Współczesny świat nie szczędzi nam zagrożeń i katastrof. Co roku, różne regiony Polski doświadczane są przez powodzie, pożary, susze, wichury – pogoda i klimat stają się coraz mniej przewidywalne. Jesteśmy też częściej poddawani presji fałszywych informacji. Dezinformacja i fake newsy wprowadzają niepokój i zamieszanie społeczne. Słyszymy o awariach w zakładach przemysłowych, zatruciu wód, skażeniach biologicznych, a także o groźbach użycia broni biologicznej, czy jądrowej w związku z wojną w Ukrainie.
Wydarzenia te, choć różnorodnej natury mają jedną wspólną cechę – dzieją się NAGLE. Wywołują w nas lęk i panikę – stan naturalny w sytuacjach poczucia zagrożenia i niepewności. Tyle, że panika nie sprzyja przetrwaniu – a to jest nasze podstawowe zadanie w sytuacji kryzysu.
Czy można się do takiej sytuacji zagrożenia przygotować? Do sytuacji, której jeszcze nigdy nie doświadczyliśmy? Jak? Czy znamy lokalne organizacje, instytucje publiczne i osoby które mogą przyjść nam z pomocą? Gdzie otrzymamy właściwą informację i konkretne narzędzia? Pomocnym procesem, by dobrze poznać lokalnych liderów, instytucje pomocowe, rozpoznać mocne i słabe strony swojej społeczności jest udział w przygotowaniu strategii rozwoju wsi. Dlaczego warto ją mieć?
Gdzie znaleźć potrzebne informacje? Kto odpowiada za nasze bezpieczeństwo w trakcie katastrofy? Kto przyjdzie nam z pomocą, a co musimy zrobić we własnym zakresie? Jak zabezpieczyć swoją rodzinę, zwierzęta? Jak najlepiej przygotować się na wypadek powodzi, suszy, pożarów? O czym musimy wiedzieć na wypadek skażenia promieniotwórczego trenu, na którym mieszkamy? Gdzie znajduje się centrum kryzysowe w mojej miejscowości? A gdzie może być najbliższy schron, czy miejsce ewakuacji ludności?
Jeśli sytuacja kryzysowa już się wydarzy i chcemy nieść pomoc poszkodowanym, jak robić to z głową?
Dobrze jest też wiedzieć, że w momencie niebezpieczeństwa wynikającego z działań zbrojnych, klęsk żywiołowych lub katastrof uruchamiany jest w kraju system obrony cywilnej, którego założenia zostały zawarte w projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Jest on obecnie procedowany w Sejmie RP. Jak ta ustawa uporządkuje reagowanie w sytuacjach kryzysowych?
Wreszcie, czy jest jakiś dobry zestaw praktyk zachowania na różne sytuacje zagrażające naszemu życiu i zdrowiu? I nie chodzi jedynie o pierwszą pomoc – choć wiedza ta powinna być naszym stałym wyposażeniem. Chodzi m.in. o to, co robić, a czego nie robić – w przypadku pożaru, powodzi, wichury? Jak zachować się w czasie wybuchu bomby atomowej?
Każdy z nas powinien mieć taki zestaw właściwych zachowań w głowie, najlepiej choć raz przećwiczonych w sytuacjach symulacyjnych.
Tym zagadnieniom poświęcamy Temat Miesiąca Witryny w październiku i listopadzie 2024 roku. Zapraszamy do czytania.