Edukacja, przyjaźń, sieciowanie. Spotkanie sołtysów i liderów wiejskich w Mikorzynie

ADP00589

Trwa Spotkanie sołtysów i liderów wiejskich w Mikorzynie koło Konina.

W sesji otwarcia krótko zaprezentowano główne tematy spotkania. Grażyna Jałgos-Dębska mówiła o statutach sołectw, Jacek Piwowarski z Wiązownicy Kolonii skupił się na budowaniu strategii rozwoju wsi, Jacek Pietrusiak z Fundacji Wspomagania Wsi przedstawił ideę budowania społeczności wokół wiejskiego stawu, natomiast Szymon Osowski z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska przekonywał, że prawa są do używania.

Piotr Szczepański z Fundacji Wspomagania Wsi otwiera spotkanie.

Zagadnienia te są szczegółowo omawiane w trakcie trwających właśnie warsztatów. To przestrzeń do wymiany poglądów i dzielenia się własnymi doświadczeniami. Poruszane tu tematy są przedmiotem zainteresowań w wielu społecznościach lokalnych, wspólne dyskusje i porady ekspertów pozwalają lepiej je zrozumieć i znaleźć optymalne rozwiązania dla konkretnych środowisk.

Szymon Osowski z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Sołtyski i sołtysi przyjechali tutaj z bagażem nowych doświadczeń związanych z ostatnimi wyborami samorządowymi. Wielu z nich zadebiutowało w radach gmin i powiatów.  To naturalna droga rozwoju ludzi działających społecznie na rzecz swoich miejscowości.

Jacek Pietrusiak z Fundacji Wspomagania Wsi.

Tematem, który pojawił się w kuluarach jest ciągły brak finansowego wsparcia działań sołeckich ze strony samorządów, co niestety, ma nadal miejsce w wielu częściach naszego kraju. W tym kontekście nie bez znaczenia jest podejmowany w Mikorzynie temat osobowości prawnej sołectw i współpracy pomiędzy gminami i sołectwami. O tym szczegółowo uczestnicy spotkania będą rozmawiać podczas dedykowanych warsztatów w kolejnych dniach.

Grażyna Jałgos-Dębska z Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.

Niezmiernie istotnym aspektem wydarzenia w Mikorzynie jest możliwość osobistego spotkania się liderów wiejskich, należących do tzw. “sołeckiego taboru”. To nieformalna nazwa grupy najaktywniejszych sołtysów, którzy przemierzają setki kilometrów, by wyjść poza cyfrowy świat komunikatorów internetowych i spędzić wspólnie czas. To także szansa na dołączenie do niej młodych sołtysów i sołtysek.

Jacek Piwowarski, sołtys Wiązownicy Kolonii.

Spotkanie w Mikorzynie organizowane jest przez Fundację Wspomagania Wsi w ramach projektu „Sołectwo na nowe czasy”. Współfinansowane jest przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu „Wspieramy Organizacje Pozarządowe”.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!