Program Zakorzenione – liderki dla środowiska. Rozpoczęliśmy nabór!

Fundacja Roll-na, grupa Sołtyski, Fundacja Wspomagania Wsi oraz Fundacja Polska z Natury zapraszają do nowego programu – „Zakorzenione”. Program skierowany jest do liderek – sołtysek, członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, a także przedstawicielek organizacji lokalnych, które realizują lub chcą realizować działania prośrodowiskowe z mieszkańcami na obszarach wiejskich.

Po co nam, mieszkańcom wsi, Rzecznik Praw Obywatelskich?

Po co nam w ogóle RPO, skoro są sądy i inne instytucje, do których możemy się zwracać o pomoc w różnych sprawach? Dlaczego szczególnie my, aktywni mieszkańcy wsi, społeczni i lokalni działacze powinniśmy rozumieć wagę tego urzędu?

Dziedzictwo przyrodnicze naszych przodków

Nasi przodkowie kochali środowisko naturalne które ich otaczało. Wiedzieli, że od kondycji przyrody zależy ich przetrwanie, więc dbali o nią i traktowali jak swój dom. Pogoda była przewidywalna, życie toczyło się rytmem czterech pór roku. Dzisiejsza wieś zachowała tylko szczątki dawnego przyrodniczego dziedzictwa, które było częścią życia naszych dziadków i babć. Okazuje się jednak, że… Czytaj dalej Dziedzictwo przyrodnicze naszych przodków

Co KGW może zrobić dla przyrody swojej wsi?

Jak Aktywne Koło Gospodyń Wiejskich w Zalesiu (powiat rycki, woj. lubelskie) działa na rzecz swojej społeczności dbając m.in. o przyrodę i środowisko w swojej wsi?

Seniorzy seniorom w gminie Główczyce

Wolontariat senioralny to sposób na aktywne życie na emeryturze. Idealnie wpisuje się w ideę „uczenia się przez całe życie”, szczególnie jeśli seniorzy-wolontariusze mogą liczyć na profesjonalne szkolenia i warsztaty.

Światowy Dzień Mokradeł

Zmiany klimatu, szczególnie dotkliwe w ostatnich latach, przynoszą nam m.in. długotrwałe susze i upały trudne do wytrzymania. Coraz częściej wysychają studnie, a w gminnych wodociągach brakuje wody (jak np. w gminie Łomazy[1]). Mokradła, bagna, podmokłe łąki należy chronić (i odtwarzać!), bo to one będą osłabiać skutki zmian klimatu. Zniszczone i osuszone mokradła przyspieszą zaś proces… Czytaj dalej Światowy Dzień Mokradeł

Jak się starzejemy? O seniorach „wyemancypowanych” i „domocentrycznych”

O „wychowaniu do starości” i o tym od czego zależy szczęśliwe, seniorskie życie rozmawiamy z dr Edytą Bonk z Uniwersytetu SWPS, zajmującą się m.in. psychologicznymi aspektami aktywnego starzenia się.

Srebrni Niebagatelni z Wójtowa

Fitness, spotkania, wycieczki, odkrywanie lokalnej historii – to było niezwykłe półrocze w życiu seniorów z podolsztyńskiej wsi Wójtowo. Projekt finansowany był z programu Aktywni+.

Aktywizacja seniorów na wsi. Spotkanie z Karoliną Suską

O tym jak działać, żeby seniorzy czuli się potrzebni i szczęśliwi rozmawiały Karolina Suska – socjolożka, edukatorka, wiejska aktywistka i Klara Malecka z Fundacji Wspomagania Wsi.

Czy da się dziś żyć z niewielkiego gospodarstwa produkującego zdrowe warzywa?

Rozmowa z Agnieszką Makowską, właścicielką gospodarstwa Zielona Rzodkiewka na Mazowszu.

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!