Instytut Spraw Publicznych apeluje o bezpłatną, dostępną i wystarczającą pomoc prawną dla obywatelek i obywateli. Dziś świadczona jest w niewystarczającym zakresie i nie obejmuje na przykład wsparcia na etapie sądowym, często najważniejszym.
Chcemy to zmienić!
Potrzebujemy zmiany obecnie obowiązującej ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Chcemy, by każdy potrzebujący mógł otrzymać pełne wsparcie prawnicze i obywatelskie w krótkim czasie, jak ma to miejsce w przypadku usług najbardziej doświadczonych organizacji poradniczych, cenionych w środowiskach lokalnych.
Dlaczego ta sprawa jest ważna?
Obecnie nieodpłatna pomoc prawna i poradnictwo obywatelskie są dostępne w sieci 1500 punktów w całej Polsce, we wszystkich powiatach. Jednak pomimo upływu ośmiu lat od wdrożenia usług, jakość tej pomocy nadal przyjmuje bardzo zróżnicowany zakres.
Obowiązujące w tym obszarze przepisy nie obejmują udzielenia obywatelom wsparcia na etapie sądowym ani nie są z nim powiązane.
Z kolei brak odpowiedniej promocji utrudnia korzystanie z bezpłatnej mediacji, dostępnej na każdym etapie sporu, zanim sprawa trafi do sądu na lata.
Ponadto pomoc świadczona jest nierównomiernie – niekiedy trudno dostępna na czas właśnie tam, gdzie jest oferowana przez zaangażowanych usługodawców. Zaś w innych, mniej popularnych miejscach, realizatorzy wynagradzani są za samą tzw. gotowość, nie zaś za świadczenie usług wartościowych z punktu widzenia obywatela.
Poprzyj propozycję zmian ustawy opracowaną przez Instytut Spraw Publicznych przedstawioną szerzej tutaj.
Źródło: Instytut Spraw Publicznych