Jak wrócić bezpiecznie do domu po powodzi?

a1f2f570-1a50-4fa3-b958-5ea89ecedb1a

W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z powodzią błyskawiczną. Dochodzi do niej w czasie gwałtownych i obfitych opadów deszczu. Na terenach górzystych gwałtowny deszcz szybko spływa po pochyłej powierzchni terenu. Nie jest powstrzymywany przez np. las czy łąki. Łączy się w potoki, strumienie, rzeczki i gwałtownie wpływa do miejscowości.

Sytuacja powodziowa może nastąpić bardzo szybko, nawet w ciągu kilku godzin, prędkość wody jest bardzo duża, często prowadzi do ogromnych zniszczeń, ale szybko mija. Kiedy już ustąpi przyczyna, czyli przestanie padać deszcz, woda bardzo szybko wypływa z miejscowości i wtedy możemy zobaczyć ogrom zniszczeń.

 

Część z powodzian została wcześniej ewakuowana. Teraz, po powodzi mieszkańcy powoli wracają do swoich domostw. Media pokazują liczne przykłady mieszkańców, którzy po ustąpieniu wody natychmiast biorą się do odgruzowania. Jest to naturalny odruch po tragedii – potrzeba działania.

 

Dookoła naszego domu leży mnóstwo worków z piaskiem. W skali całego terenu powodziowego są to setki tysięcy. Pozwólmy służbom usunąć je razem z usuwaniem innych skutków powodzi.

 

Jak wrócić bezpiecznie do domu?

 

  • Do opuszczonego domu wróć, dopiero gdy władze terenowe ogłoszą, że jest w pełni bezpiecznie. To bardzo ważne, ponieważ nie wiemy, czy grozi nam nowa fala, np. w wyniku przerwania wałów zbiornika retencyjnego.
  • Przygotuj latarkę – im mocniejsza tym lepiej. Wracamy do domu często w nocy i światło jest konieczne w czasie inspekcji domu.
  • Płynąca szybko woda może rozmyć ziemię wokół fundamentów. Warto więc przed wejściem do budynku sprawdzić, czy nie widać pęknięć murów lub fundamentów. Pęknięcia murów mogą oznaczać gwałtowne osiadanie budynku.
  • Wchodząc do zalanych wcześniej zabudowań zachowaj szczególną ostrożność.
  • Skontroluj całość i stan ścian zewnętrznych i wewnętrznych budynku, podłóg, drzwi i okien, aby upewnić się, czy budynkowi nie grozi zawalenie. Nie tylko rysy murów świadczą o szybkim osiadaniu, ale również skrzywione ościeża drzwi i okien. Jak wspomnieliśmy, jakiekolwiek rysy i pęknięcia na ścianach wewnątrz i na zewnątrz są poważnym ostrzeżeniem.
  • Dokumentuj fotograficznie istniejące uszkodzenia i zniszczenia, co może być pomocne przy ubieganiu się o odszkodowanie.
  • Sprawdź instalacje techniczne w budynku: elektryczną, gazową i wodno-kanalizacyjną. Ich uszkodzenie może prowadzić do poważnych wypadków, a nawet śmierci.
  • Przed włączeniem zasilania elektrycznego dokonaj wstępnych oględzin instalacji elektrycznej pod kątem widocznych uszkodzeń mechanicznych. Szczególną ostrożność należy zachować przy wchodzeniu do piwnicy, w której stoi jeszcze woda. Można nie zauważyć kabli pod napięciem zanurzonych w wodzie i zostać porażonym prądem.
  • Nie włączaj zasilania, jeżeli dostęp do tablicy rozdzielczej lub włącznika wiąże się z wejściem do pozostałej w budynku wody. Jeżeli po włączeniu zasilania stwierdzisz iskrzenie instalacji lub nagrzewanie się przewodów lub elementów komutacyjnych, natychmiast wyłącz zasilanie. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa przy włączaniu zasilania skorzystaj z pomocy fachowca. Tak samo przed podłączeniem dopływu gazu do instalacji koniecznie wezwij fachowców, żeby sprawdzili jej szczelność i uczestniczyli w podłączeniu gazu.
  • Nie ma sensu wypompowywać wody z piwnicy, gdy poziom wody w sąsiedztwie jest jeszcze wyższy niż w naszym domu. Woda będzie ciągle napływać i może dodatkowo uszkodzić ściany. Woda stojąca przyniesie mniej szkody niż woda szybko płynąca. Wodę z zalanych piwnic odpompuj stopniowo, nie więcej niż kilka cm na godzinę oraz 1/3 pierwotnego poziomu wody dziennie, by uniknąć uszkodzenia struktury fundamentów.
  • W celu osuszenia zalanego budynku pootwieraj okna, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne oraz okienka w piwnicach. Jeżeli jest to możliwe, uruchom ogrzewanie budynku lub skorzystaj z przenośnych urządzeń grzewczych. Żeby umożliwić lepszą cyrkulację powietrza poodsuwaj meble od ścian i podnieś nad poziom podłogi. Często w pomieszczeniu zalegają uszkodzone fragmenty płyt kartonowo-gipsowych i boazerii, czy rozbite meble. Wszystko to wynieś na dwór do utylizacji.
  • Elementy ścian i konstrukcji domu, które zostały zalane należy odkazić środkami przeciwko rozwojowi grzybów i pleśni. Trzeba zwrócić szczególne uwagę na elementy drewnianych konstrukcji ścian i podłogi. Dotyczy to również konstrukcji betonowych, które należy odkazić mlekiem wapiennym. Suszenie budynku jest procesem długotrwałym.
  • Studnie i inne ujęcia wody powinny być również odkażone. Dlatego zanim to nastąpi powinno się używać wyłącznie wody butelkowanej. Kiedy już zostaną uruchomione wodociągi, wodę przeznaczoną do picia, płukania owoców i warzyw spożywanych na surowo oraz do mycia zębów gotuj przed użyciem. Woda powodziowa niesie ogromną ilość patogenów z całego obszaru zlewni. Odkaź wszystkie urządzenia sanitarne.
  • Wyrzuć wszystkie artykuły żywnościowe, których opakowania hermetyczne zostały uszkodzone. Wyrzuć opakowania, z których woda zmyła etykiety.

 

Teraz, kiedy przetrwałeś/łaś najgorsze, szkoda narażać swoje zdrowie i życie.

***

W informacji wykorzystano m.in. treści zawarte w portalu gdansk.pl

Fot.: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!