Leszy – im więcej nas, tym czystszy las!

Zaczęło się dwa lata temu od grupy znajomych, którzy spotkali się by posprzątać fragment lasu pod Bełchatowem. Efekt “kuli śniegowej” zaskoczył wszystkich, zaś ruch o nazwie “Leszy – Miłośnicy Czystych Lasów” jest coraz bardziej rozpoznawalny poza granicami powiatu bełchatowskiego. Z inicjatorem ruchu Leszkiem Salomonem rozmawia Magdalena Gromek-Kowalczyk z Fundacji Wspomagania Wsi.

Budżet domowy w czasach wysokiej inflacji – webinar

Zapraszamy na webinar z Sandrą Martynów, ekspertką planowania finansowego.

By każda osoba w Polsce czuła się jak u siebie

Rozmowa z Aleksandrą Muzińską (www.dlaodmiany.org.pl).

Skażenie Odry to konsekwencja „czynienia sobie ziemi poddanej”

Od kilku dni żyjemy katastrofą na Odrze. Widzimy zdjęcia martwych ryb, słuchamy wypowiedzi wędkarzy, naukowców, samorządowców, urzędników, polityków. Zadajemy pytania o przyczyny, o kontrolowanie ścieków, które wypuszczamy do naszych rzek. Nad tymi wszystkimi pytaniami figuruje jednak jedno, fundamentalne – o nasz stosunek do środowiska naturalnego w ogóle.

Uwaga! Rosjanie budują konflikt między „miejscowymi” a „nowymi”!

Rosyjska propaganda w polskich social mediach działa aktywnie już od wielu lat, ale dopiero inwazja Rosji na Ukrainę pokazała jej rozmiary. Fake newsy mają na celu dzielić Polaków, osłabiać nas jako społeczeństwo. Teraz, w sezonie żniw, rosyjskie trolle rozgrzewają dyskusję wokół nocnej pracy rolników.

Ruch antyszczepionkowy w Polsce, czyli jak daliśmy się oszukać Rosjanom. Crazy Nauka dla Witryny Wiejskiej

Już od 2018 roku mamy dowody, że Rosjanie poprzez swój rozbudowany aparat propagandy sieją zamęt w różnych częściach świata. Szczególnie aktywnie działają w przestrzeni internetowej jako trolle, podszywający się pod mieszkańców Polski i innych krajów Europy, Stanów Zjednoczonych. Tworzą fake newsy, rozgrzewają dyskusje, polaryzują postawy, skłócają. Po inwazji Rosji wiemy, że Rosjanie mają swój duży… Czytaj dalej Ruch antyszczepionkowy w Polsce, czyli jak daliśmy się oszukać Rosjanom. Crazy Nauka dla Witryny Wiejskiej

Jak mieszkańcy wsi mogą osłabić skutki zmian klimatu w skali lokalnej?

Globalne ocieplenie, jak sama nazwa wskazuje, obejmuje całą naszą planetę. Topnieją lodowce, niektóre obszary na świecie przestają nadawać się do życia. W Polsce obserwujemy susze na zmianę z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Upały stają się trudne do zniesienia, wody w rzekach jest coraz mniej. Zmian klimatu już nie zatrzymamy, ale każdy może zadbać o swój mikroklimat,… Czytaj dalej Jak mieszkańcy wsi mogą osłabić skutki zmian klimatu w skali lokalnej?

Kobiety wiejskie: jak zmieniła się Polska i Polki

Jest rok 1925. Nad zmęczoną pracą i zrozpaczoną po stracie dziecka młodą kobietą pochyla się jej babka. „Nie płacz, moje dziecko. Każda kobieta to jest niewolnica, to i ty nie będziesz wybrana” – mówi.

Solidarni z Ukrainą. Po warsztacie „Nowi mieszkańcy w naszych wsiach i miasteczkach”

Ponad cztery miesiące minęły od napaści Rosji na Ukrainę. Do Polski przybyło kilka milionów mieszkańców Ukrainy, głównie kobiety i dzieci. Uciekinierzy znaleźli schronienie zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach.

Tradycyjne wiejskie ogrody

Szukałem tego w Paryżu, szukałem w Berlinie i Rzymie a to za oknem było i miało polskie imię. Myślałem, że to potęga świat nowy, nowe dzieje A to ogródek wiejski, co się kwiatami śmieje.  A to groszek pachnący, georginie i malwy wymalowane słońcem w proste włościańskie barwy.” Julian Tuwim „Cel”

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!