Jak się starzejemy? O seniorach „wyemancypowanych” i „domocentrycznych”

O „wychowaniu do starości” i o tym od czego zależy szczęśliwe, seniorskie życie rozmawiamy z dr Edytą Bonk z Uniwersytetu SWPS, zajmującą się m.in. psychologicznymi aspektami aktywnego starzenia się.

Srebrni Niebagatelni z Wójtowa

Fitness, spotkania, wycieczki, odkrywanie lokalnej historii – to było niezwykłe półrocze w życiu seniorów z podolsztyńskiej wsi Wójtowo. Projekt finansowany był z programu Aktywni+.

Aktywizacja seniorów na wsi. Spotkanie z Karoliną Suską

O tym jak działać, żeby seniorzy czuli się potrzebni i szczęśliwi rozmawiały Karolina Suska – socjolożka, edukatorka, wiejska aktywistka i Klara Malecka z Fundacji Wspomagania Wsi.

Czy da się dziś żyć z niewielkiego gospodarstwa produkującego zdrowe warzywa?

Rozmowa z Agnieszką Makowską, właścicielką gospodarstwa Zielona Rzodkiewka na Mazowszu.

„Wieś zasługuje na piękne projekty”. Rozmowa z Moniką Wróbel z Fundacji 9sił

Magdalena Gromek-Kowalczyk: Moniko, wystawa fotograficzna przedstawiająca portrety uczestniczek projektu „Krąg Kobiet. Powrót do źródeł”, czyli mieszkanek gminy Jeleśnia zapiera dech w piersiach.

„Uczymy się jak dbać o siebie” – rozmowa z Wiolą Piwowarską z PasjoDzielni

Kobiety PasjoDzielni: od lewej Monika Czuba, Wiola Piwowarska, Sylwia Żyła-Zdziech, Mirka Mazga. Źródło:https://www.facebook.com/PasjoDzielnia.

Moja gmina zapłaciła 53 000 zł za utrzymanie bezdomnych psów w schronisku. A Twoja?

Jak kobiety na obszarach wiejskich ograniczają bezdomność zwierząt? Rozmowa z Aldoną Sucharzewską ze Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Zwierząt Nasielsk.

Z natury jestem społeczniczką. Rozmowa z Agnieszką Węgrzyn z Głogoczowa

Proszę opowiedzieć o swoich działaniach, aktywności społecznej, a może również zawodowej, jeśli łączy się z aktywnością społeczną? Obecnie moja aktywność społeczna połączona jest z tą zawodową. Te dwa światy przenikają się już od kilkunastu lat. Jestem prezeską Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie, koordynatorką Archiwum Społecznego naszej wsi. Zawodowo zaś zajmuję się wspieraniem działań lokalnych społeczników… Czytaj dalej Z natury jestem społeczniczką. Rozmowa z Agnieszką Węgrzyn z Głogoczowa

Uparty sołtys w spódnicy. Wspomnienia sołtyski z Bieszczad

W sąsiednich wioskach wszędzie się z naszych ludzi śmiali, bo gdzież to sołtys w spódnicy, ale ja sobie nic z tego nie robiłam. Potem na różnych zebraniach często musiałam wstawać, bo zebrani chcieli widzieć, jaki to „ten”, a raczej „ta” sołtys. Mąż był z początku bardzo niezadowolony, koledzy docinali mu: „Baba tobą rządzi”. Zapraszamy do… Czytaj dalej Uparty sołtys w spódnicy. Wspomnienia sołtyski z Bieszczad

Leszy – im więcej nas, tym czystszy las!

Zaczęło się dwa lata temu od grupy znajomych, którzy spotkali się by posprzątać fragment lasu pod Bełchatowem. Efekt „kuli śniegowej” zaskoczył wszystkich, zaś ruch o nazwie „Leszy – Miłośnicy Czystych Lasów” jest coraz bardziej rozpoznawalny poza granicami powiatu bełchatowskiego. Z inicjatorem ruchu Leszkiem Salomonem rozmawia Magdalena Gromek-Kowalczyk z Fundacji Wspomagania Wsi.

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!