Sołtysowanie to bardzo ważny element życia obywatelskiego na polskiej wsi. Dlaczego? Bo sołtys to nie tylko administrator z ramienia gminy, czy łącznik między mieszkańcami wsi a organami samorządu terytorialnego. Jego funkcja nie ogranicza się jedynie do zbierania podatków, czy sygnalizowania organom gminy potrzeb i problemów mieszkańców swojej wsi lub odwrotnie – przekazywania treści uchwał rady gminy, decyzji i zarządzeń burmistrza czy wójta.
Sołtys czy sołtyska, którzy potrafią słuchać mieszkańców i rozmawiać z nimi, którzy są otwarci na różnorodność poglądów i temperamentów swoich sąsiadów, którzy potrafią wykorzystać ich różne talenty i umiejętności mogą stać się animatorami życia lokalnego, inspiratorami dobrych zmian we wsi, osobami, które integrują społeczność lokalną i naprawdę wiele mogą.
Od wielu lat obserwujemy i podziwiamy społeczną energię i pomysłowość sołtysów i sołtysek podczas różnych szkoleń czy spotkań w Marózie i w Mikorzynie. W trakcie ostatniej powodzi w południowej Polsce zobaczyliśmy też, jak ci lokalni liderzy stają się ważnymi koordynatorami działań na rzecz obrony cywilnej mieszkańców wsi.
Pragniemy podziękować wszystkim liderom sołectw za zaangażowanie, otwartość, społeczną pracę na rzecz dobra wspólnego i stawanie ponad podziałami. W dniu Święta Sołtysa życzymy wszystkim sołtysom dużo zdrowia, pomyślności i siły do realizacji marzeń i planów!