Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Fundusze na działalność grupy młodzieżowej we wsi

 

PYTANIE:

Witam. Jestem mieszkańcem wsi. Na co dzień obserwuje błąkającą się młodzież, która nie ma co zrobić ze swoim wolnym czasem. Dzieciaki są chętne coś robić. Potrzebują osoby, która ich poprowadzi i tu jestem w stanie im pomóc. Od zawsze chciałam to robić, mam 28 lat, nie mam własnych dzieci, jestem mężatką od 8 lat. Chcę coś zrobić dla innych.

Nie wiem czy mogę was o to prosić, potrzebuje porad w dziedzinie:
1.jak to wygląda od strony prawnej, jak założyć coś w rodzaju odłamu koła gospodyń wiejskich, młodzieżowe koło wiejskie albo coś w rodzaju młodzieżowej grupy rozwoju? Chciałabym, żeby to oni uwierzyli w siebie, że są potrzebni, zaradni, ja chcę być tylko tym motorem, żeby ich „popchnąć do działania”.
2. czy możemy nasze wykonane rękodzieło gdzieś sprzedawać w celu pozyskiwania środków na dalsze działanie?
3. czy nasza młodzież może startować w jakiś konkursach?

Nasza młodzież jest uzdolniona plastycznie, przedsiębiorcza, odważna. Bardzo zależy mi, żeby obudzić w nich chęć pracy. Od kilku tygodni siedzę i czytam, zbieram informację jak, wykonać pewne drobiazgi. Dziś trafiłam na waszą stronę. Potrzebują jakiegoś zastrzyku finansowego. Dziś mam się z nimi spotkać, przeprowadzić rozmowę. W zeszłym tygodniu zaproponowałam świetlicowej chęć pomocy, ustaliśmy wstępnie z tą Panią, żeby opracować im jakiś plan pozyskania środków pieniężnych (ze swojej strony) i powstał pomysł, żeby dzieciaki zbierały: segregowane odpady wtórne (papier, butelki PET, nakrętki). Celem byłoby nie tylko pozyskanie środków, ale również wypracowanie wśród mieszkańców nawyku segregowania odpadów i stworzenie podstaw do rozwoju inicjatyw społecznych. Bardzo proszę o pomoc, ta młodzież naprawdę chce coś zrobić dla siebie.

ODPOWIEDŹ NR 1:

Dzień dobry. Dziękuję za kontakt. Mam nadzieję, że zapał Pani i młodzieży z Pani wsi - pozwolą na zorganizowanie pożytecznych i ciekawych sposobów wspólnego spędzania czasu. O szczegółową odpowiedź na Pani pytania poprosiłam moją fundacyjną koleżankę Monikę Kaczmaryk, która najlepiej wyjaśni Pani wątpliwości.

Krótko i na tyle, na ile sama potrafię podpowiadam:
1.Mogą Państwo założyć stowarzyszenie zwykłe, tu porada, jak to zrobić: http://poradnik.ngo.pl/x/340827 Takie stowarzyszenie nie ma jednak osobowości prawnej i nie we wszystkich konkursach o dotacje może startować.
2. Żeby zarabiać sprzedając jakieś rzeczy zgodnie z prawem, powinni Państwo zarejestrować stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą. To jest możliwe, do zrobienia, ale wymaga dokładności. Nasza fundacja prowadzi bezpłatne szkolenia w tym zakresie. Jeśli chciałaby Pani wziąć udział w takim szkoleniu, proszę o kontakt z Moniką Słotwińską (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
3. Młodzież może startować w konkursach o dotacje. Takie konkursy organizuje m. in. Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Czasami też nasza Fundacja organizuje konkursy grantowe, w których mogą startować również grupy nieformalne. Informacje zamieszczamy na stronie
www.witrynawiejska.org.pl 

Na początek jednak, zanim podejmą Państwo dalsze kroki, serdecznie namawiam do próby zorganizowania czegoś ciekawego bez zewnętrznych środków. Z pomocą rodziców, dziadków, strażaków, Gospodyń Wiejskich i Pani dzieci na pewno mogą zorganizować sobie ciekawie czas. Może zainteresują Państwa jakieś pomysły na działania, opisane w Atlasie Inicjatyw na Witrynie Wiejskiej  

Pozdrawiam serdecznie,
Klara Malecka FWW

ODPOWIEDŹ NR 2:

Witam serdecznie,
dostałam Pani e-mail od mojej koleżanki z Fundacji Wspomagania Wsi - Klary Maleckiej.
Choć pracuję dla redakcji Witryny Wiejskiej, także jestem mieszkanką maleńkiej wsi na Podkarpaciu, i tak jak Pani - próbuję coś tu pożytecznego dla wsi zrobić z młodzieżą. Dlatego Pani e-mail i pytania są mi bardzo bliskie i spróbuję jakoś Pani pomóc, uzupełniając to, co napisała już Klara.

