Z Bożeną Zarecką z gminy Łobez (woj. zachodniopomorskie), animatorką społeczną, trenerką edukacji finansowej Fundacji Wspomagania Wsi rozmawiamy o Klubie Europejskich Pasjonatów i o najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Magdalena Gromek-Kowalczyk: Bożeno, należysz do Klubu Europejskich Pasjonatów. Opowiedz więcej o tym klubie.
Bożena Zarecka: To projekt Komisji Europejskiej w Polsce o takim właśnie tytule. Skierowany jest do osób 60+ i ma na celu pogłębienie wiedzy o różnych obszarach działania Unii, jej historii, zwyczajach panujących w unijnych krajach, zasadach tworzenia prawa, wpływie tego prawa na nasze codzienne życie. Rozmawiamy także o programach i dofinansowaniach projektów dla naszej grupy wiekowej, np. Erasmus +. Obecnie trwa druga edycja Klubu Europejskich Pasjonatów. Dla mnie ten temat jest tak interesujący, że uczestniczę w Klubie po raz drugi.
MGK: Na czym polega uczestnictwo w tym projekcie?
BZ: Spotykamy się regularnie co tydzień na spotkaniach tematycznych online. My, czyli uczestnicy oraz pracownicy instytucji unijnych i specjaliści w tej tematyce. Jedno z ostatnich spotkań pt. „Demokracja w Twoim domu: jak Twój głos kształtuje Europę?” prowadzili dr hab. Renata Mieńkowska-Norkienė i dr Błażej Choroś. To było bardzo ciekawe spotkanie, które przybliżyło nam jak ważne są najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego.
MGK: Te wybory nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Zazwyczaj frekwencja na nich jest niska.
BZ: Nie mogę tego zrozumieć. Jestem pasjonatką Unii od jej początku i jestem za tym by się rozwijała, była mocna. Razem jesteśmy mocniejsi w obliczu tego co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Nasze bezpieczeństwo zależy od tego czy jesteśmy w UE czy nie, czy ta Unia jest solidarna czy nie. Nie rozumiem ludzi, którzy Unię atakują, próbują ją osłabić. Tłumaczę to sobie w ten sposób, że nie mają wystarczająco dużo wiedzy i świadomości, że bezpieczna Unia to bezpieczna Polska. Niepojęte jest dla mnie, że trzeba szukać sposobów, by zachęcić ludzi do pójścia na wybory. Może ludzie którzy nie głosują mają poczucie, że to nie ma znaczenia, że i tak ktoś tam „na górze” rządzi i my tu „na dole” nie mamy wpływu na nic. To nieprawda. Mamy wpływ na unijne prawo, na to czy Unia będzie silna. Powtarzam – dla mnie to jest kwestia naszego bezpieczeństwa.
Wizyta uczestników Klubu Europejskich Pasjonatów w Europa Experience. Źródło: Komisja Europejska w Polsce https://www.facebook.com/komisjaeuropejska
MGK: Czy także o bezpieczeństwie rozmawialiście w Klubie Europejskich Pasjonatów?
BZ: Tak, mieliśmy spotkanie na temat rosyjskiej dezinformacji w Polsce i Unii w ogóle. My sobie powszechnie nie zdajemy sprawy jak rozrośnięty aparat dezinformacji w Polsce mają Rosjanie. Są wszędzie, na wszystkich forach internetowych, na Facebooku. Rosyjskie farmy trolli to tysiące ludzi w Rosji i Europie, którzy codziennie pracują na to, by nas osłabić, wywołać nasz strach, zniechęcić nas do Unii. Kiedyś nam się wydawało, że jeśli jest wywiad w prasie, opatrzony cytatem, nazwiskiem to na pewno jest to wiarygodne źródło. Nie jest. To może być zmyślony cytat, zmyślona postać. Rosjanie do perfekcji opanowali sztuczną inteligencję. Tworzą obrazy, zdjęcia, które są po fałszywe. To jest właśnie dezinformacja, wprowadzanie nas w błąd. Obecnie sztuką jest odróżnić prawdę od fałszu. I tego także się uczyliśmy. Myślę, że dla nas wszystkich, i młodszych i starszych, to jest i będzie kluczowa kompetencja, bo wiedza do władza. Jeśli my nie mamy tej wiedzy, to władzę nad nami ma ktoś inny. Na tym polega wojna hybrydowa, którą prowadzi z nami Rosja. Jej celem jest osłabić Unię, rozbić ją, i mieć wpływ na to co się u nas dzieje.
