Heritage Innovators Day 2024 kreuje nową jakość debaty o przyszłości dziedzictwa i branż kreatywnych

12

200 gości na miejscu i niemal 1000 online, 40 prelegentów z dziewięciu krajów i sześciu moderatorów, sześć paneli dyskusyjnych i 12 prezentacji typu keynote w czterech ścieżkach tematycznych (Współpraca, Technologia, Kreatywność i Włączenie), dwa warsztaty i wystawa tematyczna.

Tak w liczbach prezentuje się Heritage Innovators Day 2024 – pierwsze tego typu w Polsce międzynarodowe i interdyscyplinarne forum, którego celem była merytoryczna debata o zachowaniu dziedzictwa kulturowego i przekształcaniu go dla przyszłych pokoleń w duchu idei Nowego Europejskiego Bauhausu, która kieruje się pięknem, zrównoważeniem i budowaniem poczucia wspólnoty.

©Fundacja 8Marca, zdjęcia wykonali: Patryk Ogorzałek/ Michał Łepecki / shooteditdeliver.eu

Uczestnicy dyskusji: Dziedzictwo niematerialne jako inspiracja dla dzisiejszych przedsięwzięć kreatywnych od lewej: prowadzący, red. Jeremi Jędrzejkowski, “Rzeczpospolita” i paneliści: dr Emile de Visscher, junior professor Design Institute, ENS Paris-Saclay, Ivo Krankowski, reżyser, producent serialu Netflixa 1670, dr Sanela Klarić, posłanka w Parlamencie Bośni i Hercegowiny, 2024 NEB Prizes Winner, dr Joanna Dziadowiec-Greganić, Europa Nostra Heritage Hub for CEE in Kraków, Marcin Piotrowski, Festiwal Folkowisko

 

– Nie wystarczy szukać rozwiązań, które są zrównoważone. Potrzebujemy rozwiązań, które są współtworzone z ludźmi, ze społecznością. Europa ma bogate dziedzictwo kulturowe i może ono być wspólnym językiem wspierającym kontynuowanie zielonej transformacji z korzyścią dla nas wszystkich – powiedziała podczas inauguracji Heritage Innovators Day 2024 Alina-Stefania Ujupan, szefowa jednostki ds. koordynacji Nowego Europejskiego Bauhausu w Komisji Europejskiej.

 

– Pierwsza edycja Heritage Innovators Day miała na celu stworzenie platformy do interdyscyplinarnego dialogu oraz innowacji w sektorach związanych z dziedzictwem materialnym i niematerialnym. Dyskusje, prezentacje i rozmowy kuluarowe podczas naszego wydarzenia utwierdziły mnie w przekonaniu, że podnoszona przez nas jako Fundację 8Marca konieczność zmiany spojrzenia i podejścia do dziedzictwa jest ważna dla bardzo różnych środowisk – akademickich, biznesowych, społecznych oraz dla wszystkich osób pracujących na co dzień z dziedzictwem – mówi Natalia Gnoińska, prezeska Fundacji 8Marca.

 

Sukces I Heritage Innovators Day sprawił, że już planowana jest druga edycja wydarzenia w przyszłym roku. – Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Wydział Budownictwa Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej tak aktywnie włączył się w przygotowanie Heritage Innovators Day. Wydarzenie było częścią wspólnego projektu stworzenia w Rzeszowie transgranicznego Centrum Doskonałości w zakresie konserwacji zabytków. Sukces naszego wydarzenia sprawił, że zaczynamy już rozmowy o kolejnej edycji – dodaje prezeska Fundacji 8Marca.

Współorganizatorem Heritage Innovators Day, obok Fundacji 8Marca, była Politechnika Rzeszowska.

 

– Współpraca z organizacjami pozarządowymi przy wydarzeniach takich, jak Heritage Innovators Day, wzbogaca naszą ofertę dla studentów, również z zagranicy. Pozwala na nawiązanie interdyscyplinarnych kontaktów i rozszerza spektrum działalności naukowej naszych badaczy – mówi prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor Politechniki Rzeszowskiej.

