Celem uzdatniania jest dostarczenie do spożycia wody, która jest bezpieczna pod względem mikrobiologicznym i chemicznym.
Wiele firm proponuje nam różne rozwiązania i różnego rodzaju sprzęt. Pamiętajmy, że zawsze możemy skorzystać z usług laboratoriów SANEPiD – u i zanieść tam próbkę wody do przebadania np. z naszej studni. Nawet jeśli to kosztuje mamy pewność rzetelnej analizy spełniającej wszystkie wymagania wraz z odpowiednimi zaleceniami od profesjonalistów. Wtedy będziemy mieli pewność, że woda jest bezpieczna i nie zawiera mikroorganizmów chorobotwórczych czy pasożytów w liczbie stanowiącej zagrożenie zdrowia oraz bakterii wskaźnikowych i substancji chemicznych w liczbie lub w stężeniu przekraczających wartości określone w załącznikach nr 1 i 2 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. (Dz. U. 2017, poz. 2294) w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
W warunkach kryzysowych, np. w czasie klęski żywiołowej czy wojny, pamiętajmy o tym, aby wodę przynajmniej przegotować, bowiem każda woda z nieznanego (niezbadanego) źródła powinna być traktowana jako potencjalnie niebezpieczna.
Płynąca (np. w rzece) jest zazwyczaj czystsza niż stojąca (np. z jeziora). Gdy zauważymy dryfujące, martwe zwierzęta, obumarłą roślinność na brzegach czy niedalekie sąsiedztwo upraw powinniśmy poszukać innego źródła. Aby wyeliminować z niej drobnoustroje chorobotwórcze najprościej będzie utrzymywać ją w temperaturze wrzenia przez około minutę. Pamiętajmy, że wysoko w górach jest niższe ciśnienie i temperatura wrzenia też jest niższa zatem powinniśmy gotować wodę kilka minut dłużej.
Uzdatnianie chemiczne
Wodę możemy uzdatnić chemicznie stosując specjalne środki jak płyn, tabletki czy sól do uzdatniania wody. Najczęściej są one na bazie chloru i mają na celu wyeliminowanie drobnoustrojów chorobotwórczych. Tabletki są łatwiejsze w dawkowaniu, zazwyczaj zalecana jest 1 tabletka na 1 litr wody. Przed użyciem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją na opakowaniu. Wybierając płynny lub sypki preparat, jak np. sól do uzdatniania wody, trzeba odmierzyć jego odpowiednią ilość i będzie nam potrzebna miarka. Takie chemiczne uzdatnianie wody w terenie może zmieniać jej smak i może być nieodpowiednie dla alergików.
Uzdatnianie mechaniczne
Wodę możemy uzdatnić mechaniczne stosując przenośne filtry do wody. To najszybszy sposób, bo nie trzeba doprowadzać płynu do wrzenia, ani czekać, aż środek chemiczny się rozpuści i usunie bio skażenie.
Niestety mechaniczne uzdatnianie wody jest najmniej skuteczne np. nie wychwytuje wirusów. Przy wyborze filtru do wody pamiętajmy, że filtr z węgla aktywnego nie jest sterylny. I choć w butelkach z filtrem stosuje się srebro zapobiegające namnażaniu się patogenów, to jednak nie usunie ono wszystkich drobnoustrojów chorobotwórczych.
Uzdatnianie promieniowaniem UV
Jedną z najbardziej innowacyjnych metod uzdatniania wody jest wykorzystanie promieniowania ultrafioletowego, które zabija znaczną część patogenów. Przenośne sterylizatory UV są skuteczne i łatwe w zastosowaniu. Nie wprowadzają żadnych substancji chemicznych do wody, dzięki czemu nie zmieniają jej smaku i składu. Zastosowanie tej metody trzeba łączyć z uzdatnianiem mechanicznym. Woda musi być klarowna, bo wszelkie zmętnienia blokują promieniowanie, uniemożliwiając jego antyseptyczne (odkażające) działanie. Ponadto, takie urządzenia wymagają energii, co bywa kłopotliwe w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu.
Materiały dla zainteresowanych
Na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego a także na stronach SANEPiD – u znajdziemy wiele interesujących dokumentów.
Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi materiałami na tej stronie:
- Bakterie grupy coli w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi;
- Mętność wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi;
- Mangan w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi;
- Ogólna liczba mikroorganizmów w 22ºC w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi;
- Żelazo w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi;
- Jon amonu w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Źródła:
https://tropicalmed.pl/uzdatnianie-wody-w-podrozy
https://www.gov.pl/web/psse-debica/woda-przeznaczona-do-spozycia-przez-ludzi