Jesteśmy na półmetku spotkania w Mikorzynie

image001zaja

W ośrodku Wityng w Mikorzynie koło Konina po raz drugi odbywa się trzydniowe Spotkanie sołtysów i liderów wiejskich. Przyjechało tu ponad sto osób z całej Polski, by wziąć udział w warsztatach, rozmowach i aktywnościach integracyjnych.

Tradycją spotkań organizowanych przez Fundację Wspomagania Wsi jest  wspólna sesja fotograficzna, która tym razem odbyła się nad brzegiem Jeziora Mikorzyńskiego.

 

POBIERZ ZDJĘCIE W PEŁNEJ ROZDZIELCZOŚCI

 

Przed nami jeszcze wiele wydarzeń, m.in.: druga sesja warsztatowa i sesja wspólna (debata). Podczas zajęć poświęconych dobrym praktykom zaplanowano rozmowy o mediach społecznościowych w rękach sołtysa (Łukasz Śmietanko), strategii rozwoju wsi (Jacek Piwowarski), współpracy sołtysa z wójtem (Joanna Wons-Kleta).

Dowiemy się także, w czym może pomóc sołtys, a co powinni wiedzieć sami mieszkańcy podczas rozmowy o trudnych i kryzysowych sytuacjach z życia codziennego, którą poprowadzą Marcin Puchała i Justyna Krawiec-Puchała. Ostatnie zajęcia dzisiejszego dnia zakończy Piotr Szczepański z FWW, prowadząc dyskusję refleksyjną “Sołtys wobec wyzwań rozwoju lokalnego”.

Jutro spotykamy się na “Jarmarku inicjatyw, idei i praktyk”. Wiodącymi tematami będą:

 • Sołtys szuka partnerów wśród lokalnego biznesu i instytucji. Jak to ugryźć. Napisać maila? Zadzwonić? Co jeszcze można zrobić dla swojej miejscowości we współpracy np. z Lasami Państwowymi i innymi instytucjami – Aleksander Warczygłowa, sołtys wsi Orzechowo.
 • „Taki dobry człowiek i gej?” – porozmawiajmy o osobach LGBT+ na wsi  – Ola Muzińska, Kuba Adamczyk, Fundusz dla Odmiany.
 • Ciekawe wykorzystanie środków z funduszu sołeckiego – nie tylko na utwardzenie dróg i projekt oświetlenia – Magdalena Chustecka.
 • Porozmawiajmy o imigrantach – Krystian Połomski.
 • Kiedy miasto pożera okoliczne wsie – co zrobić z  „urban sprawl” we wsiach podmiejskich. Jakie problemy występują w takich wsiach i co  można zrobić, by miasto nas nie pochłonęło –  Monika Siemion, sołtyska wsi Karakule.
 • Sołtys pyta, wójt odpowiada  – na każde pytanie; także o inwestycjach i pieniądzach – Joanna Wons-Kleta, wójt gminy Pawonków.
 • Wymyśl siebie – jak widzę swoją rolę w społeczności w dłuższej perspektywie – Darek Kraszewski.
 • O pozyskiwaniu funduszy na rzecz sołectwa w swoim regionie oraz pomysłów na ich wykorzystanie – Dorota Chałupka, sołtyska wsi Tarnowska Wola.
 • O pisaniu oferty i projektu do budżetu obywatelskiego, np. na zajęcia z karate dla dzieci. O tym, że warto korzystać z sołectwa na plus i środków z urzędów marszałkowskich – Anna Sikorska, przewodnicząca KGW Szprychy w Niedośpielinie.
 • O zaletach i wadach łączenia KGW z działaniami sołeckimi – Arkadiusz Jąkalski, sołtys wsi Topólka.
 • Prawo do informacji i fundusz sołecki – zapytaj o co chcesz prawniczkę Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska –  Paula Kłucińska.
 • Znak graficzny sołectwa – potrzeba czasów, czy zbędny gadżet. Dlaczego warto taki znak posiadać, jak przeprowadzić proces jego powstania (kilka ciekawych przykładów z Polski) oraz prawne aspekty związane z uchwaleniem loga – Kamil Stepnowski, b. sołtys wsi Aleksandrowo.
 • O pisaniu i realizacji projektów do LGD – na co zwracać uwagę (np. przyjdź z własnym kubkiem i talerzykiem), jak zintegrować dwie sąsiednie wsie – Malwina Gałecka, sołtyska wsi Jagodno.

Spotkanie w Mikorzynie organizowane jest przez Fundację Wspomagania Wsi w ramach projektu „Sołectwo na nowe czasy”. Współfinansowane jest przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu „Wspieramy Organizacje Pozarządowe”.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!