Rozmowa z Karoliną Suską – członkinią Rady Kobiet przy Ministerstwie Rolnictwa, twórczynią fanpage’a „Kobiety na Wsi by Karolina Suska”.
Dzisiejsze KGW i ich wyzwania

w Fundacji Wspomagania Wsi od 2010 r. Absolwentka wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, międzynarodowych studiów Development Cooperation Policy and Management oraz Szkoły Trenerów NVC.
Rozmowa z Karoliną Suską – członkinią Rady Kobiet przy Ministerstwie Rolnictwa, twórczynią fanpage’a „Kobiety na Wsi by Karolina Suska”.
Zmiany klimatu, szczególnie dotkliwe w ostatnich latach, przynoszą nam m.in. długotrwałe susze i upały trudne do wytrzymania. Coraz częściej wysychają studnie, a w gminnych wodociągach brakuje wody (jak np. w gminie Łomazy[1]). Mokradła, bagna, podmokłe łąki należy chronić (i odtwarzać!), bo to one będą osłabiać skutki zmian klimatu. Zniszczone i osuszone mokradła przyspieszą zaś proces… Czytaj dalej 2 lutego obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł
Święta, ten wyjątkowy czas, to także czas napięcia. Chcemy, by wszystko wyszło jak najlepiej. Tymczasem obserwując influencerów (albo naszych znajomych), ich pięknie ozdobione domy, misternie przygotowane potrawy możemy zacząć zadawać sobie pytania co z nami jest nie tak. Czemu my tak nie mamy i nie możemy. Dopada nas „cyfrowa zazdrość”. Bezrefleksyjne skrolowanie mediów społecznościowych, szczególnie… Czytaj dalej Na te święta wyloguj swój mózg
Rozmowa z Joanną Patulak ze wsi Mokre na pograniczu łemkowsko – bojkowskim (powiat sanocki, województwo podkarpackie).
Dobrze zorganizowana społeczność ma silnych liderów, którzy organizują życie społeczne mieszkańców. Są nimi sołtysi, członkinie lokalnego KGW, strażacy, członkinie i członkowie lokalnych stowarzyszeń, kobiety działające w radzie rodziców przy przedszkolu czy szkole. To osoby, które sprawnie współpracują z gminnymi urzędnikami. Co łączy tych wszystkich ludzi? Ryzyko wypalenia, które dziś jest bardzo wysokie. Wypalenie lidera to… Czytaj dalej Wieś odporna to wieś z silnymi liderami
Jak działać, by było nas więcej? Jak rozdzielać zadania, by nikt nie poczuł się urażony? Rozmawialiśmy o tym w gronie 12 organizacji pozarządowych z całej Polski. Trzydniowy warsztat w Łowiczu (15-17 listopada br.) zorganizowaliśmy w ramach programu „Więcej nas potrzeba”. Jak zaangażować więcej osób i poprawić zarządzanie organizacją?
W dn. 28-30 czerwca odbył się pierwszy warsztat Fundacji Wspomagania Wsi poświęcony angażowaniu mieszkańców w projekty wokół środowiska przyrodniczego pn. „Chwalmy łąki umajone!”. Warsztaty poprowadzili biolodzy i botanicy dr Natalia Jędrzejczak i Maciej Jędrzejczak ze Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska, autorzy poradnika „Od obserwacji przyrody do jej ochrony. Plan działania”, wydanego przez Fundację Wspomagania Wsi w tym… Czytaj dalej Od obserwacji przyrody do jej ochrony, czyli „chwalmy łąki umajone!”
W lato pobocza dróg zamieniają się w „botaniczne ogrody”! Wystarczy wyjść przed dom, bez przygotowań, bez auta. Polecam takie mikrowyprawy połączone z rozpoznawaniem roślin (i zbieraniem nasion na własną łąkę kwietną).
Powszechnie raczej wiadomo, gdzie znajdują się Kurpie Zielone. Kadzidło, Myszyniec i Łyse kojarzymy z wyrazistym kurpiowskim folklorem, kolorowymi strojami, palmami, wycinankami. W ostatnich latach swój renesans przeżywają sąsiednie Kurpie Białe. Mieszkańcy i mieszkanki utożsamiają się z regionem, coraz częściej mówią o sobie „jestem Kurpiem/Kurpianką”, „jestem z Kurpi”. Nie zawsze tak było. Zapraszamy na wycieczkę po… Czytaj dalej Nieznane Kurpie Białe
Z Bożeną Zarecką z gminy Łobez (woj. zachodniopomorskie), animatorką społeczną, trenerką edukacji finansowej Fundacji Wspomagania Wsi rozmawiamy o Klubie Europejskich Pasjonatów i o najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego.