Wakacje na Podlasiu 2024

Żubr_bocian

Zastanawiacie się nad wizytą na Podlasiu, ale nie wiecie jaka jest sytuacja na granicy? Bardzo słusznie. Mamy dla Was super wiadomość – można przyjeżdżać bez żadnych problemów! Przyjedźcie koniecznie bo tereny są piękne, a do tego pokażemy Putinowi i Łukaszence, że im się nie uda nas podzielić, skłócić czy zastraszyć.

Strefa buforowa na granicy z Białorusią obowiązuje jedynie na odcinku 200 metrów od linii granicy, nie dotyczy miejscowości, szlaków i atrakcji. Podlasie jest bezpieczne, właściciele obiektów turystycznych, agroturystyk i przedsiębiorcy z tego terenu czekają na Was!  Pod wpływem wojennej narracji rządu i części mediów podsycających atmosferę strachu, ludzie obawiają się przyjeżdżać na Podlasie – tymczasem nie ma ani czego, ani kogo się obawiać.

Kryzys na granicy to prowokacja Putina i Łukaszenki, a nie konflikt między migrantami a Polską oraz zapowiedź pełnoskalowej wojny, jak próbują to przedstawiać. Chodzi o to, byśmy nie czuli się bezpiecznie, by panował zamęt, zagrożenie, by upadały biznesy, a ludzie mieli coraz więcej pretensji do siebie nawzajem i polskich władz.

Naszą odpowiedzią na te działania powinien być spokój i wsparcie dla mieszkańców terenów przygranicznych. Przyjazd na Podlasie to teraz nasz patriotyczny obowiązek!

 

Gdzie znajduje się strefa buforowa?

Strefa buforowa przy granicy z Białorusią obowiązuje od 13 czerwca 2024 r. Zakaz przebywania osób postronnych dotyczy obszaru o długości 60,67 km, położonego w zasięgu terytorialnym placówek straży granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. Na odcinku około 44 km szerokość obszaru objętego zakazem wynosi 200 m od linii granicy państwowej Natomiast na odcinku około 16 km, położonym w rejonie rezerwatów przyrody, strefa będzie szersza i wyniesie około 2 km. Strefa buforowa ma na celu zapewnienie ochrony granicy państwowej, bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz bezpieczeństwa funkcjonariuszy i żołnierzy służących przy granicy. (1)

Piękne Podlasie

Podlasie ma niepowtarzalną przyrodę, wspaniale rozwiniętą bazę noclegową, pyszne jedzenie, świetnych przewodników. Pojedźmy tam na weekend lub na wakacje, nocujmy w przytulnych pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych, hotelach.

Na całym obszarze Puszczy Białowieskiej bytuje obecnie najliczniejsza wolna populacja żubrów na świecie licząca 984 osobniki. Fot: Rafał Kowalczyk

Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Puchłach. Fot. Mirosław Stepaniuk

Przy okazji rewelacyjnych wakacji możemy wesprzeć region, który padł ofiarą propagandowej wojny, powstrzymać falę plotek i manipulacji, pokazać, że nie jesteśmy podatni na prowokacje! A przy tym spędzimy niezapomniane chwile wśród zapierającej dech w piersiach przyrody, posmakujemy wielokulturowości, odwiedzimy festiwale, których w tym roku na Podlasiu będzie całkiem sporo.

 

Zapraszamy na piękne Podlasie!

 

***

Fotografia tytułowa: Adam Wajrak

(1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisał rozporządzenie w sprawie utworzenia tzw. strefy buforowej

 

***

CIEKAWE MIEJSCA DO ODWIEDZENIA

Białowieski Park Narodowy

Stadnina Koni w Janowie Podlaskim

Meczet Tatarski w Kruszynianach

Biebrzański Park Narodowy

Pałac Branickich w Białymstoku

Kanał Augustowski

Drohiczyn

Jezioro Szelment Wielki

Tykocin

Supraśl

Garbarka, Święta Góra

Puszcza Knyszyńska

Sejny i okolice

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie – Międzynarodowe Centrum Dialogu

Kraina otwartych okiennic

Rezerwat przyrody Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego w Wierzchlesie

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Województwo mazowieckie
01.07.2024
- 17.07.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024
Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Województwo mazowieckie
01.07.2024
- 17.07.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!