Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Fundusze na działalność klubów sportowych


 

PYTANIE:

Witam. Czy istnieją jakieś programy grantowe, projekty, dzięki którym można
starać się o pomoc dla wiejskich klubów sportowych ? Proszę o odpowiedź.

ODPOWIEDŹ: 

Szanowny Panie,
Po pierwsze polecam Panu nasz przewodnik po funduszach http://www.witrynawiejska.org.pl/images/15977_vademecum.pdf

Oczywiście zawsze trzeba sprawdzać, czy kluby sportowe mogą się ubiegać o dotację u danego darczyńcy (to też pewnie zależy od formy prawnej danego klubu sportowego, czy ta forma jest akceptowana przez danego darczyńcę i czy klub sportowy zgodnie ze swoim statusem prawnym i statutem może w ogóle przyjmować dotacje, bo takie ograniczenia także istnieją np. w przypadku stowarzyszeń zwykłych).
http://witrynawiejska.org.pl/strona.php?p=2307 oraz http://witrynawiejska.org.pl/strona.php?p=1901

I teraz wszystko zależy od tego, co dany klub chce robić w swoim środowisku. Nie znam konkursów, które wspierają wyłącznie bieżącą działalność klubów sportowych. Ale jeśli zmieni się podejście i jeśli klub sportowy może/chce coś zrobić dla swojej lokalnej społeczności nie tylko w dziedzinie sportu, ale powiązać działalność sportową także z innymi celami np. integracji mieszkańców, promocji miejsca, ocalenia zwyczajów, rozwoju turystyki itd. - wtedy otwierają się bardzo różne możliwości zdobycia zewnętrznego finansowania.

- np. młodzież z danego klubu może przygotować projekt do konkursu Aktywna Wiosna Fundacji J&S Pro Bono Poloniae (organizowany co roku w lutym) http://www.aktywnawiosna.pl.

- jeśli projekt będzie dawał jakieś szanse na edukację, naukę nowych umiejętności młodemu pokoleniu to można składać wnioski do konkursu pt. Równać Szanse Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży - 22 lutego http://www.witrynawiejska.org.pl/strona.php?t=0&c=7897; albo do innych konkursów organizowanych przez tę Fundację: np. www.makeaconnection.pl

- Co roku Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłasza konkurs na realizację zadań publicznych z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu - też można pomyśleć o przygotowaniu większego projektu realizowanego przez kilka klubów?http://bip.msit.gov.pl/portal/bip/68/452/Otwarty_konkurs_na_realizacje_zadan_publicznych_z_zakresu_upowszechniania_kultur.html

 Jest też konkurs pt. "Działaj Lokalnie", w którym wspierane są projekty tworzące jakieś wspólne dobro w danej społeczności www.dzialajlokalnie.pl Trzeba tylko znaleźć informację na tej stronie, czy na Państwa terenie działa lokalna organizacja grantowa realizująca konkurs i sprawdzić ew. termin składania wniosku.

Być może kluby sportowe mogłyby przygotować jakiś ciekawy projekt do konkursu "Razem Możemy Więcej" Fundacji Polska Wieś 2000 im.M.Rataja - www.efrwp.pl

Nie namawiam do zmiany celów statutowych klubów sportowych i dopasowywania się do wymagań różnych darczyńców (czyli pisania projektów pod sponsora), ale do szerszego spojrzenia na to, co faktycznie kluby sportowe robią w środowisku lokalnym, albo co mogłyby robić. Wtedy możliwości dofinansowania będą większe, oczywiście przy zwróceniu uwagi na wspomniane wcześniej ograniczenia związane z ich formą prawną.

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia.

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx