Tegoroczną edycję konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja wygrał buk purpurowy Serce Wzgórz Dalkowskich zdobywając 10 521 głosów internautów! 300-letni okaz rośnie w zabytkowym parku przy XVI-wiecznym pałacu w Dalkowie w gminie Gaworzyce w woj. dolnośląskim i jest centrum życia mikroregionu. Legenda głosi, że drzewo to spełnia marzenia – turyści często wrzucają do dziupli w buku łupinki bukowe z własnymi życzeniami. W lutym 2025 roku będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku!
Przez cały czerwiec trwało głosowanie internautów na Drzewo Roku 2024. W plebiscycie wzięło udział 16. najciekawszych drzew z całej Polski, wybranych przez jury z ponad 40 zgłoszeń, które napłynęły na konkurs Klubu Gaja. To drzewa szczególnie doceniane i lubiane przez społeczności lokalne, a także ważne elementy naszego dziedzictwa przyrodniczego, historycznego i kulturowego. Po emocjonującej rywalizacji zwyciężył Buk Serce Wzgórz Dalkowskich w gminie Gaworzyce w woj. dolnośląskim z 10 521 głosami internautów. Na drugim miejscu z 10 127 głosami uplasował się ponad 300-letni Platan Miłości w Targoszynie w gminie Mściwojów w woj. dolnośląskim. Podium zamyka 350-letni Dąb Robert z Warszawy z 6 102 głosami. Podczas głosowania internauci oddali 43223 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu www.drzeworoku.pl odnotowano ponad 320 tysięcy odsłon.
Statuetka Drzewa Roku 2024 trafi w ręce przedstawicieli Fundacji na rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi, którzy zgłosili Serce Wzgórz Dalkowskich do konkursu. Wszyscy finaliści biorący udział w głosowaniu otrzymają pamiątkowe dyplomy. Wręczenie nagród odbędzie się 10 października 2024 roku w podczas obchodów Święta Drzewa w Warszawie.
Kolejna edycja konkursu Klubu Gaja o tytuł Drzewa Roku zakończona. Bardzo zacięta rywalizacja towarzyszyła finalistom do ostatniej chwili. Zawsze podkreślałem, że w szczególności jestem poruszony mobilizacją społeczności skupionych wokół swoich ulubionych drzew. To ludzie budują opowieść, która łączy różne środowiska i tworzy nową jakość skupioną na współpracy. Drzewa stają się symbolami dla całych regionów. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu i przypominam o starcie w zmaganiach o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2025 ” – powiedział Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.
Laureaci konkursu Drzewo Roku 2024
Zdobywca tytułu Drzewa Roku 2024 – Serce Wzgórz Dalkowskich (Dalków, gm. Gaworzyce woj. dolnośląskie)
buk pospolity odm. purpurowa (Fagus sylvatica 'Atropunicea’), wiek ok. 300 lat, wys. ok. 30 m, obwód 450 cm, pomnik przyrody. Zgłoszony przez Fundację na rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi.
Dalkowski buk purpurowy rośnie w zabytkowym parku przy XVI-wiecznym pałacu, aktualnie remontowanym. Nazywany jest „Sercem Wzgórz” z trzech powodów. Po pierwsze pod kątem geograficznym znajduje się w centralnej części Wzgórz Dalkowskich. Po drugie jego kolor – intensywnie czerwony – przypomina symboliczny kolor serca. O trzecie jest on centrum życia mikroregionu. Odbywają się pod nim różnorodne wydarzenia, a także cykliczne warsztaty z hortiterapii i sylwoterapii. Wielokrotnie odbywały się tu msze plenerowe, nabożeństwa majowe i ceremonie ślubne. W 2023 roku pod bukiem odbyły się 4 spotkania czytelnicze, podczas których odczytano wpisy pamiętnika córki właścicieli pałacu w Dalkowie sprzed 200 lat. Legenda głosi, że drzewo to spełnia marzenia – turyści często wrzucają do dziupli w buku łupinki bukowe z własnymi życzeniami. Buk jest znany wśród lokalnych fotografów i artystów – nagrano tu teledysk i organizowano koncerty plenerowe.
- miejsce w konkursie – Platan Miłości w Targoszynie(gm. Mściwojów, woj. dolnośląskie)
platan klonolistny (Platanus acerifolia), wiek ponad 300 lat, wys. 20 m, obwód 1035 cm. Zgłoszony przez Fundację Marysieńka.
