Mikorzyn 2025. Głos sołtysów i liderów wiejskich (galeria)

486718799_9948259361885278_5596905627630509218_n

W Mikorzynie odbyło się III Spotkanie Sołtysów i Liderów Wiejskich, zorganizowane przez Fundację Wspomagania Wsi i współfinansowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Wydarzenie zgromadziło blisko 150 uczestników z całej Polski, którzy przez trzy intensywne dni dzielili się doświadczeniami, zdobywali wiedzę i budowali relacje. Uczestnicy spotkania w Mikorzynie mieli okazję zdobyć szereg praktycznych umiejętności, które mogą wykorzystać w codziennej pracy na rzecz swoich społeczności.

W trakcie spotkania relacjonowaliśmy dla Was wybrane warsztaty. Zuzanna Komornicka przekazała uczestnikom wiedzę o tym, jak budować silną markę sołectwa i angażować społeczność lokalną. Justyna Duriasz-Bułhak podkreślała, że kultura nie tylko buduje tożsamość i dumę z miejsca pochodzenia, ale także może być skutecznym narzędziem integracji społecznej. W trakcie warsztatów poświęconych mediacji i rozwiązywaniu konfliktów prowadzonych przez Annę Karwowską, uczestnicy mogli nauczyć się, jak skutecznie komunikować się w sytuacjach spornych. Podczas warsztatu „Jak rozbroić konflikt jednym zdaniem?” prowadzonego przez Agnieszkę Ganiek, liderzy mogli opanować techniki kontrolowania emocji w trudnych sytuacjach. Podczas warsztatów o narzędziach skutecznego lidera, Michał Nowak dzielił się doświadczeniami z własnej pracy jako sołtys. Z kolei na zajęciach poświęconych zarządzaniu kryzysowemu, prowadzonych przez emerytowanego strażaka Piotra Partekę, uczestnicy mogli poznać swoją rolę w sytuacjach kryzysowych. Warsztat prowadzony przez Jacka Pietrusiaka i Krystiana Połomskiego z Fundacji Wspomagania Wsi skupił się na praktykach związanych z prowadzeniem dialogu z mieszkańcami oraz podejmowaniem wspólnych decyzji w kontekście planowania przestrzennego. Niesłychanie popularny warsztat Aleksandra Warczygłowy i Łukasza Śmietanko (wybrało go ponad 60 osób) dał zestaw praktycznych podpowiedzi jak zmieniać lokalny świat i nie stracić energii. Gospodarze udowodnili, że nawet niewielkie mikroakcje budowane w oparciu o skromne zasoby mogą przynieść ogromne efekty. Uczestnicy dowiedzieli się, że zaangażowanie mieszkańców wokół drobnych wyzwań także może budować więzi i wzmacniać środowisko.

 

Podczas sesji zamykającej poprosiliśmy uczestników o podzielenie się swoimi opiniami i uwagami. Poniżej prezentujemy ich wypowiedzi, które najlepiej oddają atmosferę i znaczenie tego wyjątkowego spotkania.

 

Tomasz Chrzanowski: „Niesamowite spotkanie. Trochę zazdroszczę sołtysom i sołtyskom, liderom i liderkom, którzy swoją przygodę rozpoczęli od uczestnictwa w tym wydarzeniu. Wiele inspiracji i informacji, a przede wszystkim poznanie innych osób pozytywnie zakręconych, chcących zmieniać swoje otoczenie i dążących do tego, aby ich małe ojczyzny były miejscem dobrym do życia.”

 

Liliana Jabłońska-Kaczmaryk: „Serdecznie dziękuję za możliwość udziału w tym wydarzeniu. Było to dla mnie niezwykle cenne i inspirujące doświadczenie, dzięki któremu mogłam poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć nowe umiejętności. FUKO już na zawsze zagości na marginesie mojego kalendarza podczas zebrań wiejskich. Wrażenia z wydarzenia były bardzo pozytywne – inspirująca atmosfera, ciekawe prelekcje i wartościowe rozmowy zachęciły mnie do dalszego działania.”

 

Krzysztof Hatka: „Jestem sołtysem od września 2024 i po raz pierwszy miałem szczęście uczestniczyć w tym wydarzeniu. Od pierwszej chwili czułem się częścią grupy. Był to zjazd ludzi bardzo zaangażowanych w swoich społecznościach, z chęcią dzielących się swoimi doświadczeniami. Wszystkie wykłady były bardzo merytoryczne, a warsztaty oparte na realnych doświadczeniach. Wszyscy byli bardzo zaangażowani w działania. Nasi prowadzący zawsze znajdowali czas na rozmowę, pytania, podpowiedzi.”

