Kobiece twarze niepodległości

Polki miały duży wkład w odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Organizowały oświatę, działały politycznie, a niekiedy walczyły też z bronią w ręku. Opowiedziała o nich podczas wykładu w Muzeum Narodowym w Warszawie dr Sylwia Wielichowska, autorka wystawy Kobiece Twarze Niepodległości w łódzkim Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Prelekcja towarzyszyła wystawie Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918.

Wilson, Paderewski i odrodzenie Polski

Prezydent Woodrow Wilson w czasie I wojny światowej patrzył na sprawę polską nie w kategoriach politycznych i wojskowych, ale idealistycznych. Nie przypadkiem zaczął współpracę z muzykiem Ignacym Paderewskim, a nie politykiem – mówił amerykański historyk dr John Radzilowski podczas wykładu towarzyszącego wystawie „Paderewski” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Działaj skutecznie z myślą o ojczyźnie. Historyczne konteksty życia wsi zorganizowanej

– Kobiety siadają, odręcznie na kartkach spisują swoje pomysły i te odręcznie spisane kartki krążą między dworami. Początkowo tylko na Lubelszczyźnie, potem błyskawicznie zaczyna się to rozszerzać na tereny całego Królestwa Polskiego – mówiła o początkach Stowarzyszenia Zjednoczonych Ziemianek, najliczniejszej organizacji kobiecej pod zaborami, dr Ewelina Kostrzewska podczas wykładu poświęconego historii SZZ.

Udział Stanów Zjednoczonych i Polonii amerykańskiej w walce odzyskanie niepodległości Polski

W czasie I wojny światowej przedstawiciele Polonii amerykańskiej angażowali się w pomoc humanitarną dla rodaków dotkniętych działaniami wojennymi, walczyli też w szeregach Legionów Piłsudskiego i Błękitnej Armii gen. Hallera. Ignacy Jan Paderewski przekonywał do poparcia sprawy polskiej prezydenta Woodrowa Wilsona. O roli jaką Polacy w Stanach Zjednoczonych odegrali w odzyskaniu niepodległości przez Polskę opowiadał w… Czytaj dalej Udział Stanów Zjednoczonych i Polonii amerykańskiej w walce odzyskanie niepodległości Polski

Droga do Niepodległości

Zapraszamy do odwiedzenia portalu Wszechnica, na którym znajdziecie wykłady, dyskusje oraz rozmowy poświęcone postaciom i wydarzeniom związanym z pracą organiczną i walką o odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku.

Dlaczego edukacja jest jeszcze ważniejsza niż nam się zazwyczaj wydaje?

Zapraszamy na debatę nagraną w trakcie 19. Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich w Marózie. Rozmawiamy o roli i znaczeniu edukacji w społeczeństwie, uczenia się przez całe życie, nierównościach w edukacji i o tym skąd się biorą. Dowiecie się też, co w konkretnych szkołach i wspólnotach można robić (i kto to może robić), by edukacja… Czytaj dalej Dlaczego edukacja jest jeszcze ważniejsza niż nam się zazwyczaj wydaje?

Projekt „Tolerancja przez duże T”. Pani Maria jest sojuszniczką osób LGBT+ na wsi

W Polsce ponad 80 samorządów podpisało uchwały deklarujące, że dany obszar jest wolny od tzw. „ideologii LGBT” (1). W kilkunastu kolejnych trwają wysiłki lobbingowe zmierzające do uchwalenia podobnych dokumentów. „Wolne” stają się całe gminy, powiaty, a nawet jedno województwo. Nie dla wszystkich osoby nieheteroseksualne są ideologią. Dla pani Marii z Nowin (woj. wielkopolskie) to uczniowie,… Czytaj dalej Projekt „Tolerancja przez duże T”. Pani Maria jest sojuszniczką osób LGBT+ na wsi

Wiesz, że nie trzeba chodzić do szkoły, żeby porządnie się wykształcić?

Edukacja domowa to system kształcenia, który w Polsce jest znany głównie z filmów. Gdzieś na australijskim odludziu dzieci uczą się w domu, bo w promieniu 100 kilometrów nie ma żadnej szkoły. Nie do końca o to chodzi w edukacji domowej. Rozmawiamy z Laurą Twardzik, uczestniczką projektów młodzieżowych Fundacji Wspomagania Wsi i inicjatorką projektu Homies wspierającego… Czytaj dalej Wiesz, że nie trzeba chodzić do szkoły, żeby porządnie się wykształcić?

Węgry – kraj zgubiony? [ROZMOWA]

Zapraszamy na kolejną rozmowę naszego portalu Wszechnica. O Węgrzech i Węgrach, ich kulturze strategicznej, a także o tym czy Polak i Węgier to bratanki z prof. Bogdanem Góralczykiem rozmawiać będzie Piotr Szczepański. Do oglądania relacji na żywo zapraszamy 13 października o godz. 15:30. Szczegóły poniżej.

Dajcie już spokój z tymi studiami [FELIETON]

Jeśli Twoje dziecko chodzi do liceum lub technikum, spytaj je o listę przebojów. Na którym miejscu w tym miesiącu plasują się: „Wiesz już, jaki kierunek wybierasz?”, „Dokąd na studia? Do Warszawy?”, „Tylko nie idź na filozofię, bo roboty potem nie znajdziesz”. Świat nie zawali się, jeśli młoda osoba nie pójdzie na studia od razu po… Czytaj dalej Dajcie już spokój z tymi studiami [FELIETON]

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!