Finał Operacji Czysta Rzeka w Skomlinie – wspólna mobilizacja dla środowiska

ADP09820

W miniony weekend Skomlin stał się centrum ogólnopolskiej mobilizacji ekologicznej. To właśnie tutaj odbył się finał 7. edycji Operacji Czysta Rzeka – największej społecznej akcji sprzątania rzek i terenów zielonych w Polsce. Na miejscowym stadionie spotkali się organizatorzy, wolontariusze, przedstawiciele lokalnych władz, członkowie Koalicji Ekologicznej Czysta Ziemia Skomlińska oraz mieszkańcy, którzy wzięli udział w ostatnich dwóch edycjach akcji.

Wspólna praca i edukacja

Podczas finału nie zabrakło podziękowań dla wszystkich zaangażowanych.

– To wspaniała akcja, bo pokazujemy, ile śmieci znajduje się w przydrożnych rowach i przy rzekach takich jak Toplinka czy Prosna. To także świetna lekcja dla dzieci i młodzieży. Cieszymy się, że w przedsięwzięcie zaangażowało się mnóstwo środowisk. Widać, że powszechnie nie zgadzamy się na proceder zaśmiecania naszej okolicy  – podkreślał wójt Grzegorz Maras. – Ważną rolę gra aspekt edukacyjny. Zbierając śmieci, młodzi widzą, z jakim problemem mamy do czynienia i będą też edukować swoich rodziców. Dziękujemy Operacji Czysta Rzeka za to, że wzniecili w nas zapał do działania. Z pewnością będziemy kontynuować rozpoczęte przed rokiem dzieło  – dodał Roman Furman, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Skomlińskiej.

Podczas wydarzenia uczniowie przygotowali artystyczny pokaz mody z recyklingu oraz występ taneczno-wokalny. Czego tam nie było… kostiumy na co dzień i od święta, kolorowe i w pastelach. A wszystko wykonane z tego, co zwykle wyrzucamy do kosza. Recyklingowe stroje zaprojektowane i wykonane zostały przez starszych uczniów oraz rodziców, modelkami i modelami prezentującymi eko-kreacje zostały młodsze pociechy z klas I-III.

Nie zabrakło też wystawy przedmiotów wykonanych z odpadów, które zyskały drugie życie. Z ekspozycją przyjechała Honorata Stafiej, która tworzy w nurcie trash art i recycling art, przekształcając porzucone przedmioty w ekspresyjne formy sztuki abstrakcyjnej. Materiały do instalacji pozyskuje m.in. z wołomińskich lasów, rzek i jezior, dając im drugie życie w zaskakujących kompozycjach. Jej prace skłaniają do refleksji nad problemem zaśmiecania środowiska i pokazują, że z pozornie niepotrzebnych rzeczy można stworzyć coś wartościowego. Wystawy są nie tylko estetycznym doświadczeniem, ale też inspiracją do działania i zmiany codziennych nawyków.

Lokalni liderzy – klucz do sukcesu

Daniel Parol, szef główny Operacji Czysta Rzeka, nie krył uznania dla skomlińskiej inicjatywy:

– Bardzo się cieszę, że finał odbywa się właśnie w Skomlinie, bo mieszkańcy zasługują na pochwałę – aktywnie włączyli się w Operację Czysta Rzeka i zebrali ponad 7 ton śmieci. To miejsce nieoczywiste, pełne wspaniałych ludzi i młodzieży, co daje nadzieję na przyszłość. Wciąż jednak wiele jest do zrobienia w kwestii edukacji ekologicznej – chcielibyśmy, by dbanie o przyrodę było oczywistością, ale niestety nadal trzeba niektórych naprowadzać na dobrą drogę. Tak jak dbamy o porządek w swoich czterech ścianach, tak samo powinniśmy dbać o otoczenie wokół nas – mówi Daniel Parol ze Sztabu Głównego Operacji Czysta Rzeka.

Rekordowa edycja i coraz większa świadomość

W tegorocznej, siódmej edycji Operacji Czysta Rzeka wzięło udział ponad 32 tysiące uczestników, w tym ponad 16 tysięcy dzieci i młodzieży. W całym kraju odbyło się 945 akcji,.