Jak zacząć?
Sama zastanawiam się nad tym, czy sensowne jest reaktywowanie/tworzenie Koła Gospodyń Wiejskich, które np. w mojej wsi prosperowało i działało kiedyś całkiem nieźle. Jeśli jednak to grupa młodzieżowa z Pani wsi chce razem coś dla wsi zrobić i sama Pani chce właśnie z tą grupą pracować - to wydaje mi się, że formuła KGW może okazać się dla nich nieatrakcyjna. Nie zmienia to faktu, że w Pani wsi takie Koło może się niebawem zarejestrować i być może Pani inicjatywa i działalność społeczna tej grupy młodzieżowej - zachęci starszych mieszkańców do powołania Koła. Podaję link do artykułu o kwestiach prawnych i dotacjach dla Kół Gospodyń Wiejskich, myślę, że ten artykuł odpowie na Pani pytania i rozwieje wiele wątpliwości: http://ww.org.pl/strona.php?p=1891&c=4800

Jeśli jednak chodzi o młodzież, to może lepiej pomyśleć najpierw o jakieś młodzieżowej grupie nieformalnej, która później będzie mogła stanowić np. zaczyn lokalnego stowarzyszenia na rzecz rozwoju Państwa wsi. Na razie grupa ta może działać jako grupa nieformalna z wymyśloną przez siebie nazwą, ustalonym składem i celem działania, jednak do pozyskiwania dotacji będzie potrzebowała jakiegoś partnera prawnego, najlepiej lokalnego - może to być funkcjonująca i posiadająca osobowość prawną i konto bankowe - Ochotnicza Straż Pożarna, stowarzyszenie lokalne, towarzystwo lokalne, klub itd.
Uważam, że Pani założenie, że chce być Pani tylko motorem działań, a reszta należy do młodych - to bardzo dobre podejście!!! Nie wyręczać, ale pokazywać możliwości i wspomagać trochę z boku. Być może jednak będzie Pani musiała postawić ten pierwszy krok, czyli pomóc im zrealizować ich pierwszy projekt wymyślony wspólnie z młodymi i przyjąć na siebie rolę koordynatora. Bo często jest to duża psychologiczna bariera dla młodych, którzy dopiero zaczynają działać społecznie - przyjęcie na siebie odpowiedzialności za całą grupę i za wypełnienie zobowiązań względem instytucji dotujących niekiedy zniechęca i wszystkie najlepsze nawet pomysły idą do szuflady. Ale być może w Pani grupie wyłonił się już jakiś lider i będzie mógł taką rolę pełnić? Proszę to rozważyć.

I czasem ten pretekst do spotkania z drugim człowiekiem - to jest najważniejsze motto pierwszego projektu, bo ludzie są już odzwyczajeni od spotkań, od rozmów, od współpracy na rzecz dobra wspólnego i na początku trzeba ich ośmielić, pomóc zrobić coś niewielkiego, ale wspólnego, pokazać, że razem mogą naprawdę więcej.
Polecam też nasz krótki przewodnik jak zacząć wspólne myślenie o projekcie przez młodzież (można wydrukować i przekazać młodzieży, omówić z nimi punkt po punkcie):
http://www.witrynawiejska.org.pl/strona.php?p=1410

Dotacje dla grup nieformalnych

Jest sporo konkursów dla takich nieformalnych grup młodzieżowych. Terminy składania wniosków są bardzo różne, najwięcej ogłoszeń pojawia się w pierwszych dwóch kwartałach roku.

Podaję Pani kilka propozycji, choć znajdzie ich Pani więcej w naszym Vademecum po funduszach - zachęcam Panią do przeczytania tego przewodnika
- myślę, że ten dokument da Pani i młodzieży orientację, jak wiele jest źródeł finansowania pomysłów i projektów: http://ww.org.pl/data/VademecumPoFunduszach_kwiecien2010.pdf

Kilka źródeł, na które warto zwrócić szczególną uwagę w Państwa przypadku:

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży www.pcyf.org.pl a programy, które mogą być dla Was atrakcyjne to:
Równać Szanse www.rownacszanse.org.pl oraz Make a Connection www.makeaconnection.pl,

Fundacja Pro Bono Poloaniae - ze swoim konkursem pt. Aktywna wiosna (rozstrzygnięcie zwykle w I kwartale roku, luty - marzec) - to jest konkurs dla młodzieży, która przygotuje swoją listę pomysłów, plan działania związany z aktywnością rówieśników i zrobieniem czegoś pożytecznego dla wsi: www.aktywnawiosna.pl

Lokalna Organizacja Grantowa z Programem "Działaj Lokalnie" www.dzialajlokalnie - to bardzo ważny konkurs dla Was, musi się Pani tylko zorientować, czy w Pani województwie/powiecie/gminie działa już taka organizacja i jakie są terminy składania wniosków. Na podanej stronie internetowej jest mapa, łatwo się zorientować, gdzie jest najbliższa taka organizacja.

Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej - program dotacyjny pn. Razem możemy wiecej - Program wspierania aktywności lokalnej: www.efrwp.pl - konkursy ogłaszane raz na kwartał, najbliższego ogłoszenia należy się spodziewać w lipcu br.

Nasza Fundacja Wspomagania Wsi także wspiera grupy nieformalne w różnych konkursach. Warto zwrócić uwagę na konkursy: Pożyteczne Wakacje, Pożyteczne Ferie, Kultura Bliska, Nasza świetlica, nasz klub itd.

Działalność gospodarcza i sprzedaż
Dodam do tego co napisała Klara, iż Fundacja Wspomagania Wsi ogłosiła właśnie nowe terminy szkoleń z zakresu podstaw prawnych i księgowych w organizacjach pozarządowych - może warto skorzystać z tej oferty (szkolenia są bezpłatne, opłaca się samodzielnie tylko koszty dojazdu do miejsca, gdzie prowadzone są szkolenia - do Łowicza)
http://www.witrynawiejska.org.pl/strona.php?p=2619

Jeśli będzie Pani miała jakieś dodatkowe pytania, proszę śmiało do mnie pisać, spróbuję pomóc.
Życzę powodzenia, wytrwałości i pozdrawiam,
Monika Kaczmaryk
Redakcja Witryny Wiejskiej
www.witrynawiejska.org.pl
 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx