Czy drżenie rąk to na pewno choroba Parkinsona? / dr Maciej Hyla

park

Drżenie rąk nie zawsze oznacza chorobę Parkinsona. Przyczyn drżenia rąk jest wiele, od nieszkodliwych po poważne.

Oto kilka możliwych przyczyn drżenia rąk

Drżenie fizjologiczne występuje u zdrowych osób, nasila się pod wpływem stresu, wysiłku, zimna, używek (kawa, alkohol).

Drżenie samoistne łagodne drżenie, często dziedziczne, nasila się przy próbach precyzyjnych ruchów. Choroba Parkinsona – drżenie spoczynkowe, nasila się podczas bezruchu, towarzyszą mu inne objawy, takie jak sztywność mięśni, spowolnienie ruchów.

Inne choroby neurologiczne – stwardnienie rozsiane, udar mózgu, choroby móżdżku.

Nadczynność tarczycy powoduje drżenie, kołatanie serca, utratę masy ciała.

Leki – niektóre leki mogą powodować drżenie jako efekt uboczny.

 

Kiedy drżenie rąk wymaga konsultacji z lekarzem?

Gdy drżenie jest silne lub utrudnia codzienne czynności. Gdy drżeniu towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak sztywność mięśni, spowolnienie ruchów, problemy z równowagą, zawroty głowy, podwójne widzenie. Gdy drżenie pojawiło się nagle i jest intensywne. Gdy podejrzewasz, że drżenie może być spowodowane przez leki.

 

Co zrobić, gdy masz drżenie rąk?

1. Skonsultuj się z lekarzem, lekarz przeprowadzi wywiad, zbada Cię i w razie potrzeby zleci dodatkowe badania, aby ustalić przyczynę drżenia.

2. Nie panikuj drżenie rąk nie zawsze oznacza poważną chorobę. Wiele przyczyn drżenia jest łagodnych i można je leczyć.

3. Obserwuj swoje objawy zwróć uwagę, kiedy i w jakich sytuacjach występuje drżenie, czy towarzyszą mu inne objawy. To pomoże lekarzowi w diagnozie. Pamiętaj, że tylko lekarz może postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie.

Nie lekceważ drżenia rąk i skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.

Maciej Hyla – Specjalista Neurolog w Centrum Medycznym NeuroProtect Specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób neurologicznych, m.in: zaburzeń ruchowych (choroba Parkinsona, drżenie samoistne), chorób otępiennych. chorób autoimmunologicznych (stwardnienie rozsiane), bólów głowy, chorób naczyniowych mózgu czy zespołów bólowych kręgosłupa. Absolwent Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W ramach programu Erasmus+ studiował semestr na Université de Bordeaux we Francji. W trakcie studiów odbył miesięczne, zagraniczne praktyki zawodowe w Centre Hospitaliers Régional Dorléans we Francji. Uczestniczy w konferencjach i szkoleniach krajowych oraz zagranicznych m.in. MDS-ES School for Young Neurologists 2023 czy Akademia Młodego Parkinsonologa. Doświadczenie zawodowe: W latach 2018-2020 Maciej Hyla pracował jako lekarz rezydent w Klinicznym Oddziale Neurologicznym 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie. W latach 2020-2023 był rezydentem w I Klinice Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. W 2022 roku odbyt dwumiesięczny staż w dziedzinie zaburzeń ruchowych i chorób pozapiramidowych w Szpitalu Uniwersyteckim w Liège w Belgii w ramach grantu European Academy of Neurology. Do końca sierpnia 2023 r. pracował jako starszy asystent w I Klinice Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, gdzie konsultował pacjentów m.in. w poradni chorób pozapiramidowych oraz dyżurował w neurologicznej izbie przyjęć. Członek Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych, European Academy of Neurology oraz Movement Disorders Society. Od września 2023 r. pracuje w Centrum Medycznym NeuroProtect, gdzie konsultuje pacjentów w specjalistycznych poradniach oraz jest współbadaczem w międzynarodowych badaniach klinicznych w neurologii.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Miejscowości do 30 tyś. mieszkańców
14.02.2025
- 31.03.2025
Cała Polska
15.03.2025
- 15.05.2025
Miejscowości do 30 tyś. mieszkańców
14.02.2025
- 31.03.2025
Cała Polska
15.03.2025
- 15.05.2025

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!