Światowy Dzień Dzikiej Przyrody 2024. Poznaj historię wilka bez łapy

Wilk główna

Dzikie miejsca znajdują się nie tylko w dolinie rzeki Amazonki, a dzikie zwierzęta to nie tylko antylopy i tygrysy żyjące na sawannie. Niemal na całym globie odnajdziemy enklawy dzikiej przyrody. W Polsce także istnieją zakątki, w których przyroda jest niemal nieskażona ludzką działalnością. Paradoksalnie, w ochronie tego dziewiczego świata pomagają innowacje cyfrowe, które są wytworami człowieka.

Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia krótkiego reportażu o niezwykłej wilczej rodzinie, której członkiem od kilku lat jest wilk bez łapy. Wilcza rodzina nie tylko nie porzuciła go, ale otoczyła troskliwą opieką. Zapraszamy do obejrzenia tego, oraz innych reportaży użytkownika @LesnyKawaler.

 

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=d9I4COY807M

***

Co roku, 3 marca, doceniamy wyjątkową rolę i wkład dzikich zwierząt w życie ludzi oraz naszej planetyZ okazji Światowego Dnia Dzikiej Przyrody (World Wildlife Day – WWD), w 2024 roku, koncentrujemy się na innowacjach cyfrowych i technologiach. Podkreślamy ich rolę w ochronie dzikiej przyrody, zrównoważonego oraz legalnego handlu dziką fauną i florą. Dostrzegamy współistnienie ludzi i dziko żyjących zwierząt teraz i dla przyszłych pokoleń w coraz bardziej połączonym świecie.

„Łączenie ludzi i planety: odkrywanie cyfrowych innowacji w ochronie dzikiej przyrody” to hasło tegorocznych obchodów. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii w badaniach, komunikacji, śledzeniu, analizie DNA oraz w innych aspektach, ochrona dzikiej przyrody stała się łatwiejsza, wydajniejsza i dokładniejsza.

Niemniej jednak, w obliczu nierównego dostępu do nowych narzędzi badawczych, zanieczyszczenia środowiska i niezrównoważonego zastosowania niektórych technologii, nie wszędzie można w pełni korzystać z dobrodziejstw współczesnej nauki, a wielu przypadkach jest to wręcz niemożliwe.

Dlatego niezbędna staje się międzypokoleniowa wymiana myśli i doświadczeń na temat wspólnej zrównoważonej przyszłości w zakresie cyfrowej ochrony dzikiej przyrody. Organizatorzy Światowego Dnia Dzikiej Przyrody dążą do tego, aby to rok 2024 stał się punktem wyjścia do zbadania i analizy, jakie innowacje cyfrowe są obecnie dostępne, z jakimi rozbieżnościami międzysektorowymi mamy do czynienia i w jaki sposób chcemy, aby nasza łączność cyfrowa ewoluowała z myślą o wszystkich ludziach i całej planecie.

Pamiętajmy, że obszary dzikie stanowią schronienie oraz rezerwę genetyczną dla wielu gatunków, które mogą nie przetrwać nawet w nieznacznie zmienionych warunkach. Dotyczy to np. płazów i gadów – zwierząt stosunkowo mało mobilnych, związanych z określonymi typami siedlisk i o specyficznych wymaganiach (część z nich prowadzi wodno-lądowy tryb życia), a więc wrażliwych nawet na zmiany lokalnych uwarunkowań. W Polsce występuje 10 gatunków gadów i 18 gatunków płazów.

Ocalenie skarbów dzikiej przyrody wymaga wysiłku od nas wszystkich. Zmieniając nasze drobne nawyki, jesteśmy w stanie zmienić nie tylko otaczający nas świat, ale coś znacznie ważniejszego – przyszłość naszej planety.

Mapa zarejestrowanych obchodów Światowego Dnia Dzikiej Przyrody 2024 oraz informacje o Konwencji Waszyngtońskiej.

***

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody (ang. World Wildlife Day) obchodzony jest corocznie 3 marca. Święto ustanowiło Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 2013 roku w celu upamiętnienia podpisania Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Zwiększenie świadomości społecznej na temat konieczności ochrony dzikiej przyrody oraz podejmowanie działań na rzecz ochrony zagrożonych gatunków to podstawowe cele dorocznych obchodów.

Źródło: https://www.gov.pl/web/gdos/dzien-dzikiej-przyrody-2024

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!