12 czerwca 2026 r. w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się finał 24. edycji ogólnopolskiego konkursu „Sołtyska/Sołtys Roku”. Podczas uroczystości 12 laureatów odbierze statuetki „Siewcy”, dyplomy i nagrody.
Konkurs organizują redakcja „Gazety Sołeckiej” oraz Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów pod patronatem Marszałkini Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, przy współpracy Kancelarii Senatu RP oraz senackich komisji: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Konkurs „Sołtyska/Sołtys Roku” promuje osoby szczególnie zaangażowane w rozwój swoich miejscowości, integrację mieszkańców oraz budowanie lokalnej aktywności obywatelskiej. Kapituła ocenia m.in. społeczne i materialne efekty działalności kandydatów, ich inicjatywy na rzecz mieszkańców oraz wpływ na rozwój sołectwa.
W tegorocznej edycji Kapituła przyznała 12 tytułów, w tym wyróżnienie „Sołtys Senior” dla osoby o najdłuższym stażu pełnienia funkcji sołtysa.
Tytuł „Sołtyska/Sołtys Roku 2025” otrzymali (w kolejności alfabetycznej):
- Stanisław Anioł – sołectwo Leszczyny (gm. Górno, pow. kielecki, woj. świętokrzyskie)
- Maciej Baciński – sołectwo Kliny (gm. Kępno, pow. kępiński, woj. wielkopolskie)
- Marcin Bartz – sołectwo Główna (gm. Pobiedziska, pow. poznański, woj. wielkopolskie)
- Anna Lewikowska – sołectwo Waszulki (gm. Nidzica, pow. nidzicki, woj. warmińsko-mazurskie)
- Łukasz Michałkiewicz – sołectwo Lutol z przysiółkiem Janowice (gm. Lubsko, pow. żarski, woj. lubuskie)
- Natalia Miecznikowska – sołectwo Czarna (gm. Wołomin, pow. wołomiński, woj. mazowieckie)
- Marta Pawlik-Śliwa – sołectwo Sierakowo (gm. Kowalewo Pomorskie, pow. golubsko-dobrzyński, woj. kujawsko-pomorskie)
- Irena Piątek – sołectwo Osiny (gm. Chodel, pow. opolski, woj. lubelskie)
- Krystyna Stachów – sołectwo Gościeszowice (gm. Niegosławice, pow. żagański, woj. lubuskie)
- Agnieszka Walczak – sołectwo Broniki (gm. Rychwał, pow. koniński, woj. wielkopolskie)
- Adam Robert Zawistowski – sołectwo Nowodworce III (gm. Wasilków, pow. białostocki, woj. podlaskie)
Tytuł „Sołtysa Seniora 2025” otrzymał Heliodor Kubiak z sołectwa Osiecz Mały (gmina Boniewo, woj. kujawsko-pomorskie), który funkcję sołtysa pełni nieprzerwanie od 70 lat.
Kapituła przyznała również nagrodę specjalną „Sołtys Roku 2025” Stanisławowi Aniołowi z sołectwa Leszczyny (gmina Górno, woj. świętokrzyskie) za szczególne zasługi w angażowaniu społeczności lokalnej w działania na rzecz bezpieczeństwa oraz rozwoju pożarnictwa.
Finał konkursu poprzedzi konferencja „Sołectwo – wspólnota pokoleń”, poświęcona budowaniu kapitału społecznego na obszarach wiejskich oraz współpracy międzypokoleniowej. Wśród prelegentów znajdą się dr Łukasz Komorowski z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, Monika Kosińska – Sołtyska Roku 2023 oraz Sylwia Rżanek, opiekunka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Sędziejowice.
Konferencja rozpocznie się o godz. 11.00 w sali 217 Senatu RP przy ul. Wiejskiej 6/8 w Warszawie. Uroczysty finał konkursu zaplanowano na godz. 13.00.
Organizatorzy składają serdeczne gratulacje wszystkim laureatom oraz podziękowania uczestnikom tegorocznej edycji konkursu za codzienną pracę na rzecz mieszkańców, rozwój lokalnych wspólnot i wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego na polskiej wsi.
Źródło: Gazeta Sołecka, informacja nadesłana do redakcji