 

Justyna Solnik: „Najpiękniejsze, co odkryłam w Mikorzynie, to możliwość rozmowy z każdym na stopie przyjacielskiej, serdeczność ludzi wokół, zupełnie jakby przyjazd nastrajał wszystkich na te same tory. Do każdego można podejść, w każdej twarzy widać tę iskierkę otwartości. Zależało mi na uczestnictwie ze względu na merytorykę, panele pełne informacji potrzebnych na co dzień oraz w tym roku niezwykle ważne były dla mnie tematy kryzysowe i współpracy ze służbami, nie tylko przy kryzysach i klęskach, ale też te codzienne sprawy, trudne sytuacje, wymogi różnego rodzaju.”

 

Aleksandra Polewczyk: „Przekazany ogrom wiedzy jak być dobrym sołtysem, jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach, jak nie wypalić się kiedy jest już ciężko… Jak sobie ułatwiać to nasze sołtysowanie. Dużo cennych informacji wymienianych między sobą. To było bardzo wartościowe szkolenie!”

 

Karo La: „Warsztaty w Mikorzynie to niezapomniane doświadczenie pełne inspiracji, wiedzy i niesamowitych ludzi. Program warsztatów był bardzo intensywny, ale świetnie zorganizowany. Trenerzy z ogromnym doświadczeniem przekazywali wiedzę w sposób przystępny i praktyczny. Poruszaliśmy tematy ważne dla sołectw od skutecznej komunikacji i zarządzania przez pozyskiwanie funduszy po budowanie relacji z mieszkańcami i aktywizację społeczeństwa.”

 

Dorota Mirowska: „Spotkanie Sołtysów i Liderów Wiejskich w Mikorzynie na zawsze zagościło w moim sercu. Już od trzech lat jestem częścią tego wyjątkowego spotkania ludzi, którzy zmieniają polską wieś. To tu nauczyłam się, jak działać na rzecz naszych społeczności i z odwagą podejmować wyzwania. Od trenerów otrzymałam nie tylko wiedzę, ale też siłę do działania. Od koleżanek i kolegów sołtysów – inspiracje, pomysły i energię, która nigdy nie gaśnie.”

 

Małgorzata Szymańska: „Z przyjemnością pragnę podzielić się refleksją z mojego udziału w spotkaniu. Było to wydarzenie nie tylko merytoryczne i inspirujące, ale przede wszystkim ukazujące siłę i znaczenie współpracy pomiędzy przedstawicielami społeczności lokalnych. Wierzę, że udział w tego rodzaju wydarzeniach nie tylko podnosi kompetencje liderów wiejskich, ale także wzmacnia więzi między społecznościami, co w dłuższej perspektywie przekłada się na lepszy rozwój naszych miejscowości.”

 

Barbara Juroszek: „Jestem sołtyską drugą kadencję, miałam chwile zwątpienia i poczucie beznadziejności, dzięki wam odzyskałam wiarę w siebie i mnóstwo energii do działania. Niezwykły czas spędzony w Sołtysiej rodzinie.”

 

Jan Ratajczyk: „Dziękuję, że mogłem brać udział w tym wspaniałym wydarzeniu. Cudowne trzy dni spędzone z cudownymi ludźmi. Bogaty program szkolenia, profesjonalni trenerzy przekazujący wiedzę w sposób dostępny dla każdego.”

 

Jolanta Matuszczyk: „Jako sołtys bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w Spotkaniu sołtysów i liderów wiejskich. To było naprawdę wartościowe wydarzenie. Merytoryczna wiedza została przekazana w prosty i zrozumiały sposób, a poruszane tematy dotyczyły wielu ważnych spraw, z którymi spotykamy się na co dzień w naszych miejscowościach. Każde warsztaty były bardzo ciekawe i angażujące – można było aktywnie uczestniczyć, zadawać pytania i dzielić się swoimi doświadczeniami. Szczególnie cenne były rozmowy w kuluarach – trenerzy oraz inni sołtysi chętnie dzielili się swoją wiedzą i praktycznymi rozwiązaniami, które naprawdę mogą się przydać w naszej pracy.”

 

Ewa Kryś: „Jestem sołtyską od września 2024, nigdy nie myślałam o tym, żeby nią zostać. Na początku września, gdy mieszkańcy mnie namawiali pukałam się po czole, w końcu się zgodziłam i zostałam wybrana. Co mnie zaskoczyło w spotkaniu w Mikorzynie? Niesamowita otwartość prowadzących wykłady i warsztaty i duża wiedza przekazana w przystępny i zrozumiały sposób. Nawet gdy w piątek rano spać się chciało, szybko się rozbudziłam na warsztatach i aktywnie w nich uczestniczyłam.”

 

Lidia Lammel: „Jestem Sołtyską od września 2024, przyjechałam sama, nie znając nikogo, wróciłam z masą cudownych znajomości, z masą wiedzy, pomysłów i planów. Mega spotkanie pozytywnie nakręconych ludzi do działania na rzecz swoich małych Ojczyzn.”