Wizyta uczestników Klubu Europejskich Pasjonatów w Europa Experience. Źródło: Komisja Europejska w Polsce https://www.facebook.com/komisjaeuropejska
MGK: Obecnie trwa druga edycja Klubu Europejskich Pasjonatów i uczestniczysz w niej po raz drugi. Czy to tylko spotkania online?
BZ: Nie tylko. Spotkaliśmy się też „na żywo”. W poprzedniej edycji dostaliśmy zaproszenie do głównej siedziby Komisji Europejskiej w Polsce, która mieści się w Warszawie przy ulicy Jasnej. Tam w 2023 roku otwarto interaktywne centrum o nazwie Europa Experience (Centrum multimedialne Europa Experience – Spotkania z Europą – przyp. MGK). To niezwykłe miejsce, wyposażone w symulowaną salę plenarną, gdzie można jak w kinie 360° obejrzeć Parlament Europejski, wziąć udział w jego obradach jako poseł lub posłanka, głosować, potem negocjować, debatować z innymi. Czyli uczestniczyć w tworzeniu prawa unijnego „od środka”.
Kończąc – zachęcam do wzięcia udziału w Klubie Europejskich Pasjonatów i apeluję: 9 czerwca nie śpij, bo Cię przegłosują. Miej pewność, że Twój głos ma znaczenie. Spełnij swój obywatelski obowiązek!
MGK: Dziękuję za rozmowę!
BZ: Ja również!
Zobacz rolkę, w której Bożena mówi o Klubie Europejskich Pasjonatów: https://www.facebook.com/share/r/hCwuWMA5tKMPhhVC/
***
Bożena Zarecka. Z zawodu nauczycielka,
z zamiłowania – specjalistka funduszy EU
i animatorka społeczna, zaangażowana w procesy zmian na terenach wiejskich. Założycielka kilkunastu stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich w gminie Łobez, woj. zachodniopomorskie. Koordynatorka, doradczyni, trenerka wielu projektów społecznych, realizowanych z funduszy krajowych i Unii Europejskiej. W ramach Stowarzyszenia Przyjaciół Karwowa gm. Łobez posiada 16 letnie doświadczenie w prowadzeniu niepublicznego punktu przedszkolnego na wsi. Sołtyska wsi Karwowo w latach 2002-2006 oraz jako radna miejska w Łobzie (2006-2010). Dyrektorka biura Lokalnej Grupy Działania Centrum Inicjatyw Wiejskich w Łobzie (2009 – 2018) z praktyką zarządzania projektami PROW. Trenerka edukacji finansowej II st. Fundacji Wspomagania Wsi od 2009 r. Nagrodzona Nagrodą Główną Ministra Rozwoju Regionalnego EUROLIDER 2009 oraz nagrodą Starosty Łobeskiego SMOKI POWIATU 2010 za działalność społeczną. Obecnie: Organizator Społeczności Lokalnej (OSL) w CUS Łobez i Dyrektor Biura w Lokalnej Organizacji Turystycznej Powiatu Łobeskiego.
***
Centrum multimedialne Europa Experience – Spotkania z Europą
Odwiedź Spotkania z Europą, które mieści się w samym centrum Warszawy. Dowiedz się więcej o europejskiej demokracji i jej wpływie na Twoje codzienne życie, korzystając z interaktywnych stacji multimedialnych, kina 360° i gry fabularnej.
Uwiecznij swoją wizytę na pamiątkowym zdjęciu z naszej fotobudki. Dowiedz się, jak możesz zaangażować się w kształtowanie przyszłości Europy. Wstęp jest bezpłatny, a wystawa jest dostępna dostępne we wszystkich 24 językach urzędowych UE. Więcej na https://visiting.europarl.europa.eu/pl/visitor-offer/other-locations/europa-experience/warsaw oraz https://warsaw.booking.europarl.europa.eu/