Polscy rolnicy otwarci na zmiany w kierunku zrównoważonej produkcji żywności – wnioski z najnowszego raportu RoślinnieJemy

roslinniejemy

5 czerwca na wydarzeniu organizowanym przez UNEP/GRID-Warsaw z okazji Światowego Dnia Środowiska odbędzie się premiera najnowszego raportu Roślinniejemy „Jak polscy rolnicy widzą przyszłość produkcji żywności?”. Alicja Bućko z RoślinnieJemy przedstawi wyniki najnowszych badań przeprowadzonych we współpracy z Ogólnopolskim Panelem Badawczym Ariadna. Raport ukazuje, że polscy rolnicy są gotowi na zmiany, jednak potrzebują wsparcia systemowego i finansowego.

– Staram się prowadzić gospodarstwo w sposób przyjazny środowisku, np. korzystając z ekoschematów, czyli dopłat do zabiegów chroniących glebę oraz dobrostan zwierząt. – mówi Janusz Stańczak – rolnik z województwa mazowieckiego. – Coś trzeba zmieniać, bo jak nie będziemy się zmieniać to planeta zginie. Na co dzień w swoich działaniach myślę o planecie i kolejnych pokoleniach, to mnie motywuje do zadań, które są bardziej wymagające niż postępowanie zupełnie konwencjonalne. – dodaje Stańczak.

Rolnicy to niezwykle istotna grupa, która jest podstawą produkcji żywności. Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez RoślinnieJemy jest to też grupa o zróżnicowanych poglądach dotyczących roślinnej produkcji. 48,9% rolników pozytywnie ocenia fakt, że na rynku pojawia się coraz więcej roślinnych zamienników mięsa i nabiału, jak np. parówki sojowe, napój owsiany. Ponadto pozytywnych odpowiedzi na to pytanie udzieliło także aż 61,9% przedstawicieli gospodarstw rolnych zorientowanych stricte na produkcję zwierzęcą.

– Około 43% Polaków ogranicza spożywanie mięsa i coraz częściej sięga po roślinne zamienniki. Sieci przeznaczają na te produkty całe regały chłodnicze, a największe koncerny mięsne oraz mleczarskie wprowadzają do swojej oferty, obok tradycyjnych produktów, roślinne mięsa, wędliny czy jogurty. Ten cały łańcuch, na końcu którego stoi klient, rozpoczyna się na polu u rolnika i byłoby to niezwykle krzywdzące dla polskiego rolnictwa, gdyby te zmiany pozostały zignorowane i mówiąc wprost, gdyby polscy rolnicy na nich nie zarobili. – mówi Karolina Kubara współwłaścicielka rodzinnej firmy Dobra Kaloria oraz członkini zarządu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej.

 

Jak wskazują wyniki badania, rolnicy są otwarci na kwestie związane z produkcją roślinną i 54,1% z nich popiera wprowadzenie dopłat w celu zachęcenia do zmiany profilu gospodarstwa rolnego z hodowli zwierzęcej na uprawę roślin. Natomiast 40,7% rolników twierdzi, że rolnictwo powinno rozwijać się w kierunku roślinnych zamienników mięsa i nabiału.

– Wyniki naszego badania jasno pokazują, że zwiększenie opłacalności produkcji roślinnej to podstawowy krok do zachęcenia rolników i rolniczki do zmian. Na tym właśnie powinna polegać rola polityków i rządu – ich zadaniem jest tworzenie systemu produkcji żywności, który będzie wspierał rolników we wprowadzaniu zmian i produkowaniu żywności w sposób korzystny dla całego społeczeństwa. – dodaje Alicja Bućko menadżerka ds. rzecznictwa politycznego w RoślinnieJemy.

Najnowszy raport RoślinnieJemy.

Źródło: Informacja nadesłana do redakcji

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!