– W tym roku mieliśmy 747 sztabów i zebraliśmy 570 ton śmieci przy udziale prawie 33 tysięcy uczestników. To rekord, ale cieszy fakt, że na jednego wolontariusza przypada coraz mniej odpadów – to znak, że idziemy w dobrym kierunku. Najważniejsze jest, by wolontariuszy i lokalnych liderów przybywało. Często po akcji sprzątania pojawiają się kolejne inicjatywy społeczne, które integrują mieszkańców i budują więzi. To właśnie jest najcenniejsze – nie tylko czystsze środowisko, ale i silniejsza wspólnota – zauważył Daniel Parol.

W gminie Skomlin wspólnotę tę tworzą: uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej wraz z rodzicami, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Skomlińskiej, lokalny samorząd, jednostki OSP, czy koła gospodyń wiejskich. Zawsze gotowi na ekologiczne wyzwania są także sołtysi. Wszyscy tworzą nieformalną grupę o nazwie Koalicja Ekologiczna Czysta Ziemia Skomlińska.

– Czysta Polska zaczyna się w twoim domu! – wyartykułował ze sceny 8-letni Oliwier Kruk, który uczestniczył w obu dotychczasowych lokalnych akcjach. Jego słowa, jak mantrę, powtarzano do końca tego cudownego dnia.

Odpowiedzialność i przyszłość

– Przebudzenie ekologiczne zaczyna się lokalnie. Nie mamy planety B, więc musimy troszczyć się o to, co wokół nas, nawet jeśli nie jesteśmy w stanie posprzątać całego świata. Mam nadzieję, że akcje takie jak nasza będą się zakorzeniać i stawać cykliczne, bo wtedy będzie coraz czyściej i piękniej. Odpowiedzialność za środowisko leży po naszej stronie – dorośli powinni dawać przykład młodszym. Natura poradzi sobie bez nas, ale my bez niej nie przetrwamy – weźmy to sobie do serca – podsumował szef OCR.

Finał w Skomlinie pokazał, że wspólna praca i zaangażowanie mogą realnie zmieniać otoczenie – nie tylko na jeden dzień, ale na dłużej.

Finałowy spływ

Na koniec o tym co wydarzyło się na… początku. Finałowe świętowanie to nie tylko piknik, ale i spływ kajakowy. Tym razem odbył się on na Warcie pomiędzy Działoszynem a Przywozem. Uczestnicy mieli nie tylko okazję podziwiać okolicę, lecz mogli także posprzątać 27-kilometrowy odcinek rzeki. Pracy nie było za dużo, za to atrakcji na wodzie nie zabrakło. Rzeka dziko meandruje m.in. przez urokliwe zakątki Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, z pozycji kajaka te miejsca prezentują się magicznie.

***

 

7 edycja Operacji Czysta Rzeka w liczbach

Podczas akcji finałowej zaprezentowano także statystyki tegorocznej edycji. W 7. ogólnopolskiej akcji Operacji Czysta Rzeka wzięło udział 32404 uczestników, w tym 16 644 osoby niepełnoletnie (51,36%). Odbyło się 945 akcji: 689 otwartych, 101 prywatnych, 134 szkolne oraz 25 firmowych. Zebrano, uwaga, 570 563 kilogramy śmieci, tj. ponad 570 ton! Uczestnicy 7 edycji najchętniej sprzątali nad rzeką (39% akcji), w sołectwach i miejscowościach.

TOP 5 województw pod kątem liczby zebranych odpadów:

  1. Mazowieckie – 80 211 kg
  2. Łódzkie – 67 770 kg
  3. Lubelskie – 55 545 kg
  4. Warmińsko-mazurskie – 54 725 kg
  5. Podkarpackie – 45 108 kg

TOP 5 województw pod kątem liczby uczestników:

  1. Łódzkie – 3883
  2. Mazowieckie – 3769
  3. Lubelskie – 3491
  4. Warmińsko-mazurskie – 3060
  5. Podkarpackie – 2531

TOP 5 województw pod kątem liczby uczestników małoletnich:

  1. Łódzkie – 2159
  2. Lubelskie – 1905
  3. Podkarpackie – 1864
  4. Mazowieckie – 1601
  5. Kujawsko-pomorskie – 1333
  6. Warmińsko-mazurskie – 1319

TOP 5 województw pod kątem liczby akcji:

  1. Mazowieckie – 137
  2. Lubelskie – 108
  3. Warmińsko-mazurskie – 103
  4. Łódzkie – 90
  5. Kujawsko-pomorskie – 73

Tekst i fot. Przemysław Chrzanowski

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!