11 listopada obchodzimy 106. rocznicę niepodległości odzyskanej w 1918 roku, po 123 latach zaborów. W wielu polskich miastach, miasteczkach i wsiach zaplanowano uroczystości, które zgromadzą mieszkańców, władze państwowe, samorządowe oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości to nie tylko upamiętnienie historycznych wydarzeń, ale także szansa na wzmocnienie poczucia jedności i solidarności Polaków. Właśnie dziś, w niepewnym i skonfliktowanym świecie te wartości są nam bardzo potrzebne.
Pomyślmy o tym, jak wiele nas łączy i co jeszcze możemy zrobić, by stać się mocniejszą wspólnotą. W Polsce lokalnej jest wiele społeczności, które na co dzień i dla wspólnego dobra zmieniają swoje otoczenie, pomagają potrzebującym, inaczej mówiąc – biorą trudne sprawy w swoje ręce i działają w duchu jedności i solidarności. Mamy świetne zespoły skupione wokół ważnych spraw obywatelskich w wiejskich organizacjach pozarządowych, wielu aktywnych i mądrych sołtysów, wspaniałych liderów ochotniczych straży pożarnych, czy kół gospodyń wiejskich. To jest budujące i napawa nadzieją, że potrafimy być także dużą wspólnotą.
Tego dnia będziemy mieli okazję zastanowić się nad wartościami, które stanowią fundament naszego społeczeństwa, a także do przypomnienia, że wolność nie jest dana raz na zawsze.
W samo południe 11 listopada zachęcamy do wspólnego odśpiewania hymnu narodowego.
Akcja „Niepodległa do hymnu” jest organizowana przez Instytut Adama Mickiewicza.
Ilustracja: Instytut Adama Mickiewicza.