Debata przedwyborcza nt. przyszłości rolnictwa – retransmisja

DBTAzaja234xyzXXy1

Koalicja Żywa Ziemia i Koalicja Klimatyczna zapraszają na retransmisję debaty kandydatów i kandydatek do Parlamentu Europejskiego, poświęconej przyszłości rolnictwa. Debata odbyła się 28 maja (wtorek) w godz.18:00 – 20:00 w Centrum Aktywizmu Klimatycznego „Gniazdo”, przy ul. Kruczej 17 w Warszawie.

W obliczu protestów rolniczych, które w ostatnich miesiącach zgromadziły europejskich, w tym polskich rolników w opozycji do obecnych systemowych rozwiązań dotyczących ochrony klimatu i środowiska, nasze organizacje zorganizowały przedwyborczą debatę dotyczącą przyszłości rolnictwa w Europie.

Rozumiemy, że istnieje wzajemny wpływ między systemem rolno-spożywczym a stanem środowiska, klimatu i żywotnością ekosystemów – jest to złożona dynamika, która wymaga wieloaspektowego podejścia i świeżych perspektyw. Niezmiernie ważne jest, żeby znaleźć zrównoważone i społecznie sprawiedliwe rozwiązania.

Strategie środowiskowe proponowane przez Unię Europejską powinny być skutecznie komunikowane społecznościom rolniczym i konsumenckim, aby unikać nieporozumień i nie prowokować niepotrzebnych konfliktów. W tym kontekście, zależy nam na tym, aby usłyszeć, jaką wizję przyszłości europejskiego rolnictwa mają ugrupowania i uczestniczący kandydaci oraz kandydatki, jakie są ich priorytety i propozycje.

Ponadto, chcielibyśmy wspólnie zastanowić się nad kwestią komunikacji – kto i w jaki sposób powinien przekazywać społecznościom rolniczym i konsumenckim informacje o strategiach i wizjach dotyczących rolnictwa i środowiska. Jakie kanały i narzędzia komunikacyjne mogą okazać się najbardziej skuteczne w tym procesie?

 

Zaproszenia do udziału w debacie wysłaliśmy do sztabów wyborczych partii: PIS, PO, Zieloni, Nowa Lewica, Razem, PSL, Polska 2050, Konfederacja, Bezpartyjni Samorządowcy.

Debatę prowadziły: Ewa Sufin-Jacquemart (Fundacja Strefa Zieleni/Koalicja Żywa Ziemia) i Beata Borowiec (Koalicja Klimatyczna).

Komentarza merytorycznego w wydarzeniu udzielili:

– Justyna Zwolińska, koordynatorka ds. rzecznictwa Koalicji Żywa Ziemia, wykładowczyni na studiach „Prawo o żywności” na Uniwersytecie SWPS,

– Zbigniew Karaczun, profesor w Katedrze Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW w Warszawie, badacz w zakresie polityki klimatycznej i ekologicznej, integracji ich celów w ramach polityki rolnej i strategii rozwoju gospodarczego, a także procesu europeizacji polskiej polityki ochrony środowiska oraz zarządzania ochroną środowiska.

Źródło: Informacja nadesłana przez organizatorów

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!