Młodość to wolność? Nie, gdy cały czas musisz udostępniać lokalizację telefonu

Ekrany telefonów czy komputerów, w które spoglądamy każdego dnia, dają nam niemal nieograniczoną wolność wyszukiwania informacji, nawiązywania relacji, uczenia się i sięgania po rozrywkę. Ekrany te są też czasem jak lustra weneckie, zza których spogląda na nas ktoś czujnym i kontrolującym okiem. Dzieci i nastolatków dotyczy to w większym stopniu niż dorosłych.

Znikanie po cichu [FELIETON]

Wewnętrzne zepsucie nie pojawia się na pstryknięcie palcem – to bolesny proces. Młodzi zmagają się z nim niezauważalnie i na co dzień. To zepsucie zabiera nam kolegów, koleżanki, córki, synów, wnuków i wnuczki. Nawet jeśli dostrzegamy ich, to po czasie. Czasem jednak zbyt późno zauważamy, że coś jest nie tak. Jest obco, zimno i dziwnie.… Czytaj dalej Znikanie po cichu [FELIETON]

“Nie jestem statystyką” – o podmiotowości polskiego ucznia

O oświacie w naszym kraju powiedziane zostało już wiele – zwłaszcza w ostatnich tygodniach, kiedy na tapecie są kontrowersyjne, rządowe legislacje. W samym środku gorących dyskusji znajdujemy się my – uczniowie. W Europejskim Roku Młodzieży chcemy opowiedzieć, jak postrzegamy polską szkołę XXI wieku. 

Młodzieżowa Rada Gminy. Szansa na rozwój, czy wymysł młodzieży?

Przez wiele lat środowiska młodzieżowe domagały się umocnienia roli młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2021 r. nie tylko upraszcza zasady powoływania młodzieżowych organów doradczych na wszystkich szczeblach samorządu, ale również zwiększa zakres ich  kompetencji, m.in. opiniowanie projektów dotyczących młodych mieszkańców, czy inicjowania własnych działań w tym zakresie. Czy ta… Czytaj dalej Młodzieżowa Rada Gminy. Szansa na rozwój, czy wymysł młodzieży?

Rodzicielska bezradność

W poprzednich dwóch artykułach “Znikanie po cichu” i “Co dba o nasz nieporządek?” pisałam o tym, co wpływa na zdrowie psychiczne młodzieży oraz jaka jest skala tego problemu w Polsce i jak radzi sobie z nim państwo. Czas zastanowić się jak w tej sytuacji odnajdują się rodzice.

Kiedy dojadę, czyli rzecz o wykluczeniu komunikacyjnym w Polsce

W dobie panującej w Polsce suburbanizacji i dezurbanizacji, kiedy tysiące mieszkańców miast przenoszą się na przedmieścia oraz na wieś, chcąc odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku, coraz bardziej widocznym problemem staje się wykluczenie komunikacyjne. Według szacunków Klubu Jagiellońskiego z 2018 roku, może ono dotykać nawet 14 milionów Polaków. 

Prokrastynacja – jak szybko ją pokonać?

Odkładanie rzeczy na później jest zmorą każdej aktywnej, zabieganej osoby. Daje wytchnienie, a jednocześnie spędza sen z powiek. Jak skończyć z nim raz na zawsze? Przedstawiamy kilka prostych zasad.

Co dba o nasz nieporządek? [FELIETON]

W poprzednim tekście pt. “Znikanie po cichu” przytoczyłam statystyki, które rzucają światło na stan psychiatrii dzieci i młodzieży w Polsce. Pora przyjrzeć się, dlaczego młode osoby potrzebują coraz więcej wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego? Co sprawia, że rzeczywistość w oczach młodych bywa tak trudna? Jakie elementy naszej codzienności podcinają nam skrzydła?

Rola mentora i mentorki w życiu licealistów

Laura Twardzik rozmawiała z Jankiem Kulisem i Bartłomiejem Świstakiem Piotrowskim o ich doświadczeniu z mentoringiem.

Wybieramy polityków, których nie znamy. Z resztą oni nas też nie

Chociaż liczba ta w ostatnim czasie rośnie, do wyborów wciąż chodzi mało osób. Mówi się, że polityką najmniej interesuje się młodzież. Czy można za to winić tylko obywateli? Politycy nie zawsze stwarzają warunki, żeby reszta społeczeństwa poczuła, że ma realny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość.

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!