Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

Zawieszenie konkursu dotacyjnego dla organizacji pozarządowych przez wójta

 


PYTANIE:
Witam Panią!
Przeglądam dość często Witrynę Wiejską i zauważyłam, że służy Pani pomocą w rozwiązywaniu problemów w różnych trudnych sytuacjach .
Pozwalam więc sobie zwrócić się z pytaniem, gdyż nie wiem kto mógłby mi pomóc. 

Jestem członkiem lokalnie działającego stowarzyszenia. Od kilku lat Wójt ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań dotyczących sportu i kultury. Jako organizacja pozarządowa bierzemy udział w tych konkursach i realizujemy szereg działań na rzecz społeczności lokalnej (niektóre z nich mają charakter ciągły i trudno jest zrobić kilkumiesięczną przerwę w ich realizacji).
W ubiegłym 2010 roku przedstawiciele wszystkich organizacji i przedstawiciele Urzędu Gminy wspólnie opracowali regulamin ogłaszania, przystępowania i rozstrzygania konkursu.
Zgodnie z tym regulaminem z końcem roku ogłoszono konkurs, następnie go rozstrzygnięto i na początku roku ogłoszono wyniki.
Jednak pod naciskiem nowej Rady, przed podpisaniem umów, w połowie stycznia, Wójt zawiesił konkurs i zamierza na nowo przeprowadzić procedurę konkursową, zmniejszając pulę pieniędzy na działania, co zapewne będzie się wiązało z konstruowaniem nowych kosztorysów działań i być może z koniecznością rezygnacji z niektórych.
Czy takie działania jak zawieszanie już rozstrzygniętego konkursu, mają jakieś uzasadnienie w prawie?
Jak my, jako przedstawiciele organizacji pozarządowych możemy bronić się przed takim lekceważeniem naszej pracy wykonywanej przecież społecznie, a i narażaniem na koszty związane z nie wywiązywaniem się z umów?
Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam. [nazwisko znane redakcji]

ODPOWIEDŹ:
 

Szanowna Pani,

skonsultowałam zgłoszoną przez Panią sprawę zawieszenia konkursu grantowego przez wójta - z moim kolegą Tomaszem Schimankiem z Akademii Rozwoju Filantropii.
Tomek napisał mi, że " przyznanie dotacji jest decyzją administracyjną i jak każda taka decyzja może być unieważniona, a konkurs zawieszony. Takie przypadki się zdarzają, np. wtedy, gdy konkurs był przeprowadzony niezgodnie z prawem, albo w taki sposób, który nie gwarantował równego dostępu dla wszystkich organizacji. Generalnie wójt, czy burmistrz musi ogłosić publicznie decyzję o zawieszeniu konkursu i podać przyczynę. Ale żeby ocenić tę konkretną sytuację, musiałbym znać więcej szczegółów".

W tej sytuacji, proszę o przesłanie dodatkowych informacji na temat okoliczności tego zawieszenia i dalszych kroków, czy też uzasadnienia zawieszenia konkursu przez wójta - jeśli nastąpiło.

W imieniu Witryny Wiejskiej,
serdecznie pozdrawiam,
Monika Kaczmaryk
 

Najnowsze