Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zbiórka pieniędzy we wsi na rehabilitację dziecka

 

PYTANIE:

Witam serdecznie, przejde od razu do meritum problemu, gdyż zdaje sobie sprawe,ze czas Pani jest ograniczony. W jednej z miejscowosci mojej gminy pewien młody chłopiec uległ wypadkowi, potrzebuje rehabilitacji, z racji tego ze rodzina jego nie należy do zamożnych grupa znajomych i przyjaciól chce mu pomóc, nie bardzo wiemy jak sie za to zabrać, moze podpowie nam Pani, co mozemy w tej sytuacji zrobić, do kogo sie udac, jak zadziałać,
Pozdrawiam serdecznie
Z poważaniem

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani,

Jeśli chodzi o zbiórkę funduszy na rehabilitację dla chłopca - aby legalnie przeprowadzić zbiórkę pieniędzy na określonym terenie należy powołać kilkuosobowy komitet i zwrócić się na piśmie o pozwolenie do odpowiedniego organu administracyjnego (jeśli zbiórka jest prowadzona na terenie gminy do wójta/burmistrza/prezydenta, na terenie powiatu - do starosty, na terenie województwa do marszałka województwa, na obszarze większym niż jedno województwo do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji). To wymaga jednak czasu, a jak rozumiem w tym przypadku liczy się właśnie czas. Proponuje zatem Państwu skorzystanie z najprostszego rozwiązania - poproście księdza proboszcza w Waszej parafii o możliwość przeprowadzenia zbiórki na ten cel na terenie Jego parafii - podobnie możecie zrobić w sąsiednich parafiach. Kościół nie musi mieć pozwolenia na zbiórkę charytatywną przeprowadzaną na terenie kościelnym, w kaplicach, czy w innych miejscach ustalonych tradycją i zwyczajem lokalnym.

Tak czy inaczej,aby akcja się powiodła musi stać za nią grupa, a nie pojedyncza osoba, dobrze więc stworzyć taką grupę osób, która będzie pomagała w zbiórce pieniędzy, nagłaśniała sprawę i uwiarygadniała akcję. I może dobrze, by w tej grupie znalazł się też ksiądz proboszcz.

Drugie, bardziej czasochłonne rozwiązanie, które jednak może znacznie rozszerzyć możliwości pozyskiwania funduszy (zbiórki nie tylko do puszki, ale np. na konto) to nawiązanie przez Wasz komitet współpracy z jakąś lokalną organizacją - stowarzyszeniem lub fundacją. Poszukajcie Państwo u siebie organizacji, która statutowo może udzielać pomocy osobom indywidualnym w potrzebie - trzeba się z taką organizacją zaprzyjaźnić, porozumieć w sprawie tej akcji najlepiej na piśmie, ustalić zasady współpracy i na jej konto - a najlpiej wyodrębnione subkonto - zbierać fundusze na rehabilitację chłopca. Organizacja ta będzie formalnie odpowiedzialna za zbiórkę (więc też musi mieć pozowolenie) i za rozliczenie zebranych kwot względem darczyńców i organu nadzorującego - w sprawozdaniu końcowym. Być może ta lokalna organizacja będzie miała też inne możliwości pomocy tej rodzinie.

Całą akcję zbiórki funduszy - bez względu na to, czy będzie zgłoszona do odpowiedniego urzędu, czy prowadzona na terenie parafii - należy dobrze udokumentować (kto zbierał, ile pieniędzy uzbierano, kiedy i jak przekazano rodzinie chłopca itd.), a o jej wynikach powiadomić lokalną społeczność i podziękować darczyńcom np. krótką informacją w lokalnej prasie.

W załączeniu wysyłam Pani broszurkę wydaną przez Stowarzyszenie Klon/Jawor pt. Zbiórki Publiczne. Znajdziecie tam Państwo konkretne wskazówki, jak legalnie przeprowadzić zbiórkę funduszy.

Polecam też Państwu zapoznanie się z zasobami strony Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, poświęconej różnym aspektom pomocy osobom niepełnosprawnym, może być dla Państwa i dla rodziny tego chłopca - cennym źródłem informacji i wskazówek. http://www.niepelnosprawni.pl/ledge, a zwłaszcza Poradnik centrum- http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/827

 

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx