Osuszanie budynków po powodzi

osuszanie

Budynki po powodzi wymagają pilnej uwagi, aby zapobiec dalszym ich uszkodzeniom i zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańcom. Przede wszystkim należy sprawdzić stan ich konstrukcji. Szybko płynąca woda może podmyć fundamenty lub uszkodzić ściany nośne.

Najlepiej, jeśli kontrolę przeprowadzi wyspecjalizowana instytucja, jak np. nadzór budowlany. (Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udostępnił specjalny adres mailowy, na który można wysyłać zgłoszenia dotyczące budynków, które wymagają przeprowadzenia pilnej oceny stanu technicznego po powodzi. Lokalizację domów lub innych obiektów, które uległy uszkodzeniu przez falę powodziową można zgłaszać na adres: powodz@gunb.gov.pl.) Liczba budynków, których konstrukcje powinny być sprawdzone jest tak duża, że zwyczajnie nie wystarcza zasobów osobowych do wykonania tego zadania. Tym bardziej, że mieszkańcy czy właściciele firm, chcą jak najszybciej wrócić do normalności.

 

Najważniejsze działania jakie należy przeprowadzić:

 

Uszczelnienie budynku i drenaż zewnętrzny

Natychmiast należy uszczelnić budynek. Woda nie może wpływać, przepływać przez budynek, a ściany muszą być ponad wodą.

Dużym błędem w przeprowadzaniu akcji ratowniczej jest natychmiastowe wypompowywanie wody z piwnic, w czasie, gdy ta jeszcze napływa. Z jednej strony jest to działanie bezskuteczne, z drugiej może zwiększyć straty i usadzenie domu. Po powodzi grunt jest bardzo nasiąknięty i jeśli izolacja była źle wykonana, woda będzie jeszcze długo przesiąkać. Być może trzeba będzie wykonać drenaż zewnętrzny.

 

Ocena uszkodzeń, przecieków, pleśni i grzybów

Kiedy powstrzymamy napływ wody, spróbujmy ocenić zakres uszkodzeń, miejsca przecieków i rozwoju pleśni i grzybów.

 

Usuwanie nasiąkniętych wodą materiałów

W kolejnym etapie usuwamy materiały, które szczególnie nasiąkają w trakcie kontaktu z wodą. Usuwamy resztki ścianek kartonowo-gipsowych, dywanów, wykładzin, a także podłóg. Konieczne będzie również usunięcie drewnianych i drewnopodobnych elementów wystroju wnętrz, jak np. podłogi czy boazerii. Dopiero teraz możemy przystąpić do właściwego suszenia.

 

Suszenie murów

Suszenie murów prowadzimy przy pomocy specjalnych narzędzi. Oczywiście proces może przeprowadzić wyspecjalizowana firma, ale wobec ilości pracy do wykonania większość i tak będzie wykonywana przez właścicieli i mieszkańców.

Suszenie odbywa się z wykorzystaniem ciepłego powietrza i wentylacji. Woda musi wyparować z murów i zostać odprowadzona na zewnątrz. Używamy do tego różnego rodzaju osuszaczy i wentylatorów.

Przy małych zaciekach może wystarczyć zwykłe otwarcie okien i drzwi oraz wymuszenie ruchu powietrza. Przy poważniejszych – konieczne jest podniesienie temperatury w pomieszczeniach np. przy pomocy nagrzewnic i zastosowanie osuszaczy.

 

Rodzaje osuszaczy

Osuszacz kondensacyjny

W takim osuszaczu kompresor zasysa powietrze w pomieszczeniu, by potem skroplić wewnątrz urządzenia i w postaci wody odprowadzić do odbiornika. Takie urządzenia są skuteczne tylko w pomieszczeniach, w których powietrze jest cieplejsze niż na zewnątrz. Dlatego dobrze pracują w upalne dni, w lecie. Takie urządzenia są stosunkowo duże i głośne, ale są odporne na zanieczyszczenia.

Osuszacz absorpcyjny

Innym typem osuszacza jest osuszacz absorpcyjny. Osuszanie pomieszczeń uzyskuje się dzięki zastosowaniu środka absorbującego wodę (np. żel silikonowy, krzemionkowy lub chlorek litu).

Urządzenie pochłania wilgotne powietrze z pomieszczenia, aby następnie je podgrzać i wydmuchać już jako suche z powrotem do pomieszczenia.

Powietrze, które opuściło osuszacz absorpcyjny ponownie nasyci się parą wodną i cykl zostanie powtórzony. Zebraną w ten sposób wilgoć odprowadza się na zewnątrz, a cały proces powtarza się aż do całkowitego osuszenia zawilgotniałego pomieszczenia. Takie urządzenie charakteryzuje się stałą wydajnością bez względu na temperaturę i wilgotność. Dzięki zastosowaniu osuszacza absorpcyjnego powietrze osusza się bez jego schładzania nawet w temperaturze poniżej 0°C.

Oba wymienione urządzenia jak widać nie suszą bezpośrednio murów, ale powietrze w pomieszczeniach. Dlatego osuszanie jest długotrwałym procesem, może trwać nawet tygodnie i wobec zbliżającej się zimy, musi być dokładnie wykonane. Inaczej zafundujemy sobie zimą rozwój grzyba na ścianie. Osuszanie możemy przyspieszyć używając promienników lub grzałek, którymi podniesiemy temperaturę murów.

 

Dezynfekcja w budynku

Po osuszeniu budynku powtórnie sprawdźmy możliwe zagrożenia ze strony pleśni i wykonajmy dezynfekcję. Przed nami oczywiście ponowne tynkowanie i układanie podłóg. Zwracajmy baczną uwagę na stan murów i możliwości powstawania zagrzybień.

Aby mieć gwarancję prawidłowo wykonanej pracy, lepiej jest wynająć wyspecjalizowaną firmę, która nas przeprowadzi przez cały proces. Dobierze właściwy typ osuszacza i wykona wszystkie dodatkowe czynności.

Zobacz również:

Powódź: informacje Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego | Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (gunb.gov.pl)

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!