Stowarzyszenie Mudita zaprasza do uczestnictwa w projekcie

Zaproszenie do uczestnictwa w projekcie „Kultura włączająca. Działania i raport na rzecz dostępności kultury dla rodzin osób migranckich z niepełnosprawnościami w Polsce”.

Serdecznie Państwa zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w projekcie Stowarzyszenia Mudita, którego głównym celem jest zwiększenie świadomości i wiedzy praktycznej pracowników instytucji kultury w mniejszych miejscowościach na temat potrzeb rodzin osób migranckich i uchodźczych z niepełnosprawnością. Jego efektem będzie przekazanie organom rządowym „twardych” danych oraz instrukcji umożliwiających zapewnienie lepszej dostępności instytucji kultury w naszym kraju i wyeliminowanie istniejących w nich barier.

 

Dlaczego to robimy?

Dostęp do kultury jest szalenie ważny! Nie może być dobrem luksusowym, a czymś, z czego skorzystać może każda osoba – niezależnie od stanu zdrowia (zarówno fizycznego, jak i psychicznego), wieku, orientacji seksualnej czy pochodzenia. Poznawanie kultury, poza tym, że jest sposobem na spędzanie czasu wolnego i pozwala rozwijać zainteresowania, daje poczucie bezpieczeństwa, pozwala integrować społeczność i tworzyć sieci wsparcia, które są niezbędne do szczęśliwego życia.

Dostępność kultury jest ważna również dlatego, że wbrew pozorom nie mówimy o niej wyłącznie w kontekście osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (niezależnie od jej rodzaju), ale także tych z ograniczoną sprawnością – rodziców z dziećmi, kobiet w ciąży, seniorek i seniorów, a nawet podróżnych z ciężkimi bagażami.

 

Co zrobimy w ramach projektu?

  1. Stworzymy pakiet szkoleń dla instytucji kultury.

Poprzez edukację pracowników instytucji kultury – w szczególności tych z mniejszych miejscowości – zwiększymy ich świadomość i umiejętności w zakresie dostępności. Bez obaw – nie wyważamy otwartych drzwi.

Na szkoleniach nie będziemy przesadnie skupiać się na wytycznych dotyczących projektowania uniwersalnego, dostępności cyfrowej czy architektonicznej. Pójdziemy o krok dalej, zagłębiając się przede wszystkim w potrzeby grup społecznych, które są zazwyczaj pomijane w kontekście dostępności – osób z doświadczeniem migracji oraz całych rodzin osób z niepełnosprawnościami.

Po zakończeniu szkoleń udostępnimy ankietę pozwalającą przedstawicielom instytucji opowiedzieć o swoich dobrych praktykach, a także o barierach (np. finansowych), które uniemożliwiają im zapewnienie dostępności.

  1. Przeprowadzimy badanie wśród rodzin osób uchodźczych z niepełnosprawnościami.

Pozwoli ono nam opracować wskazówki, które pomogą instytucjom kultury w małych miejscowościach lepiej sprostać potrzebom rodzin osób z niepełnosprawnościami, w szczególności tych z doświadczeniem migracji. To z kolei przełoży się na zwiększenie ich sprawczości i uczestnictwa w kulturze.

  1. Opracujemy raport, który zostanie udostępniony instytucjom kultury w całej Polsce na naszej stronie internetowej; przekażemy go też politykom mającym realny wpływ na wsparcie instytucji kultury w zakresie dostępności. Raport z rozpoznanymi problemami społecznymi i wypracowanymi wskazówkami zostanie dostarczony do Ministerstw: Funduszy i Polityki Regionalnej, Cyfryzacji oraz Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, co pozwoli zainicjować zmiany o charakterze systemowym.

 

Co zyska instytucja uczestnicząca w projekcie?

 

Wiedzę zawartą w darmowych szkoleniach, na których poruszymy następujące tematy: filozofia sojusznictwa z rodzinami osób z niepełnosprawnościami, sytuacja bliskich, w tym opiekunów, osób z niepełnosprawnościami, sytuacja rodzin osób uchodźczych z niepełnosprawnościami w Polsce, bariery, jakie ta grupa napotyka w codziennym życiu, i sposoby ich likwidacji, komunikacja z osobami z niepełnosprawnościami (w tym język stosowany w odniesieniu do nich) i dużo, dużo więcej…

Wkład w opracowanie raportu, który zostanie przekazany nie tylko organizacjom w całej Polsce, ale także ministerstwom odpowiedzialnym za dostępność kultury w naszym kraju. Co za tym idzie – instytucje kultury będą miały realny wkład w ulepszenie systemu.

 

Czego oczekujemy od instytucji, które zaangażują się w projekt?

 

Dostępności! 🙂

  1. Dostępności jednego lub kilku przedstawicieli w sierpniu na jedno około godzinne szkolenie online.
  2. Dostępności umożliwiającej obejrzenie czterech nagrań edukacyjnych w okresie sierpień–wrzesień.
  3. Dostępności pozwalającej rzetelnie wypełnić w imieniu danej instytucji ankietę dot. problemów uniemożliwiających zapewnienie dostępności wydarzeń kulturalnych, wypracowanych przez siebie dobrych praktyk i potrzeb w tym obszarze. Odpowiedzi z tej ankiety posłużą do stworzenia raportu.

Jako Stowarzyszenie Mudita dążymy do urzeczywistnienia długofalowej zmiany społecznej, polegającej na stworzeniu inkluzywnego społeczeństwa, w którym każda osoba, niezależnie od swoich ograniczeń fizycznych, intelektualnych, językowych czy doświadczenia migracyjnego, będzie miała równy dostęp do usług publicznych i kultury.

 

Jeżeli podzielacie Państwo nasze wartości i chcecie dołożyć cegiełkę do proponowanej przez nas zmiany w świecie, prosimy o kontakt mailowy z koordynatorką projektu, Martą Wiaderkiewicz: marta.wiaderkiewicz@stowarzyszeniemudita.pl.

 

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Mudita w ramach grantu Fundacji ASHOKA na realizację projektu „Kultura włączająca. Działania i raport na rzecz dostępności kultury dla osób migranckich z niepełnosprawnościami w Polsce”.

 

Źródło: Informacja przesłana do redakcji

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!