Kupując ziemię z torfem niszczymy torfowiska

Wiosna to czas przesadzania roślin doniczkowych i prac w ogrodzie. Warto sprawdzać skład podłoża, które w tym celu kupujemy.

Depresja może dotknąć każdego. Także silną liderkę i silnego lidera

Dobrze zorganizowana społeczność ma silnych liderów, którzy organizują życie społeczne mieszkańców. Są nimi sołtysi, członkinie lokalnego KGW, strażacy, członkinie i członkowie lokalnych stowarzyszeń, kobiety działające w radzie rodziców przy przedszkolu czy szkole. To osoby, które sprawnie współpracują z gminnymi urzędnikami. Co łączy tych wszystkich ludzi? Ryzyko wypalenia, które dziś jest bardzo wysokie. Wypalenie lidera to… Czytaj dalej Depresja może dotknąć każdego. Także silną liderkę i silnego lidera

Światowy Dzień Walki z Depresją: jak smartfony, FB i Instagram wpływają na nasze zdrowie psychiczne?

Od kilku lat funkcjonujemy w ciągłym trybie on-line. Jak nasz mózg, ukształtowany przecież tysiące lat temu, radzi sobie z nową, cyfrową codziennością?

Od obserwacji przyrody do jej ochrony. Plan działania

Oddajemy w Wasze ręce publikację, która pomaga zaplanować i zrealizować społeczne działania służące ochronie środowiska przyrodniczego.

Światowy Dzień Mokradeł – 2 lutego

Zmiany klimatu, szczególnie dotkliwe w ostatnich latach, przynoszą nam m.in. długotrwałe susze i upały trudne do wytrzymania. Coraz częściej wysychają studnie, a w gminnych wodociągach brakuje wody (jak np. w gminie Łomazy[1]). Mokradła, bagna, podmokłe łąki należy chronić (i odtwarzać!), bo to one będą osłabiać skutki zmian klimatu. Zniszczone i osuszone mokradła przyspieszą zaś proces… Czytaj dalej Światowy Dzień Mokradeł – 2 lutego

Ekologię trzeba mieć w sercu

Zagroda na Pograniczu w Borucinie (woj. śląskie, powiat raciborski) to niewielkie gospodarstwo ogrodniczo-hodowlane. „Na pograniczu” bo leżące niedaleko polsko-czeskiej granicy. Gospodarze – Edyta i Joachim Marczinscy – przez szereg lat zajmowali się uprawą warzyw w tunelach foliowych (przede wszystkim pomidorów i ogórków). Od pięciu lat hodują także kozy, a z ich mleka produkują sery.

Stowarzyszenie Nenufar – zielona edukacja nadzieją kaszubskiej przyrody

Stowarzyszenie Nanufar z Bytowa powstało w 2021 roku. Impulsem do założenia organizacji była ochrona kaszubskich jezior, użytkowanych przez gospodarstwa rybackie.

W głębi duszy nadal jesteśmy chłopkami

Ile w nas chłopek? Rozmowa z Marią Weroniką Kmoch – historyczką, regionalistką, wikipedystką, nauczycielką historii, autorką licznych artykułów, dwóch książek i bloga „Kurpianka w wielkim świecie”.

Dziedzictwo przyrodnicze naszych przodków

Nasi przodkowie kochali środowisko naturalne, które ich otaczało. Wiedzieli, że od kondycji przyrody zależy ich przetrwanie, więc dbali o nią i traktowali jak swój dom. Pogoda była przewidywalna, życie toczyło się rytmem czterech pór roku. Dzisiejsza wieś zachowała tylko szczątki dawnego przyrodniczego dziedzictwa, które było częścią życia naszych dziadków i babć. Okazuje się jednak, że… Czytaj dalej Dziedzictwo przyrodnicze naszych przodków

Kobiety wiejskie: jak zmieniła się Polska i Polki

15 października obchodziliśmy Dzień Kobiet Wiejskich. Z tej okazji przypominamy tekst Magdaleny Gromek-Kowalczyk I Małgorzaty Nocuń.

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!