Wspólnie stajemy przed wyzwaniem starzejącego się społeczeństwa, w którym coraz więcej osób w późnej dorosłości potrzebuje dostępu do inicjatyw kulturalnych, umożliwiających aktywne życie i i wzmocnienie więzi społecznych. Włączenie osób w późnej dorosłości w życie kulturalne to ważny krok w budowaniu otwartego, wspierającego społeczeństwa, gdzie kultura staje się przestrzenią dialogu międzypokoleniowego.
Muzea, teatry, biblioteki i domy kultury mają wyjątkową możliwość wspierania inicjatyw, które mogą odegrać znaczącą rolę w integracji osób w późnej dojrzałości poprzez kulturę. Kadry kultury mają kompetencje i doświadczenie, by tworzyć projekty wspierające aktywny udział seniorów i seniorek w życiu kulturalnym, oferując im możliwości rozwoju i wzmacniania relacji społecznych.
Wierzymy, że dzięki odpowiednim działaniom osoby w późnej dorosłości będą miały szansę w pełni korzystać z bogatej oferty kulturalnej, co przyczyni się do budowania społeczności przyszłości, w której każdy, niezależnie od wieku, może z niej korzystać.
Dobre przykłady
W poprzednich edycjach Generatora Innowacji powstało wiele świetnych innowacji w obszarze kultury. Oto trzy wybrane przykłady.
KOMUNIKACJA KULTURALNA
W tej innowacji przygotowano świetne materiały edukacyjne dla pracowników instytucji kultury, pogłębiające wiedzę o sposobach komunikacji z osobami starszymi. Obejmują między innymi kurs e-learningowy i scenariusz szkolenia.
TEATR OD PIERWSZEGO WEJRZENIA
W tej innowacji osoby starsze i młodsze oglądają razem spektakle, biorą udział w warsztatach i moderowanych rozmowach o obejrzanych przedstawieniach.
MUZEUM PAMIĘCI
Ta innowacja stwarza starszym osobom z chorobami otępiennymi warunki do kontaktu z kolekcjami sztuki, a edukatorkom i edukatorom daje możliwość pogłębienia wiedzy potrzebnej do pracy z tymi osobami.
Zgłoszenia do 7 listopada.
Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 3 – dołącz do projektu.
Źródło: Informacja nadesłana do redakcji