„Powódź tysiąclecia” co 25 lat? Susza na północy, trąby powietrzne w Mazowieckiem oraz wodny kataklizm na południu w tym samym tygodniu? Przerażające obrazy ewakuowanych ludzi i zalewanych domów mimo prognoz meteorologów? Jak to możliwe?
Niestety, to się dzieje i dziać się będzie. Tym razem trafiło na Polskę i inne kraje Europy Środkowej, ale nie tak dawno podobny kataklizm przeżywały Niemcy czy Afryka Południowa. W Bangladeszu to już prawie codzienność.
Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak powodzie błyskawiczne, huragany, długotrwałe susze, choć znane od lat, będą coraz częstsze, a ich skutki i koszty – coraz poważniejsze.
W Polsce konieczne są zmiany systemowe, które pozwolą długofalowo radzić sobie ze skutkami zmian klimatu. Nie wystarczą doraźne i punktowe działania w czasie kataklizmu, nawet te najbardziej heroiczne, które można obserwować w mediach. Trzeba zmienić podejście do środowiska. To rola rządu i samorządów.
Wskazujemy kluczowe obszary, którymi należy się pilnie zająć, by lepiej przygotować się na skutki zmian klimatycznych (tzw. adaptacja do zmian klimatu) i zapobiec ich pogłębianiu (tzw. mitygacja).
Przejdź do rekomendacji ClientEarth
Fundacja “ClientEarth Prawnicy dla Ziemi” jest polskim biurem organizacji ClientEarth i funkcjonuje w ramach globalnej sieci oddziałów i partnerów ClientEarth, działających w ponad 60 państwach.
Źródło: https://www.clientearth.pl/