Polityka to nie temat tabu, tylko decyzje, które kształtują rzeczywistość dla wszystkich, również dla młodych osób. To czy będziesz miał/a szansę odbyć staż, znaleźć pierwszą pracę, mieć miejsce do spotkań, rozwijać pasje i zainteresowania, angażować się społecznie, mieć gdzie wyprowadzić się na swoje w dużej mierze zależy od polityki. Skoro tak, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją współtworzył/a!
Fundacja Wspomagania Wsi zaprasza do współpracy sześć grup z całej Polski. Z pomocą naszych ekspertów oraz wspierających dorosłych na miejscu wypracujecie strategie rozwoju swoich gmin lub miast uwzględniające potrzeby młodych osób i w partnerstwie z samorządem lokalnym wprowadzicie w życie ich założenia.
Brzmi trochę strasznie? Bez obaw – na potrzebę projektu zawęzicie swoje strategie do kilku najistotniejszych dla was obszarów rozwoju gmin. Zależy nam na zwięzłych, treściwych i możliwych do zrealizowania planach rozwoju waszych społeczności.
Projekt składa się z dwóch części:
Część pierwsza:
- Udział w trzech 3-dniowych warsztatach zorganizowanych w Warszawie i innych miastach, w ramach których rozwiniecie swoje umiejętności liderskie i komunikacyjne, dowiecie się, jak wypracować strategię rozwoju, zintegrujecie się z innymi uczestnikami projektu oraz poznacie więcej osób ze środowiska młodych aktywistów.
- Spotkania z mentorką wspierającą powstawanie strategii i zespołem FWW – w waszych miejscowościach i w biurze FWW w Warszawie.
- Opracowanie dokumentu strategicznego oraz wspólne świętowanie i podsumowanie zakończenia pierwszej części projektu!
Część druga:
- Wprowadzenie w życie niektórych krótkoterminowych celów strategii rozwoju przy wsparciu naszych ekspertów.
- Wyjazdy studyjne do miejsc, gdzie młodzież aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i politycznym.
Udział w projekcie jest w większości bezpłatny – pokrywamy koszty pracy ekspertów, materiałów edukacyjnych, organizacji warsztatów i wyjazdów studyjnych, noclegów i wyżywienia. Koszty dojazdu na warsztaty pokrywają osoby uczestniczące.
W skrócie to dokument, w którym zapisano wizję rozwoju np. miasta lub gminy i sposoby jej realizacji. Strategia w takiej formie to efekt końcowy dłuższego procesu, do którego chcemy Was zaprosić.
Wszystko zaczyna się od marzeń i obserwacji. A co jeśli w gminie byłoby więcej opcji rozwoju – staży, miejsc pracy, ciekawych wydarzeń, przestrzeni, w których można się spotykać i działać, mieszkań na wynajem? Ogólnie rzeczy, które sprawiłyby, że moje życie w danym miejscu byłoby ciekawsze, bezpieczniejsze, bardziej rozwijające, atrakcyjne.
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, kto jeszcze wokół ciebie ma takie i inne potrzeby – tak powstaje diagnoza społeczna. Gdy to już zrobisz, zastanawiasz się, w jaki sposób można te marzenia i potrzeby zrealizować.
Diagnozę przekuwasz w plan wprowadzenia zmian i pokazujesz go wszystkim zainteresowanym, np. osobom mieszkającym w twojej gminie. Notujesz uwagi i komentarze, które się pojawiają. Brawo, właśnie przeprowadziłeś/aś konsultacje społeczne.
Wprowadzasz zanotowane wnioski z konsultacji do planu i sporządzasz ostateczną wizję rozwoju. Tak powstaje dokument, który można nazwać strategią.
Prezentujesz go na posiedzeniu rady gminy albo miasta. Samorząd ma swoje uwagi, ale ostatecznie akceptuje dokument, który definiuje, co w krótkim, średnim i długim okresie ma się zmienić w twojej społeczności. Następnie wprowadzasz te zmiany. Wprowadzają je też kolejne pokolenia, bo rozwój potrzebuje czasu.
W ten sposób zmieniasz rzeczywistość dla siebie i innych – uczestniczysz w procesach politycznych. Można powiedzieć, że robisz demokrację.
Do Planu zapraszamy grupy 3 osób w wieku 15 – 20 lat, które wezmą udział w części pierwszej i drugiej projektu. Do waszej ekipy mogą też przyłączać się inne osoby zainteresowane działaniem. Chcemy też, żeby grupy były wspierane przez osobę dorosłą (+21 lat) znającą dobrze miejscowe realia.
W praktyce wasza ekipa może wyglądać tak:
- młodzieżowa rada gminy/miasta + opiekun/ka MRG/G
- grupa przy ośrodku kultury / bibliotece + osoba pracująca w GOK/bibliotece
- nieformalna grupa młodzieży + osoba z lokalnej organizacji społecznej
- osoby uczące się + nauczyciel/ka
UWAGA! Jeśli jesteście grupą osób pełnoletnich, nie potrzebujecie osoby dorosłej w projekcie, ale wsparcie bardziej doświadczonego kogoś na miejscu może się przydać! Jeśli chcecie się zgłosić, skontaktujcie się z nami. Zastanowimy się, jak najlepiej do tego podejść.
Jak się zgłosić?
Osoby chcące wziąć udział w projekcie muszą do 15 grudnia 2024 r.
- wypełnić formularz kontaktowy
- wykonać zadanie rekrutacyjne – krótki filmik prezentujący waszą ekipę i waszą wizję przyszłości (szczegóły zadania znajdziecie w regulaminie projektu na stronie 2)
- przesłać link do filmu na adres pbartylak@fww.pl
Przed rejestracją przeczytaj poniższe dokumenty!
DOKUMENTY DO POBRANIA
Regulamin projektu “Plan jest taki”.
Nabór grup do projektu trwa do 15 grudnia 2024 r.
Część pierwsza projektu (wypracowanie strategii) – od stycznia do października 2025 r.
Druga część projektu (wdrożenie strategii i wyjazdy studyjne) – od listopada 2025 r. do maks. października 2026 r.
Terminy i lokalizacje warsztatów podamy wkrótce.
Rozwiniesz swoje umiejętności liderskie i aktywistyczne, dowiesz się m.in.:
- kim może być, a kim nie jest lider
- jak wygląda planowanie i realizacja projektu społecznego
- czym jest proces grupowy i jak go wykorzystać
- jak radzić sobie z emocjami w działaniu społecznym
- jak zadbać o trwałość projektu
Otrzymasz dawkę praktycznej wiedzy, którą wykorzystasz w trakcie i długo po projekcie. Nauczysz się jak:
- mówić, żeby być słuchanym – przez rówieśników i VIPów, w grupie i w rozmowie w cztery oczy
- jak skutecznie i profesjonalnie mówić o swoich działaniach w internecie
- prowadzić działania rzecznicze
- wykorzystać w działaniu krytyczne myślenie
Będziesz osobą współautorską strategii rozwoju Twojej miejscowości lub gminy. To, co wypracujesz z grupą będzie zmieniać Twoją rzeczywistość i świat tych, którzy przyjdą po Tobie. Ponadto dowiesz się jak:
- zbadać potrzeby lokalnej społeczności i wyprowadzić wnioski
- przekuć pomysły na rozwój młodych osób w konkretny plan działania, który zrealizujesz
- przeprowadzić konsultacje społeczne swoich pomysłów
Poznasz ciekawe osoby aktywistyczne z całej Polski i weźmiesz udział w wyjazdach studyjnych, podczas których zobaczysz innowacyjne inicjatywy młodzieżowe i realizację strategii w praktyce.
Organizatorem projektu “Plan jest taki” jest Fundacja Wspomagania Wsi. Projekt realizowany jest przy wsparciu Ambasady U.S.A. w Polsce.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Jędrzej Godlewski, Fundacja Wspomagania Wsi
Patrycja Bartylak, Fundacja Wspomagania Wsi