Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

WET NA NET

(aktualizacja - wrzesień 2019)

Wraz z rozwojem technologii internetowych i telekomunikacyjnych praca weterynarza nabiera nowego wymiaru. Tak samo jak w innych zawodach, istnieją tu różnice w dostępie i stopniu wykorzystania technologii w pracy weterynarzy w Polsce i na świecie. Ułatwienia wynikające z użycia nowych możliwości technologicznych, przekładają się na wyższą sprawność i fachowość działań weterynarza, a zatem adresat jego usług, pośrednio również z tego korzysta. W jakim stopniu lekarz używa nowych technologii jest sprawą indywidualną i subiektywną, bo możliwości modernizacji pracy kliniki są w dzisiejszych czasach całkiem spore. Począwszy od firm farmaceutycznych i hurtowni leków, które oferują klinikom dostęp do ciągle aktualizowanej bazy swoich produktów, poprzez programy do prowadzenia lecznicy, dzięki którym dobór leków może być zautomatyzowany, zależny od postawionej diagnozy, aż do elektronicznej księgowości potrafiącej szybko i bezbłędnie rozliczyć się z hurtownią. Również po stronie odbiorcy usług kliniki istnieją pomocne udogodnienia, dla osób mających dostęp do sieci Internet. Rejestracja lub umówienie wizyty u weterynarza poza godzinami pracy kliniki, kontrola czasowości przeprowadzania szczepień zwierząt hodowlanych czy możliwość konsultacji problemów ze specjalistą dzięki użyciu poczty mailowej lub komunikatora internetowego to tylko kilka zastosowań technologii internetowych.

Dzisiaj pojawiają się dodatkowe możliwości konsultacji przy użyciu transmisji obrazu i dźwięku. Możemy wyobrazić sobie wirtualną wizytę u specjalisty przy użyciu małego telefonu, który przesyła ruchomy obraz wraz z dźwiękiem, dzięki czemu weterynarz rozpoznaje objawy choroby i po zadaniu kilku dodatkowych pytań i otrzymaniu na nie odpowiedzi – wydaje pierwszą diagnozę, która niesie niezbędną pomoc. Coraz szerszy dostęp do światowej sieci dla osób zamieszkujących oddalone od centrów miejskich tereny, umożliwia im dotarcie do informacji, które mogą pomóc będącym pod ich opieką zwierzętom. Często jest to jedyna możliwość na znalezienie szybkiej porady i fachowej opinii. Nie zawsze jest to jednak kontakt z weterynarzem, częściej pomocne stają się strony internetowe zawierające poszukiwane treści. Są to portale o tematyce weterynaryjnej, fora, listy dyskusyjne.

Odróżnienie informacji ważnej, pochodzącej od kogoś godnego zaufania od bezwartościowej nie jest w sieci łatwe. W posługiwaniu się Internetem, szczególnie w sprawach związanych ze zdrowiem lub życiem istot żywych, trzeba być bardzo wybiórczym i wykazywać analityczne podejście do znalezionych informacji.

Z tego powodu podnoszono wiele głosów szczególnie ze środowisk lekarskich, aby wzmocnić cenzurę treści medycznych w Internecie dla osób niezwiązanych zawodowo z medycyną. Badania przeprowadzone przez Dr Sarę Nettleton z Wydziału Nauk Społecznych angielskiego uniwersytetu York wykazują, że ludzie korzystający z porad medycznych w Internecie są świadomi tego, że w sieci znajduje się wiele „śmieci”, które mogą komuś zaszkodzić, lecz co ciekawe, wiedza ta odnoszona jest przez nich zawsze do innych osób, nigdy do siebie samych. Świadczy to o wysokiej samoocenie możliwości odróżnienia informacji ważnych od tych nieważnych lub wręcz szkodliwych.

Te same badania wykazały, że korzystanie z wiedzy internetowej wzmacnia poczucie kontrolowania sytuacji związanej z procesem leczenia, jest źródłem dodatkowych informacji i w żaden sposób nie ma wpływu na zmniejszenie zaufania do lekarzy. Omówienie wyników badań można znaleźć pod adresem:  http://www.scienceblog.com/community/older/2004/4/20043193.shtml

W polskich zasobach internetowych można znaleźć wiele interesujących stron związanych z tematyką weterynaryjną. Poniżej prezentujemy zbiór linków, mogących pomóc w zdobyciu potrzebnych informacji.

http://www.wetgiw.gov.pl - Główny inspektorat weterynarii. Na stronie między innymi – pisma, instrukcje, informacje określające: wywóz, przewóz, identyfikacje i rejestrację zwierząt, środki farmakologiczne programy szkoleniowe Phare. 

http://www.vetpol.org.pl/ - Krajowa izba lekarsko- weterynaryjna. Znajdziemy tutaj prawo weterynaryjne, ustawy oraz projekty ich zmian i nowelizacji.

http://www.vetcontact.com/pl - Portal lekarzy weterynarii a w nim między innymi- zbiór prawie 300 wykładów w różnych językach, również po polsku, forum weterynaryjne.

http://www.vetopedia.pl - Ogólnopolska Baza Lecznic Weterynaryjnych.

http://wet.uwm.edu.pl/ - Warmińsko -Mazurski Portal Weterynaryjny.

http://www.veterynaria.pl - Informacje dla hodowców zwierząt, informacjedla lekarzy weterynarii.

http://www.weterynarz.com.pl - Portal właścicieli zwierząt i lekarzy weterynarii.

Opracowanie: P.S.

 ***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx