Bez lania wody. Przeprowadź naradę gminną o wodzie w remizie OSP

BLW2

Czy remizy Ochotniczych Straży Pożarnych mogą stać się miejscem, w którym przy jednym stole zasiądą okoliczni mieszkańcy po to, by rozmawiać na ważne społecznie tematy i wspólnie szukać najlepszych rozwiązań? Czy OSP – oprócz uczestniczenia w akcjach ratowniczych – mogą też pomóc jednoczyć lokalne środowiska wokół ważnych zagadnień i zachęcać je do angażowania się w sprawy ważne dla wszystkich? Wierzymy, że tak! Udowodniło to już 16 jednostek, które zaangażowały się w projekt „Bez lania wody” w ubiegłym roku.

Teraz czas na kolejne miejscowości! Organizatorzy projektu – Fundacja Stocznia w partnerstwie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP i Fundacją Sendzimira szukają 25 członków i członkiń OSP z całej Polski chętnych do przeprowadzenia w swoich społecznościach narady gminnej o wodzie. Ochotnikom i ochotniczkom będzie zapewnione przeszkolenie (10–12 maja w Warszawie) oraz wsparcie merytoryczne i finansowe (1000 złotych). Rekrutacja trwa do 24 kwietnia!

Czym jest narada gminna?

To proste w organizacji spotkanie otwarte, trwające kilka godzin i odbywające się według gotowego scenariusza, służące zebraniu głosów społeczności lokalnej (mieszkańców i mieszkanek) na dany temat. Dotychczas, przy wsparciu Fundacji Stocznia, odbyły się m.in. narady na temat edukacji (w 2019 roku) i kosztów energii (w 2022 roku), skupiające łącznie ponad 4500 osób z blisko 200 miejscowości, a także 16 narad gminnych o wodzie zrealizowanych w 2023 roku przez strażaków z różnych jednostek OSP, w których wzięło udział kilkaset osób.

 

Dlaczego narada o wodzie?

Dostępność wody w Polsce staje się z roku na rok coraz bardziej ograniczona, a susze to coraz powszechniejsze zjawisko, skutkujące m.in. częstszymi pożarami – potwierdzają to raporty i alarmujące wypowiedzi naukowców, organizacji społecznych i aktywistów. Ten temat wymaga społecznej dyskusji i szukania lokalnych rozwiązań.

Efektem przeprowadzonych narad może być lista pomysłów na rozwiązania dostosowane do lokalnych potrzeb i możliwości. Takie lokalne działania mogą być bardzo różne – od ogrodów deszczowych czy odbetonowywania podwórek, przez sadzenie drzew, aż po warsztaty i spotkania edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Wszystko po to, żeby zachęcić społeczności, z których wywodzą się strażacy i strażaczki, do mądrego gospodarowania wodą.

 

Do czego zapraszamy i co oferujemy?

Zapraszamy ochotników i ochotniczki z OSP do zorganizowania i przeprowadzenia kilkugodzinnej narady gminnej dla mieszkańców i mieszkanek w temacie „Jak mądrze gospodarować wodą?”, a po jej zakończeniu – do podzielenia się z nami krótkim podsumowaniem.

Ochotnikom i ochotniczkom zapewnimy pomoc w przygotowaniu narady lokalnej, w tym:

  • weekendowe wyjazdowe szkolenie (w Warszawie) dotyczące organizacji narad, promocji i moderacji spotkań, a także zakresu tematycznego narad, czyli wyzwań związanych z gospodarowaniem wodą – prowadzone przez ekspertów w obu dziedzinach. Uczestnikom i uczestniczkom szkolenia zapewnimy zwrot kosztów podróży, nocleg i wyżywienie;
  • materiały potrzebne do wypromowania i przeprowadzenia narady (przystępny poradnik dla organizatorów narad, scenariusz narady, materiały edukacyjne, szablony plakatów itp.);
  • zdalne wsparcie eksperckie w organizacji narad;
  • wsparcie finansowe w organizacji narady (1000 zł).

 

Harmonogram

  • rekrutacja: do 24 kwietnia 2024 roku za pomocą krótkiego formularza dostępnego na stronie: https://forms.gle/wYiGi4PUaBeBCafa9
  • ogłoszenie wyników rekrutacji: do 26 kwietnia 2024 roku
  • szkolenie dla ochotników i ochotniczek: 10–12 maja 2024 roku, Warszawa
  • narady gminne: maj–czerwiec 2024 roku

 

Kontakt

Więcej informacji o projekcie udziela Katarzyna Pawłowska z Fundacji Stocznia: 667 145 915, kpliszczynska@stocznia.org.pl.

 

O organizatorach

Fundacja Stocznia – od 15 lat wspieramy rozwój partycypacji obywatelskiej w Polsce. Działamy zarówno na szczeblu lokalnym, jak i ogólnopolskim. Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, aktywistami obywatelskimi i różnymi instytucjami publicznymi, pomagając im w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań partycypacyjnych. Gromadzimy i upowszechniamy wiedzę na temat partycypacji obywatelskiej m.in. poprzez stronę partycypacjaobywatelska.pl czy projekt Przestrzeń Praktyków Partycypacji. W ramach naszych działań zorganizowaliśmy m.in. narady obywatelskie o edukacji oraz naradę obywatelską o kosztach energii.

Projekt „Bez lania wody”, organizowany przez Fundację Stocznia, jest realizowany pod patronatem pisma „Strażak” w partnerstwie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP i Fundacją Sendzimira, a wspierany jest przez European Climate Foundation.

 

Źródło: https://stocznia.org.pl/

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!