Chrześcijańskie korzenie Unii Europejskiej

FLAGA UE

Już w najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 roku wybierzemy naszych 53 kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Choć Polska jest w Unii Europejskiej od 20 lat a Unia w Polsce, często słyszymy opinie, że zagraża naszej suwerenności, a zwłaszcza, że jest przeciwko wartościom chrześcijańskim. Czy to możliwe?

„Przecież wspólnotę europejską w ogóle katolicy wymyślili, jako sposób na to, żeby w Europie wojen nie było przede wszystkim. No i to się udało pierwszy raz w historii. A Robert Schuman – jeden z twórców, nawet  kandydatem do wyniesienia na ołtarze jest!” – to słowa, które padają w kultowym serialu „Ranczo” w scenie na plebanii w Wilkowyjach. Wygłasza je ksiądz Maciej do Pawła Kozioła – filmowego kandydata na prezydenta, który pyta księży, jakie powinien zająć stanowisko względem Unii Europejskiej, na wypadek, gdyby został wybrany na prezydenta.

Ksiądz Maciej kontynuuje: „ A flaga Unii skąd się wzięła?! Z Apokalipsy Świętego Jana! Niewiasta obleczona w słońce, księżyc pod Jej stopami, a na głowie Jej korona z gwiazd dwunastu. Dlatego właśnie na fladze Unii jest 12 gwiazdek” – kwituje ksiądz Maciej.

Tekst ten wypowiedziany przez filmowego księdza Macieja nie jest fikcją literacką. Rzeczywiście idea Unii Europejskiej bierze swoje źródło w wartościach i tradycjach chrześcijańskich: zjednoczenia w różnorodności. Jej założyciele wywodzili się z partii chrześcijańskich demokratów, zarówno katolickich i protestanckich. Główną ideą było zapewnienie powojennej Europie pokoju i bezpieczeństwa.

Symbole UE mają odniesienia do Biblii. Liczba gwiazd na niebieskim tle flagi europejskiej nie odnosi się – jak powszechnie się uważa – do liczby pierwszych członków Unii. Gwiazdy symbolizują harmonię, solidarność oraz dążenie do jedności. Projektant flagi – francuski rysownik Arsene Heitz – wyznał, że inspiracją dla niego był jeden z biblijnych wizerunków Matki Bożej, która pojawia się w aureoli złożonej właśnie z dwunastu gwiazd. Flaga w tej postaci została zatwierdzona jako symbol organizacji przez Parlament Europejski w 1983 roku.

Biorąc udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego potwierdzamy, że wartości chrześcijańskie i bezpieczeństwo są dla nas naprawdę ważne.

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!