Platan Miłości rośnie od blisko 320 lat w Targoszynie na Dolnym Śląsku. Legenda głosi, że został posadzony na znak miłości Anny, córki kowala z Targoszyna i Caspara, syna sadowników z Niedaszowa, który podarował dziewczynie sadzonkę zamiast pierścionka zaręczynowego. Istnieje również inna legenda miłosna, która łączy platan z osobami słynnego Czerwonego Barona, Manfreda von Richthofena, asa myśliwski z czasów I wojny światowej i pewnej 20-letniej Polki Marysieńki, która często bywała w Targoszynie. Ogromny platan to ozdoba tutejszego zespołu pałacowo-parkowego. Twórcą parku jest znany niemiecki architekt krajobrazu Eduard Petzold, który osnuł swoje dzieło wokół rosnącego już tutaj platana. Park jest miejscem spacerów mieszkańców wsi, zabaw ich dzieci, a także ośrodkiem integracji. Furtka do niego jest zawsze otwarta, tak aby każdy, kto chce pospacerować wśród drzew, ukryć się w ich cieniu, pomedytować, posłuchać ich szumu albo wyznać komuś miłość pod platanem, mógł tu zawsze wejść.
- miejsce w konkursie – Dąb Robert w Warszawie
dąb szypułkowy (Quercus robur L), wiek ponad 350 lat, wys. ok .28 m, obwód 543 cm, pomnik przyrody. Zgłoszony przez Fundację Park przy Szkole, Stowarzyszenie Razem dla Białołeki, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.
Dąb szypułkowy, nazwany przez mieszkańców Robertem, jest ponad 350 letnim seniorem, rosnącym w warszawskiej dzielnicy Białołęka. Pamięta czasy, gdy wokół rozpościerały się pola uprawne i w nawet najśmielszej, daleko idącej wyobraźni nikt nie przypuszczał, że wokół wyrośnie ogromne miasto. Monumentalny dąb rośnie w sąsiedztwie stadniny koni i szkoły podstawowej, skąd ma doskonały widok na przyszłe pokolenia. Jest jedynym pomnikiem przyrody na wschodniej Białołęce i świeżo upieczonym zdobywcą tytułu „Warszawskiego Drzewa Roku 2023”. Posadzony być może ręką bernardynów, którzy razem z miejscowymi odbudowywali wieś po zniszczeniach wojennych. Widział, jak pobożni zakonnicy wznoszą na powrót w 1717 roku drewniany kościółek. Nie przypuszczał, że wraz z nim dotrwa do XXI wieku, gdy świątynia będzie najstarszym drewnianym kościołem wielkiej Warszawy, a on sam stanie się jednym z najstarszych dębów. Dla okolicznych mieszkańców stał się już drzewem symbolem – to właśnie wokół Roberta chcieliby, by w przyszłości powstał park, po którym mogliby spacerować z całymi rodzinami.
Głosy oddane na pozostałych finalistów konkursu:
Kasztanowiec w Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie) – 4201
Buk Victoria w Rybniku (woj. śląskie) – 2900
Dąb Janusz w Łasku (woj. łódzkie) – 2863
Dąb Pokoju w Baniach (gm. Banie, woj. zachodniopomorskie) –1270
Bursztynowa Dama w Sosnowcu (woj. śląskie) – 1200
Dąb Centawiański (Centawa, gmina Jemielnica, woj. opolskie) – 1045
Dąb Franio w Krośnie (woj. podkarpackie) – 1005
Dąb Henryk w Wesółce (gm. Twardogóra, woj. dolnośląskie) – 541
Dąb Dworski w Skrzyszowie (gm. Ostrów, woj. podkarpackie) – 441
Dąb Kubica w Grodzisku Wielkopolskim (woj. wielkopolskie) – 419
Grusza w Laskach (gm. Siemkowice, woj. łódzkie) – 240
Jesion Bolko w Dusznikach Zdrój (woj. dolnośląskie) – 231
Dąb Napoleona w Żylinach (gm. Suwałki, woj. podlaskie) – 117
Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim uczestnikom konkursu i głosującym na swoje ulubione drzewa. Zdjęcia i historie finałowych drzew możemy znaleźć na stronie www.drzeworoku.pl
Organizowany od 14. lat Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. W konkursie nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi.
Drzewa dają tlen, przeciwdziałają zmianom klimatu, są ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi. Drzewa są częścią naszego dziedzictwa narodowego, dlatego powinniśmy je chronić dla przyszłych pokoleń. Jeśli nie jest Ci obojętny los drzew, pomóż nam je sadzić, chronić i opiekować się nimi.
Przekaż darowiznę Klubowi Gaja – nr konta: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120
Możesz też przekazać 1% Swojego podatku Klubowi Gaja – KRS 0000120069
Na zdjęciu: Serce Wzgórz Dalkowskich – Drzewo Roku 2024. Fot. Archiwum Klubu Gaja
Źródło: Informacja nadesłana do redakcji