Ruszył projekt PaluWise

PALU

Właśnie rozpoczął się projekt PaluWise mający na celu opracowanie rozwiązań umożliwiających produktywne wykorzystanie zdegradowanych torfowisk po ich ponownym uwodnieniu

Nowy, finansowany ze środków unijnych, projekt PaluWise, jest poświęcony zrównoważonemu użytkowaniu zdegradowanych torfowisk po ich ponownym uwodnieniu. Za pomocą czterech obszarów demonstracyjnych w Europie PaluWise zaprezentuje i zweryfikuje najlepsze praktyki w zakresie paludikultury (rolnictwa bagiennego), przekształcając zdegradowane gleby organiczne w pełne wody i życia oraz produktywne rolniczo krajobrazy.

 

Konsorcjum PaluWise, koordynowane przez Natural Resources Institute Finland (Luke), zrzesza 18 partnerów z ośmiu europejskich krajów (Polski, Finlandii, Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Litwy i Łotwy). Projekt będzie realizowany przez 4,5 roku i otrzymał ponad 10 milionów euro dofinansowania z programu Horizon Europe.

 

Popularyzacja najlepszych praktyk w Europie

 

W 2024 roku unijna Rada ds. Środowiska (ENVI) przyjęła prawo o odbudowie zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law, NRL), w której paludikultura została uznana za rozwiązanie umożliwiające ponowne uwodnienie osuszonych torfowisk na dużą skalę. NRL wraz z powiązanymi przepisami, nakłada obowiązek odtworzenia 30% osuszonych na potrzeby rolnictwa torfowisk do 2030 roku, z czego co najmniej jedna czwarta musi zostać ponownie uwodniona. Do 2050 roku 50% takich obszarów powinno zostać odbudowanych, a co najmniej jedna trzecia z nich – ponownie uwodniona. Paludikultura, czyli rolnicze użytkowanie zdegradowanych torfowisk w warunkach wysokiego uwodnienia, jest postrzegana jako kluczowe narzędzie służące osiągnięciu tych celów i oferujące wiele dodatkowych korzyści, w tym łagodzenie zmian klimatu, wysoką różnorodność biologiczną na użytkowanych obszarach i retencję wody w krajobrazie rolniczym.

 

“Zastosowanie paludikultury na szeroką skalę ma potencjał, aby wspierać realizację celów klimatycznych UE i strategii różnorodności biologicznej oraz zapewnić dochód dla rolników i właścicieli gruntów torfowych”, komentuje koordynatorka projektu PaluWise Päivi Merilä z Luke.

 

Projekt PaluWise opiera się na ścisłej współpracy z lokalnymi interesariuszami w celu popularyzacji i promocji paludikultury poprzez cztery obszary demonstracyjne zlokalizowane w Finlandii, Polsce, Holandii i Wielkiej Brytanii. Obszary te skoncentrują się na rozwoju obiecujących upraw bagiennych: brzozy omszonej, trzciny, pałki, mozgi trzcinowatej i turzyc.

 

Efektem projektu będzie dostarczenie interesariuszom, w tym właścicielom gruntów, decydentom, przedsiębiorstwom i lokalnym społecznościom, wiedzy i narzędzi potrzebnych do wdrożenia strategii zrównoważonego zarządzania gruntami opartej na paludikulturze. W ramach projektu zostaną również opublikowane zalecenia dotyczące rozwoju rolnictwa na terenach podmokłych na dużą skalę w całej UE.

 

„Celem tego projektu jest sprawienie, by paludikultura stała się znaczącą i powszechnie stosowaną gałęzią rolnictwa w Europie”, podkreśla Päivi Merilä.

 

Paludikultura to rolnicze użytkowanie terenów podmokłych i ponownie uwodnionych torfowisk, które chroni glebę torfową, a tym samym naturalne podziemne magazyny węgla oraz minimalizuje emisję dwutlenku węgla i osiadanie gruntu.

 

PaluWise w skrócie

 

 

Konsorcjum PaluWise

 

  1. LUONNONVARAKESKUS (Luke), Finlandia
  2. THE JAMES HUTTON INSTITUTE (JHI), Wielka Brytania
  3. STICHTING RADBOUD UNIVERSITEIT (SRU), Holandia
  4. UK CENTRE FOR ECOLOGY & HYDROLOGY (UKCEH), Wielka Brytania
  5. UNIWERSYTET WARSZAWSKI (UNIWARSAW), Polska
  6. WETLANDS INTERNATIONAL – EUROPEAN ASSOCIATION (WI EA), Holandia
  7. F6S EU TECH INNOVATION NETWORK DESIGNATED ACTIVITY COMPANY (F6STech), Irlandia
  8. UNIVERSITAET GREIFSWALD (UG), Niemcy
  9. MICHAEL SUCCOW STIFTUNG ZUM SCHUTZDER NATUR (MSF), Niemcy
  10. THE WILDLIFE TRUST FOR BEDFORDSHIRE, CAMBRIDGESHIRE AND NORTHAMPTONSHIRE (WTBCN), Wielka Brytania
  11. VSI PELKIU ATKURIMO IR APSAUGOS FONDAS (PF), Litwa
  12. EZERU UN PURVU IZPETES CENTRS (LPRC), Łotwa
  13. CENTRUM OCHRONY MOKRADEŁ (CMok), Polska
  14. INSTYTUT TECHNOLOGICZNO-PRZYRODNICZY-PANSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY (ITP) Polska
  15. SZKOLA GLOWNA GOSPODARSTWA WIEJSKIEGO (SGGW) Polska
  16. VESTAECO NONWOVENS SPOLKA Z O.O. (VestaEco), Polska
  17. WELRENT B.V. (Wellink), Holandia
  18. SALTYCO LTD (SALT), Wielka Brytania

 

Kontakt

 

 

Foto: paluwise.eu

Źródło: Informacja nadesłana do redakcji

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!