„Najlepsi z Najlepszych” – podsumowanie XV edycji konkursu

MDP OSP Malec

W niedzielę 23 czerwca 2024 roku Związek Ochotniczej Straży Pożarnej uhonorował NAJLEPSZE młodzieżowe drużyny pożarnicze podczas uroczystej gali wręczenia nagród w Kasynie Oficerskim w Twierdzy Modlin. Wyróżniono najlepsze drużyny za ich niesamowity wkład w rozwój ochotniczych straży pożarnych i ogłoszono tę najlepszą – zwycięzcę XV edycji ogólnopolskiego konkursu. Był to moment pełen wzruszeń, kiedy doceniono poświęcenie i pracę naszych młodych bohaterów.

W dniu 23 czerwca 2024 roku odbyło się po raz 15. wręczenie nagród w Ogólnopolskim Konkursie „Najlepsi z Najlepszych” na Wzorową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą i jej Opiekuna, która to uroczystość odbyła się w klimatycznym Kasynie Oficerskim w Nowym Dworze Mazowieckim, pod patronatem marszałka województwa mazowieckiego Pana Adama Struzika.

W wydarzeniu uczestniczył Prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP, senator Waldemar Pawlak, który docenił wkład drużyn i podkreślił, że dzięki tym inicjatywom powstają nowe przedsięwzięcia. Jednym z pomysłów jest aplikacja Pierwszy Ratownik, która może zmienić funkcjonowanie Ochotniczej Straży Pożarnej. Po więcej informacji warto wejść na stronę: https://pierwszyratownik.pl/.

Strażakom pogratulował również obecny gospodarz tego wyjątkowego miejsca burmistrz miasta Nowy Dwór Mazowiecki, Pan Sebastian Sosiński. W wydarzeniu wzięły udział m.in. Wiceprezes Zarządu Głównego Teresa Tiszbierek oraz Dyrektor Zarządu Wykonawczego Związku OSP RP Anna Wesołowska.

Ważną częścią wydarzenia był panel dyskusyjny dotyczący roli kobiet w OSP prowadzony przez Monikę Chrzczonowicz ze Stowarzyszenia Klon/Jawor z udziałem Klaudii Labenz MDP OSP Charzykowy, Ewą Jonkisz i Aleksandrą Gibas MDP OSP Malec oraz Witoldem Staniszewskim MDP OSP Dąbrówno.

 

Dlaczego tak ważne są kobiety w OSP?

Na to pytanie odpowiedziała również Wiceprezes Zarządu Głównego, Teresa Tiszbierek: “Ponieważ kobiety są silnym filarem Ochotniczej Straży Pożarnej, jeżeli podejmują się jakiegoś zadania, to wykonują je z pełnym poświęceniem i odpowiedzialnie. W związku ze zwiększeniem obowiązków w OSP potrzebujemy kobiet, ponieważ właśnie one ze względu na ich cechy pozwalają najlepiej wykonywać wszystkie te zadania”.
Wiceprezes zachęca kobiety, aby nie bały się podejmować zdecydowanych ról, takich jak: strażak uczestniczący w działaniach ratowniczych, skarbnik, sekretarz, prezes, opiekun itp.

 

Najważniejszy element gali „Najlepsi z Najlepszych”

Punktem kulminacyjnym, długo wyczekiwanym przez uczestników było wręczenie nagród ogólnopolskiego konkursu „Najlepsi z Najlepszych” na Wzorową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą i jej Opiekuna. Do 15. edycji konkursu zgłoszono 87 dokumentacji działalności MDP z 16 województw.

Za wzorową drużynę, która zintegrowała lokalne środowisko, włączając członków rodzin do swojej działalności oraz przeprowadzając szereg aktywności szkoleniowych, integracyjnych i edukacyjnych, a także wyróżniając się w pozyskiwaniu środków na potrzeby lokalne, uznano MDP OSP Malec z województwa małopolskiego. Najlepszymi opiekunami zostały: Ewa Jonkisz i Aleksandra Gibas, które na co dzień pracują z drużyną stanowią wsparcie dla swoich podopiecznych oraz promują działania edukacyjne, integracyjne i szkoleniowe.

Podjęte przez drużynę działania były złożone i wieloaspektowe. Szczególnie godna uznania jest różnorodność przesłanych materiałów, które świadczą o wzorowej i wyjątkowej działalności MDP. Przesłana praca była zgodna z regulaminem i rozwiała wszelkie wątpliwości dotyczące autentyczności tych działań.
Dodatkowo w konkursie wyróżniono Młodzieżową Drużynę Pożarniczą OSP Dąbrówno z województwa warmińsko-mazurskiego z opiekunami Witoldem Staniszewskim i Marcelem Bestvaterem, za kreatywną i bardzo bogatą działalność drużyny.

Na tegoroczną galę Związek OSP RP, który jest organizatorem konkursu zaprosił przedstawicieli wszystkich biorących udział w konkursie młodzieżowych drużyn pożarniczych. Kasyno Oficerskie Twierdzy Modlin wypełniło się po brzegi wspaniałymi opiekunami i członkami młodzieżowych drużyn pożarniczych.

Fundatorami nagród i upominków byli: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Województwo Mazowieckie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Wytwórnia Umundurowania Strażackiego w Brzezinach oraz Brandbull Polska S.A.

Na zakończenie uroczystości druhny Ewa Jonkisz i Aleksandra Gibas z wzorowej MDP OSP Malec podziękowały wszystkim, którzy wierzyli w ich sukces i zachęciły inne drużyny do wzięcia udziału w konkursie, ponieważ one same aż siedmiokrotnie podjęły próbę zdobycia tytułu „Najlepszych z Najlepszych”. Ciężka praca zawsze zostaje wynagrodzona, a cel należy osiągać bez względu na przeciwności.

 

Tak jak w kinie

Wykorzystując warunki znakomicie wyposażonej sali widowiskowej Kasyna Oficerskiego, które na co dzień służy mieszkańcom Nowego Dworu Mazowieckiego jako kino, uczestnicy obejrzeli filmy i prezentacje przygotowane przez nagrodzone drużyny.

Uroczystość odbyła się atmosferze wzruszenia, dumy i radości uczestników. Młodzi strażacy zostali uhonorowani za swoje osiągnięcia i zaangażowanie. Wydarzenie miało na celu docenienie ich wkładu w działalność OSP oraz promowanie wartości takich jak odwaga, odpowiedzialność i współpraca.

Na zakończenie spotkania w Twierdzy Modlin członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych wraz z opiekunami mieli możliwość zwiedzania historycznej Twierdzy, która nigdy nie została zdobyta oraz budynku Kasyna Oficerskiego. Dzięki uprzejmości przewodników lokalnego PTTK młodzież na długo zapamięta ciekawe szczegóły z historii tego miejsca.

 

Zdjęcie otwierające – tegoroczni zwycięzcy MDP OSP Malec – źródło: Facebook

Źródło: https://zosprp.pl

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Województwo mazowieckie
01.07.2024
- 17.07.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024
Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Województwo mazowieckie
01.07.2024
- 17.07.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!