I edycja Heritage Innovators Day pod hasłem „Nowy Europejski Bauhaus siłą napędową przemysłów kreatywnych” znakomicie wpisuje się w strategię rozwoju miasta Rzeszowa, stawiającego – podobnie jak projekt ekologiczno-gospodarczo-kulturalny zainicjowany przez Komisję Europejską – na zintegrowanie takich dziedzin, jak architektura, design i sztuka z innymi elementami życia współczesnego miasta rozwijanego w sposób zrównoważony, czyli z myślą o tym, by było w ramach swych przestrzeni coraz bardziej przyjazne mieszkańcom, środowisku naturalnego i klimatowi – napisał w liście do uczestników wydarzenia Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

 

W wydarzeniu wzięli udział eksperci z dziewięciu krajów: Belgii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Francji, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Polski.

Wśród prelegentów reprezentujących różne specjalizacje byli m.in. dr Sanela Klarić, posłanka na Sejm Bośni i Hercegowiny, zwyciężczyni New European Bauhaus Prizes 2024, Julian Atkins, dyrektor programu redukcji emisyjności Kościoła anglikańskiego, prof. Jacek J. Kolasiński, częsty gość Uniwersytetu Rzeszowskiego, profesor Florida International University, Kinga Kłusak, łącząca Polskę i Francję w ramach Stowarzyszenia Cieśle bez Granic, Marta Półtorak, prezeska zarządu Marma Polskie Folie, wiodąca przedsiębiorczyni z Podkarpacia, Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków, prof. dr hab. inż. Lech Lichołai, dziekan Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej, Ivo Krankowski, producent i reżyser znanego serialu Netflixa 1670, oraz architekci Małgorzata Dembowska, Robert Konieczny i Hubert Trammer, a także Artur Celiński, działacz miejski i redaktor naczelny pisma Architektura Murator.

 

Fundacja 8Marca wyznaczyła już sobie cele związane z kolejnymi edycjami Heritage Innovators Day.

– Ponieważ nasze wydarzenie zgromadziło liderów opinii z różnych dziedzin – od architektury i konserwacji poprzez film i tradycyjne rzemiosło po organizacje społeczne, podczas kolejnych edycji będziemy się skupiać na wypracowywaniu realnych rozwiązań i narzędzi związanych z kreatywnym podejściem do dziedzictwa. Naszą ambicją jest, by Heritage Innovators Day inicjował zmianę w myśleniu o dziedzictwie i pozwolił lepiej wykorzystać jego potencjał lokalnie, regionalnie czy też w kontekście całego kraju – podkreśla Natalia Gnoińska.

Wieczorem goście konferencji i przedsiębiorcy z regionu spotkali się w Piwnicach Rzeszowskich na gali połączonej z aukcją na rzecz projektu Fundacji 8Marca, stworzenia na Podkarpaciu pierwszego w Polsce wdrożenia konceptu Innovation Manor, wypracownego przez Natalię Gnoińską. Ideą pomysłu holistyczne spojrzenie na renowację zabytkowych obiektów we wszystkich aspektach – społecznych, ekonomicznych i ekologicznych. Wieczorna część forum odbyła się pod hasłem “Ocalić od zapomnienia”. Uczestnicy wydarzenia wysłuchali koncertu Gosi Saraty z zespołem – piosenkarki i wykładowczyni Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Pełne notki biograficzne panelistów i moderatorów w języku polskim i angielskim, dostępne są na stronie: 8marca.org/heritage-innovators-day-2024

Pełne nagranie z wydarzenia jest dostępne na kanale YouTube Fundacji 8Marca:: https://www.youtube.com/@Fundacja8Marca

 

Zdjęcie otwierające: Goście Heritage Innovators Night w Piwnicach Rzeszowskich, podczas licytacji na rzecz misji Fundacji 8Marca.

©Fundacja 8Marca, zdjęcia wykonali: Patryk Ogorzałek/ Michał Łepecki / shooteditdeliver.eu

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych

Źródło: Informacja przesłana do redakcji

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Województwo mazowieckie
01.07.2024
- 17.07.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024
Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Województwo mazowieckie
01.07.2024
- 17.07.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!