BIG JUMP 2024 – przyłącz się!

fotBJ

W tym roku akcja BIG JUMP odbędzie się 14 lipca w niedzielę o godzinie 15.00.  W wielu miejscach w Europie, w tym dniu i o tej godzinie, ludzie będą wchodzić do rzek, strumyków, jezior i mórz, aby zamanifestować swoje zaangażowanie w ich ochronę. Klub Gaja razem z Koalicją Ratujmy Rzeki i Koalicją Czas na Odrę zapraszają wszystkich chętnych do dołączenia do europejskiej akcji BIG JUMP i wejścia do wody z przekazem – „Rzeki w naszych rękach”.

Rzeki wylewają. Rzeki wysychają. Rzeki zamieniają się w śmierdzące i zabójcze dla życia ścieki. Rzeki w dobie katastrofy klimatycznej przestrzegają nas przed skutkami naszego postępowania z przyrodą. Woda jest źródłem życia i dobrem wspólnym, o które powinniśmy dbać razem. Rzeki są naszym skarbem przyrodniczym, kulturowym i społecznym. Dlatego trzeba je chronić.

Jacek Bożek z Klubu Gaja, Koalicja Ratujmy Rzeki, koordynator akcji BIG JUMP w Polsce, komentuje –

Nie chodzi nam w tej akcji tylko o wejście do wody czy proste zanurzenie stóp w jej nurcie, choć to jest piękne i relaksujące. Chodzi o przypominanie, że to my obywatele i obywatelki, mamy możliwość wpływu na politykę i gospodarkę. Żyjący świat, który nas otacza, możemy objąć naszymi rękami poprzez nasze wybory i działania. Wchodźmy do wody z okrzykiem – Rzeki w naszych rękach. Niech nas usłyszą!”.

Woda ma znaczenie polityczne i gospodarcze. Budowa stopni wodnych, zapór, regulowanie biegów rzek to ogromny biznes. Powinniśmy zaprzestać betonować rzeki, zlikwidować tysiące niepotrzebnych stopni, jazów i zapór oraz przywrócić rzekom przestrzeń!

Polki i Polacy działający na rzecz ochrony rzek, współpracujący w tym zakresie z organizacjami społecznymi, mówią jasno: Rzeka nie jest rzeczą! Wiedza o tym, że woda nie bierze się z kranu, a ryby ze sklepu, a zdrowe, żywe rzeki mają wpływ na jakość naszego życia jest coraz powszechniejsza. Czas, by zrozumiały to instytucje odpowiedzialne za stan zasobów wodnych. Oczekujemy, że w przetargach Wód Polskich projekty renaturyzacyjne zaczną dominować nad nieracjonalnymi w dobie katastrofy klimatycznej regulacjami rzek i budową sztucznych zbiorników” – mówi Marta Majka Wiśniewska, członkini zarządu Fundacji Greenmind, Koalicja Ratujmy Rzeki.

Rzeki potrzebują świadomych obywatelek i obywateli. Możemy apelować, by fundusze rządowe i samorządowe przeznaczane były na ich renaturyzację. Przypominajmy politykom, że woda i rzeki są naszym dobrem wspólnym i powinny być szanowane i chronione.

Krzysztof Smolnicki z Fundacji Ekorozwoju, z Koalicji Czas na Odrę, dodaje –

Sytuacja na Odrze jest w tym roku ponownie na krawędzi katastrofy. Tym bardziej wybrzmiewa nadchodzący od żyjących nad wodami  społeczności lokalnych postulat czystych i żywych rzek, w miejscu kanałów dla ścieków i towarowej żeglugi. W całej Europie potrzebujemy powrotu rzek do natury – do tego zobowiązuje przyjęte przed miesiącem Prawo Odbudowy Przyrody (Nature Restoration Law), które przewiduje m.in. renaturyzację 30 tysięcy kilometrów rzek w UE do 2030 roku. Potrzebujemy naturalnych rzek, nie tylko by służyły do kąpieli, ale przede wszystkim chroniły nas przed powodziami, suszami i innymi katastrofami”.

 

KTO MOŻE PRZYŁĄCZYĆ SIĘ DO BIG JUMP?

Symboliczne wejście do wody w intencji ochrony polskich rzek, które zagrożone są suszą, regulacjami i betonowaniem, może wykonać każda osoba, niezależnie gdzie się znajduje, nad rzeką, jeziorem czy Bałtykiem, a nawet w domu z miską wody. Zapraszamy do wejścia do wody rodziny, grupy przyjaciół, miłośników rzek, kajakarzy, wędkarzy, artystów, działaczy społecznych, samorządowców, wszystkich, dla których rzeki są ważne!

 

JAK ZORGANIZOWAĆ WŁASNY BIG JUMP ?

• Dołącz do wydarzenia BIG JUMP na FACEBOOKU Klubu Gaja.
• Zaproś na wydarzenie rodzinę, przyjaciół, współpracowników, sąsiadów, zabierzcie ze sobą zwierzęta!
• 14 lipca 2024 (niedziela), o godz. 15.00 wejdź do wody sam/sama lub ze znajomymi (wystarczy zanurzyć stopy lub dłonie). BIG JUMP można zorganizować wszędzie nawet nad basenikiem w ogrodzie czy na balkonie.
• Zrób zdjęcie, nagraj film i umieść w swoich kanałach social media z #bigjump. Wyślij informacje (miejscowość, nazwa akwenu, ilości osób, zdjęcie, film) na adres klubgaja@klubgaja.pl.
• Pamiętaj – bądź ostrożny nad wodą! Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Klub Gaja od 2005 roku organizuje i koordynuje BIG JUMP w Polsce przy współpracy z pomysłodawcą akcji European Rivers Network. W tym roku partnerami akcji są Koalicja Ratujmy Rzeki i Koalicja Czas na Odrę.

 

BIG JUMP 2024 odbędzie się m.in:

Rzeka Biała, Bielsko-Biała, Park Włókniarzy – organizator Klub Gaja, Jacek Bożek,
tel. 603 636 554

Rzeka Dobra, Gmina Długołęka – organizator Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Radosław Gawlik, tel. 605 037 417

Zatoka Pucka, Hel, mała plaża przy Domu Morświna – organizator Stacja Morska  im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Justyna Kąpa tel. 609 631 670

Czarna Hańcza – organizator Fundacja Ekorozwoju, Krzysztof Smolnicki, tel. 601 205 658

Fontanna przy Urzędzie Gminy Wielkiej Wsi, Szyce, Plac Wspólnoty 1 – organizator Janusz Bończak, Koordynator Wielkowiejskiego Targu, tel. 501 410 229

– Wisła, Warszawa, Plaża Poniatówka – organizator Zieloni, Ewa Sufin-Jacquemart, tel.664 673 700

Potok Szczawnik, wypływający z góry Chełmiec w Górach Wałbrzyskich – organizator Ewa Ciepielewska, artystka, Flow/przepływ, tel. 504 632 876

 

Na zdjęciu: Big Jump 2023, Rzeka Biała. Fot: Klub Gaja

Źródło: Informacja nadesłana do redakcji

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Województwo mazowieckie
01.07.2024
- 17.07.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024
Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Województwo mazowieckie
01.07.2024
- 17.07.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!