Polska obejmuje prezydencję w Radzie UE – nowe możliwości dla obszarów wiejskich

1 stycznia 2025 r. Polska oficjalnie przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. To ważne wydarzenie oznacza, że przez najbliższe sześć miesięcy nasz kraj będzie nadawał ton pracom unijnym, kształtując kierunki polityki europejskiej.

Mając na uwadze szereg poważnych wyzwań, przed którymi stoi Unia Europejska, fundamentem działań polskiej Prezydencji w 2025 roku będzie bezpieczeństwo w siedmiu wymiarach: zewnętrznym, energetycznym, ekonomicznym, żywnościowym, zdrowotnym, informacyjnym i wewnętrznym. Dlatego też hasło towarzyszące polskiemu przewodnictwu w Radzie UE brzmi „Bezpieczeństwo, Europo!”.

 

Wsparcie dla rolnictwa i rozwoju wsi

Jednym z priorytetów polskiej prezydencji będzie modernizacja Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w taki sposób, aby lepiej odpowiadała na wyzwania współczesnych czasów. Polska chce zwiększyć wsparcie dla rolników, zwłaszcza tych prowadzących małe i średnie gospodarstwa. Działania te mają na celu nie tylko wzmocnienie lokalnych gospodarek, ale także poprawę jakości życia na wsi.

„Chcemy, aby unijne fundusze jeszcze skuteczniej trafiały do mieszkańców wsi – zarówno na rozwój infrastruktury, jak i na innowacje w rolnictwie. Zależy nam na tym, aby każdy rolnik miał równe szanse na konkurowanie na rynku europejskim,” powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi.

 

Zielony Ład na miarę obszarów wiejskich

Polska prezydencja zamierza również skoncentrować się na wdrażaniu Europejskiego Zielonego Ładu w sposób przyjazny dla rolników. Priorytetem będzie wsparcie działań proekologicznych, takich jak rozwój odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich, ochrona bioróżnorodności oraz racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi. Polska chce, by ekologiczne podejście było szansą, a nie obciążeniem dla wsi.

 

Rozwój infrastruktury i cyfryzacja

W ramach prezydencji Polska zamierza promować rozwój infrastruktury na terenach wiejskich, w tym inwestycje w szybki internet szerokopasmowy. Dostęp do nowoczesnych technologii ma być podstawą wyrównywania szans mieszkańców wsi w dostępie do edukacji, opieki zdrowotnej i pracy.

 

Głos wsi w Europie

Podczas polskiej prezydencji szczególną uwagę poświęci się potrzebom i wyzwaniom, z którymi mierzą się mieszkańcy obszarów wiejskich w całej Europie. Polska planuje organizację konferencji oraz spotkań z udziałem rolników, przedstawicieli samorządów wiejskich i organizacji pozarządowych, aby ich głos był wyraźnie słyszalny w Brukseli.

 

Źródła:

Informacje zawarte w tekście pochodzą z oficjalnych źródeł Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski przedstawił priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze rolnictwa podczas konferencji prasowej 19 grudnia 2024 roku. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dodatkowe informacje dotyczące priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku – logo, motto oraz priorytety Prezydencji

Oficjalna strona polskiej prezydencji w Radzie EU.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

gminy i powiaty, które zdecydują się zlecić usługę społeczną PES
20.01.2025
- 20.02.2025
Cała Polska
20.01.2025
- 03.02.2025
Cała Polska
20.01.2025
- 21.02.2025
gminy i powiaty, które zdecydują się zlecić usługę społeczną PES
20.01.2025
- 20.02.2025
Cała Polska
20.01.2025
- 03.02.2025
Cała Polska
20.01.2025
- 21.02.2025

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!