Gdzie wyrzucać słoiki po przetworach?

Słoiki

Przyszedł czas magazynowania zapasów. Od lipca kisimy, konserwujemy, suszymy i mrozimy to, co udało się wyhodować w ogrodach i na polach. Przy okazji odkrywamy w naszych spiżarniach, piwnicach i w zamrażarkach przetwory zbyt stare lub zepsute i przystępujemy do porządków, by zrobić miejsce dla tegorocznych zbiorów. Zastanawiamy się wówczas, co zrobić ze starymi słoikami czy butelkami? Gdzie je wyrzucić i w jaki sposób zrobić to najrozsądniej: ekonomicznie i z myślą o środowisku naturalnym? Czy należy opróżniać słoiki, czy je myć, a może kruszyć? Do którego worka czy pojemnika wrzucić szklane opakowanie po dżemie, ogórkach, grzybach, czy soku? A co zrobić z zakrętkami i naklejkami?

Zielone pojemniki na osiedlach, czy też zielone worki udostępniane w gminach w całej Polsce z napisem SZKŁO są przeznaczone do selektywnej zbiórki szkła opakowaniowego. Czym jest takie szkło? To szklane słoiki i butelki po produktach spożywczych: napojach, w tym alkoholowych i żywności, a także po kosmetykach. Tu właśnie powinny znaleźć się szklane opakowania po naszych przetworach.

Fot. Piwniczka ziemna

Jak prawidłowo segregować szkło?

Szkło opakowaniowe nadaje się do wielokrotnego użycia, dlatego jest bardzo cennym odpadem, a właściwie – surowcem wykorzystywanym do produkcji nowych opakowań szklanych, a także kafelków, izolacji ścian, blatów kuchennych. Tego rodzaju szkło może być przetwarzane bez końca i nie traci swoich właściwości (w przeciwieństwie do plastiku). Dzięki temu oszczędzamy energię potrzebną do produkcji nowego szkła i zasoby naturalne, z których powstaje – min. piasek, wapień i soda. Jednak, by w pełni wykorzystać ten wtórny surowiec, trzeba już na etapie wyrzucania śmieci, przyporządkować go do właściwego pojemnika i zrobić to we właściwy sposób.

Fot. Kompot z mirabelek

Po pierwsze nie musimy myć słoików i butelek, ani odklejać z nich naklejek – te czynności wykonają za nas urządzenia do recyklingu. Warto jednak opróżnić szkło opakowaniowe, wyrzucając jego zawartość do kompostownika lub do bio-odpadów. Zakrętki, nakrętki czy kapsle należy wyrzucić do żółtego pojemnika, a szklane opakowanie po przetworach umieścić w zielonym pojemniku lub w zielonym worku do segregacji na szkło. Możemy tam wrzucić nawet uszkodzoną butelkę czy słoik, ale celowo nie kruszmy ich przed wyrzuceniem, czy też w trakcie tej czynności.

Pamiętajmy, aby nie wrzucać do pojemnika na szkło opakowaniowe innych szklanych przedmiotów jak np. szklanek, naczyń żaroodpornych, ceramicznych (porcelanowych), talerzyków, kryształów, zniczy, gdyż zanieczyszczają szkło opakowaniowe i bardzo utrudniają proces recyklingu. Nie wrzucajmy tam także pękniętych luster czy szyb samochodowych albo domowych (te szklane odpady przyjmują punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych tzw. pszoki). W pojemnikach na szkło powinny być wyłącznie szklane opakowania po produktach żywnościowych: np. po kawie, napojach, przetworach, a także butelki po kosmetykach.

 

Grafika Kampanii Edukacyjnej  pt. „Szkło Must Go On”

 

W Polsce zaledwie 60% opakowań szklanych jest odzyskiwana w procesie recyklingu. Tymczasem na świecie przerabia się nawet 90% tego cennego surowca wtórnego. Aby zwiększyć poziom wykorzystywania szkła w ponownej obróbce w Polsce, ruszyła kampania edukacyjna w mediach społecznościowych pt. „Szkło Must Go On” (tłum. Szkło musi być w obiegu). Celem akcji jest edukacja w zakresie właściwej segregacji opakowań szklanych oraz zwiększenie ich zbiórki w Polsce.

My – producenci i konsumenci najwspanialszych powideł śliwkowych, ogórków kiszonych czy soku z malin jesteśmy na pierwszej linii procesu efektywnego i przyjaznego środowisku recyklingu szkła.

 

 

Źródła:

Kampania edukacyjna Szkło Must Go On organizowana przez Rekopol – Organizację Odzysku Opakowań

Kampania edukacyjna Szkło Must Go On organizowana przez Rekopol – FB

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów

Zasady segregowania odpadów komunalnych

Fot. Monika Mazurczak-Kaczmaryk

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!