 

Anna Koseska: „Dziękuję serdecznie za możliwość uczestniczenia w spotkaniu i bycia z Wami przez ten krótki, ale jakże intensywny czas. Jestem nową sołtyską i w Mikorzynie byłam pierwszy raz. Cudowni otwarci szkoleniowcy, ludzie z ogromną wiedzą, doświadczeniem i chęcią do dzielenia się nią z nami, w większości nowicjuszami. Zabrałam stąd ogrom przydatnej wiedzy, którą teraz muszę sobie poukładać, żeby właściwie zacząć z niej korzystać.”

 

Robert Bałabuch: „Od chwili zostania sołtysem rok temu słyszałem tyle dobrego o Mikorzynie, że zapisanie się było tylko formalnością. Rzeczywistość przerosła oczekiwania. Mega-kumulacja wiedzy, inicjatywy i kompetencji – nowe źródło energii odnawialnej. Gorące podziękowania dla wszystkich nowo poznanych sołtysek oraz sołtysów. Jesteście solą tej ziemi!”

 

Kinga Witkowska: „Chyba napisałam to po moim pierwszym spotkaniu i to podtrzymuję – czas spędzony z Wami to „pozytywne pranie mózgu”. Mimo całodniowych warsztatów, wciąż brakuje doby na rozmowy i wymianę doświadczeń. Jako pierwszokadencyjna sołtyska to właśnie od Was otrzymuję narzędzia do pracy z mieszkańcami, począwszy od wiedzy podstawowej, przez psychologiczne wskazówki, aż po wspaniałe pomysły inicjatyw do zrealizowania. No nie wspomnę tu już o ogromnym wsparciu emocjonalnym. Od „dzień dobry” po przekroczeniu progu spotkania czułam wsparcie i akceptację, bez oceniania i krytyki. I to jest piękne, że Fundacja Wspomagania Wsi daje nam przestrzeń wolną od hejtu, tak wszechobecnego w dzisiejszym świecie.“

 

Agnieszka Walczak: „Poziom, jaki przedstawili uczestnicy tegorocznego Mikorzyna tylko utwierdził mnie w przekonaniu, że dajemy radę w tym, co robimy, że tworzenie sołectwa na nowe czasy idzie w dobrym kierunku, dzięki temu, że ma tak dobrych i wrażliwych liderów, liderów, którzy chcą być biegli w tym co robią, chcą zdobywać wiedzę i rozwijać umiejętności nie tylko w obszarze sołtysowania, ale globalnie, są otwarci na nowe, zmieniające się warunki i wyzwania jakie stawiają przed nami mieszkańcy, samorządy czy po prostu codzienne sołeckie i liderskie życie. Co więcej chętnie i z ogromnym zaangażowaniem dzielą się tym z nowymi osobami, stając się naprawdę dobrymi trenerami i tutorami. Osobiście jestem ogromnie wdzięczna za ten czas. Czas pełen niekończących się rozmów, pełnych zrozumienia, bez cienia oceniania, zazdrości i zawiści, której obecność coraz częściej możemy poczuć na co dzień. Czas twórczych rozwiązań, mnóstwa inspiracji do podejmowania kolejnych działań, mniejszymi lub większymi krokami, w zależności od potrzeb.

 

Wam drodzy uczestnicy Mikorzyna 2025 życzę tego byście mieli okazję wykorzystać, to, czego nauczyliście się bądź dowiedzieliście na spotkaniu, byście nie tracili wiary we własne możliwości i umiejętności, byście byli wdzięczni za to, co już macie, ale nie poprzestawali zdobywać tego, o czym marzycie. Byście pracowali dla dobra waszych społeczności z przyjemnością, a każdy dzień był kolejnym odkryciem i przygodą, a nie przykrym obowiązkiem. Pamiętajcie, że nie jesteśmy samotną wyspą, zachęcam do kontaktu, do udziału w konferencjach regionalnych, szkoleniach czy spotkaniach, do tworzenia sieci najbardziej aktywnych i twórczych sołtysek i sołtysów, liderek i liderów wiejskich czy miejskich – bez znaczenia skąd jesteście –  bądźmy razem.”

 

***

 

Spotkanie Sołtysów i Liderów Wiejskich w Mikorzynie 2025 okazało się wyjątkowym wydarzeniem, które połączyło ludzi pełnych pasji i zaangażowania w rozwój swoich lokalnych społeczności. Uczestnicy zgodnie podkreślają wartość merytoryczną warsztatów, profesjonalizm trenerów oraz niezwykłą atmosferę, która sprzyjała budowaniu relacji i wymianie doświadczeń.

 

Jak podsumowała Magdalena Wiewióra: „Trudno ubrać w słowa to, co wydarzyło się przez te kilka dni… Mikorzyn stał się czymś więcej niż tylko miejscem na mapie, stał się przestrzenią spotkań, wzruszeń, inspiracji i prawdziwych rozmów. Wracam z Mikorzyna z głową pełną wiedzy i pomysłów jak lepiej działać dla lokalnej społeczności.”

 

Przemysław Chrzanowski

Fot. Przemysław Chrzanowski, Jędrzej Godlewski

ZDJĘCIA W WYSOKIEJ ROZDZIELCZOŚCI DO POBRANIA

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!