Folkowisko Żywioły 2024: Święto Muzyki i Tradycji

folkzaja

Witryna Wiejska z dumą ogłasza swój patronat medialny nad tegorocznym Festiwalem Folkowisko Żywioły, który odbędzie się w dniach od 11 do 13 lipca 2024 roku w Gorajcu. To wyjątkowe wydarzenie przeniesie uczestników w świat tradycyjnej muzyki i kultury z różnych zakątków Polski i Europy.

Festiwal zgromadzi znakomitych artystów, w tym m. in. zespoły takie jak Dikanda, Kapela ze Wsi Warszawa, Daj Ognia, HrayBery/ГрайБери, Janusz Prusinowski Kompania, Warszawskie Combo Taneczne, Ogenj oraz Muzykanci. Każdy z tych wykonawców wniesie unikalne brzmienia, tworząc niezapomniane muzyczne doświadczenie.

Dikanda ze Szczecina słynie z autentycznych folkowych kompozycji inspirowanych brzmieniami Bałkanów, Izraela, Kurdystanu, Białorusi i Indii. Kapela ze Wsi Warszawa od 1997 roku łączy tradycyjne ludowe melodie z nowoczesnym brzmieniem, zdobywając liczne nagrody. Zespół Daj Ognia czerpie inspiracje zarówno z polskich, jak i skandynawskich tradycji, oferując unikalne aranżacje wiejskich melodii. HrayBery/ГрайБери ożywiają zapomniane taneczne melodie z pogranicza polsko-ukraińskiego, wykorzystując tradycyjne instrumenty. Janusz Prusinowski Kompania kontynuuje tradycje wiejskich muzykantów, łącząc dawne rzemiosło muzyczne z nowoczesną wrażliwością. Warszawskie Combo Taneczne ocala od zapomnienia przedwojenne piosenki warszawskie w nowoczesnych aranżacjach, a chorwacki zespół Ogenj łączy folk z rockiem i punkiem, zapewniając energetyczne występy. Muzykanci specjalizują się w pieśniach tradycyjnych z różnych zakątków Polski oraz w muzyce łemkowskiej, węgierskiej, bałkańskiej i żydowskiej.

Oprócz muzyki, Festiwal Folkowisko oferuje Scenę Słowa, gdzie literatura staje się mostem łączącym różnorodne tematy trafiające do folkowej duszy. Joanna Kuciel-Frydryszak opowie o literackim i społecznym fenomenie „Chłopek”, który pokazał ogromne zainteresowanie historią i rolą kobiet w naszym społeczeństwie. Anja Franczak, założycielka Instytutu Dobrej Śmierci, poprowadzi zajęcia i warsztaty dotyczące śmierci i żałoby, a Maria Puchalska, dyrektorka ds. operacyjnych w Instytucie, opowie o swojej pracy. Marcin Żyła, dziennikarz znany z „Raportu o stanie świata”, podzieli się swoimi doświadczeniami z relacjonowania wydarzeń z Lampedusy i akcji ratunkowych „Lekarze bez Granic”. Michał Rauszer, autor książek o oporze i tożsamości kulturowej, przedstawi swoje badania nad pamięcią oddolną, a Jakub Kuza, twórca fanpage’a Krótka Historia Jednego Zdjęcia, opowie o niewyjaśnionych historiach i zapomnianych skarbach. Andrzej Stasiuk opowie o swojej nowej książce, a w niej wiele o…no o czym? Musicie przyjechać na Folkowisko Festiwal i sami zapytać pisarza!

Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, spotkaniach oraz tradycyjnych potańcówkach. Dla najmłodszych przygotowano specjalną strefę – Dzieciowioskę, pełną kreatywnych zabaw i warsztatów.

Folkowisko to idealne miejsce, by zanurzyć się w tradycji, poznać różnorodne kultury i wspólnie celebrować muzykę. Bilety oraz pełen program dostępne są na stronie Folkowisko. Zapraszamy serdecznie do udziału w tym wyjątkowym święcie muzyki i kultury!

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!