Co zrobić po powodzi z milionami worków z piaskiem?

worki zaja

… Wrocław ma zmagazynowanych 250 tys. worków na piasek, a od środy będzie miał ich 450.000. – Do tego mamy w kilku miejscach miasta usypane hałdy piachu wystarczające do napełnienia 1.000.000 worków. Zgromadziliśmy też dodatkowych 60 ton piachu … – informuje 15 września 2024r. Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

A przecież to tylko jeden Wrocław. A inne miasta i miasteczka Dolnego Śląska? A inne województwa? Życie, zdrowie ludzkie jest najważniejsze. To jest oczywiste i naturalne. Po raz pierwszy wały i umocnienia z worków z piaskiem zastosowane zostały na tak wielką skalę. Widzimy je w każdej relacji z terenów zagrożonych powodzią. Oglądamy ludzi sypiących piasek, układających worki, transportujących materiały. Każdy walczy z powodzią, jak umie. Ale co zrobimy z tym milionem worków po powodzi? Czy można je wykorzystać, czy zutylizować? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

 

Ale co dalej?

Worek z piaskiem to worek wykonany z juty lub tkanego polipropylenu, który jest wypełniony piaskiem lub ziemią i używany do takich celów, jak kontrola powodzi i fortyfikacje wojskowe. Worki z piaskiem są doskonałym wyborem do budowy wałów przeciwpowodziowych, nasypów, grobli i barykad do kontroli erozji, ścian przeciwpowodziowych i kontroli ruchu. Tyle mówi wikipedia.pl.

Worki jutowe zostały masowo wykorzystane – chyba ostatni raz –  w Niemczech w roku 2006, w czasie powodzi w Bawarii. Ich cena, aktualnie w Polsce to ponad 6 zł za sztukę, jest zbyt wysoka do masowego użycia. Dlatego powszechne są worki z tkaniny polipropylenowej za około 1 zł za sztukę. Oczywiście niektórzy sprzedawcy podnoszą cenę wraz z rosnącym popytem, ale w zasadzie cena się utrzymuje.

 

Czym jest polipropylen (PP)?

Polipropylen to termoplastyczne tworzywo sztuczne, które jest szeroko stosowane w przemyśle jako surowiec do produkcji różnych produktów. Polipropylen jest wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i na korozję, co sprawia, że jest popularnym materiałem w produkcji przedmiotów, które wymagają wysokiej wytrzymałości i odporności.

  • Polipropylen ma wysoką wytrzymałość mechaniczną, co oznacza, że jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, jak również na działanie czynników atmosferycznych.
  • Polipropylen jest odporny na korozję, co oznacza, że nie ulega uszkodzeniu pod wpływem kwasów, zasad lub soli.
  • Polipropylen jest łatwy w obróbce i przetwarzaniu, dzięki czemu jest powszechnie stosowany w przemyśle.
  • Polipropylen jest lekki, co czyni go idealnym materiałem do produkcji opakowań i elementów samochodowych.
  • Polipropylen jest odporny na działanie wielu chemikaliów, co sprawia, że jest powszechnie stosowany w różnych branżach

 

Czy PP jest groźny dla środowiska?

Na początek zacytujmy reklamę jednego z producentów (sprzedawców):

…”Nasze worki przeciwpowodziowe zostały wykonane z wysokiej jakości materiału polipropylenowego, wytrzymałego i niepodatnego na uszkodzenia mechaniczne, przetarcia i rozciągnięcia. … Posiadają odpowiednie parametry dotyczące przepuszczalności wilgoci, co sprawia, że wały przeciwpowodziowe wykonane z worków z piaskiem są mocniejsze i przez to skuteczniejsze. Są odporne na grzyby, pleśń, promieniowanie słoneczne i środki chemiczne, a dzięki grubości materiału również na zniszczenie przez gryzonie”…

Worki z tego tworzywa wydawać się mogą idealnym opakowaniem! Do umacniania wałów na pewno spełniają wszystkie warunki. Ale za chwilę powódź się skończy i miasta Dolnego Śląska zasypane zostaną niepotrzebnymi już workami.

Polipropylen jest doskonałym materiałem odpornym na warunki atmosferyczne, ale tylko w pierwszej fazie użycia. Pod wpływem promieniowania UV utlenia się i rozpada. Staje się wtedy bardzo niebezpieczny dla środowiska. Tysiące worków nad brzegami rzek, jeśli nie zostaną uprzątnięte wystarczająco szybko zasilą wody tonami mikroplastiku. Przeprowadzone dotychczas eksperymenty medyczne jasno wskazują na to, że mikroplastik wywołuje wiele negatywnych reakcji u człowieka, w tym stres oksydacyjny, zaburzenia metaboliczne, nieprawidłową odpowiedź immunologiczną, neurotoksyczność, a także toksyczność reprodukcyjną i rozwojową. Polipropylen jest również mało odporny na wysokie temperatury. Pod wpływem temperatury PP może utracić właściwości mechaniczne i wówczas worki zaczną się rozpadać.

 

Czy polipropylen można utylizować?

Można, a nawet trzeba. Ze względu na łatwość rozpadu PP nie można po prostu wyrzucić worków wykonanych z PP na „śmieci”. Muszą zostać zutylizowane przez wyspecjalizowane zakłady. Po unieszkodliwieniu może oczywiście zostać powtórnie użyty. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, rozwijane są coraz bardziej zaawansowane technologie recyklingu, które pozwalają na efektywniejsze i bardziej zrównoważone wykorzystanie tego tworzywa sztucznego.

Ta łatwość ponownego wykorzystania jest dodatkowym argumentem za jego zbiórką. Pamiętajmy, żeby wyrzucać je do do pojemnika „tworzywa sztuczne”.

***

W tekście wykorzystano materiały:

https://www.pol-service.pl/blog/czy-polipropylen-nadaje-sie-do-recyklingu
https://www.rol-poz.com.pl/worki-na-piasek-przeciwpowodziowe-c-1782_1841.html
https://chemplast.pl/skupu-odpadow-pp-polipropylenu/

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!