Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dotacje krajowe i unijne na OSP

 

PYTANIE:

 
Jesteśmy jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej, działającej jako stowarzyszenie, od 50 lat, cały czas prężnie działającą. Utrzymujemy się dzięki sponsorom. Nasza jednostka ma wiele potrzeb, ale z powodu braku funduszy nie może ich realizować. Na stronę Witryna Wiejska zalogowaliśmy się przypadkiem, szukając informacji o dotacjach unijnych. Zwracamy się z uprzejmą prośbą o informację czy OSP może starać sięo dopłatę. Z jakiego programu powinno skorzystać. Jakie warunki musi spełnić.
 
 
 
ODOPOWIEDŹ:
 
 
jeśli jesteście zarejestrowani jako stowarzyszenie i działacie aktywnie - istnieje wiele źródeł dotacji dla działalności Waszej Ochotniczej Straży Pożarnej! Właściwie trudno mi nawet wymieniać je wszystkie. Proszę przejrzeć listę organizacji przyznających dotacje i granty na działalność społecznie użyteczną.
 
Wszystko zależy w tej chwili od rodzaju Waszych potrzeb i pomysłów na działalność. Najtrudniej pewnie będzie otrzymac dotację tylko np. na sprzęt, ale jeśli organizujecie coś dla społeczności lokalnej - wybór funduszy zaczyna być bardzo szeroki. Trzeba będzie te Wasze potrzeby i plany opisać w formie projektu z kosztorysem.
Jak przygotować projekt? - podaję link do artykułu (jest to uniwersalny, krótki przewodnik przydatny do pisania projektu, choć adresowany do młodzieży).
http://www.witrynawiejska.org.pl/strona.php?p=1410
 
Z pewnością powinniście wziąć udział w konkursie Działaj Lokalnie organizowanym co roku (wkrótce będą ogłaszane lokalne konkusy Działaj Lokalnie) przez lokalnych operatorów Akademii Rozwoju Filantropii (www.dzialajlokalnie.pl), być może w którymś konkursie naszej Fundacji Wspomagania Wsi (Nasza świetlica, Kultura Bliska, Pożyteczne Wakacje, czy inne - ale to też zależy od celu Waszego projektu.
 
Jeśli chodzi o fundusze unijne - proszę przyjrzeć się Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich - czy 3 ścieżka dofinansowań PROW odpowiada Waszym planom i ewentualnie zapytać o tego typu dotacje w Waszym Urzędzie Marszałkowskim - Oś III. Działanie 3. Odnowa i rozwój wsi. /Samorządy Wojewódzkie.Projekty związane z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej, w tym utrzymanie, odbudowa, poprawa stanu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi. Beneficjenci: gmina, instytucje kultury, kościół lub związki wyznaniowe, organizacje pozarządowe mające status organizacji pożytku publicznego/miejscowości do 5.000 mieszkańców/75% kosztów kwalifikowalnych/maks. wysokość pomocy - 500.000 złotych dla jednej miejscowości.

Trudno mi dopasować źródło do Waszych potrzeb i planów, ponieważ ich nie znam. Być może warto, abyście skorzystali z najbliższego ośrodka doradztwa dla organizacji pozarządowych, który może Wam pomóc w szukaniu różnorodnych źródeł i w przygotowaniu projektu. Jeśli podacie Waszą lokalizację - woj. i powiat - spróbujemy przesłać adres takiego ośrodka.
 

ODPOWIEDŹ NR 2:

 
proszę nie podchodzić tak pesymistycznie do pozyskania funduszy na wyposażenie Strażnicy - można uzyskać fundusze na doposażenie kuchni, tylko trzeba ten fakt mówiąc nieładnie - obudować - zastanowić się i opisać w jaki sposób ta nowa kuchnia przyczyni się np. do integracji Waszej społeczności, co się wokół tej kuchni będzie działo, kto się i czego nowego nauczy przy okazji - np. warsztaty kulinarne dla młodych, jakieś tematyczne imprezy, szkolenia itp. - czyli to co już robicie i coś dodatkowego. Po prostu trzeba napisać projekt:
 
1. Którego celem będą przede wszystkim jakieś wspólne działania na rzecz Waszej społeczności - może to trochę przewrotne, ale z pewnością taka będzie prawda, bo tę kuchnię chcecie wyposażyć, by więcej i lepiej się działo dla mieszkańców w tej odnowionej strażnicy. Ale to też będzie się wiązało z jakimiś dodatkowymi zadaniami, których będziecie musieli się podjąć, by ubiegać się o fundusze.
 
2. Zarówno cel projektu jak i działania będą uzasadaniały wystarczająco zakup wyposażenia do kuchni i inne potrzebne w tym celu zakupy.
 
Zachęcam jeszcze raz do startowania w Dzialaj Lokalnie - to z pewnością konkurs dla Was. W tym roku nacisk położony jest na projekty, ktore inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego - a więc jak przypuszczam, to co właśnie robicie u siebie.  
 
Wnioski z woj. łódzkiego będą przyjmowały organizacje z Zelowa i Tomaszowa Mazowieckiego. Adresy:
Stowarzyszenie Dobroczynne Razem, osoba kontaktowa: Anna Doliwa
ul. Żeromskiego 21, 97-425 Zelów
tel. 0-44 634-34-61, 634-10-00 w.14
e-mmail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.sdrazem.org.pl
konkurs prowadzi na obszarze 14 gmin, 5 gmin powiatu bełchatowskiego i 9 gmin powiatu wieluńskiego
 
Stowarzyszenie Dobroczynne "Lokalny Fundusz Roku 2000"
ul. Mościckiego 6, 97-200 Tomaszów Mazowieckie
tel. 0-44 723-70-80
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.fund2000.free.ngo.pl
konkurs prowadzi na obszarze 11 gmin całego powiatu
 
Proszę się tam zgłosić i zapytać, jak najlepiej przygotować projekt.

Organizacją doradczą, która może być pomocna przy pisaniu różnorakich projektów i staraniu się o fundusze jest w Waszym województwie -
Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich "OPUS"
pl. Wolności 2 (lewa oficyna)
Łódź 91 -415
telefon:               042 632 22 50       
telefon/fax:               042 632 22 18       
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www: www.opus.org.pl
Opus posiada też dwa biura lokalne w Łęczycy i Skierniewicach - nie wiem, gdzie jest bliżej dla Was.
 
 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx