Zagłosuj na Serce Ogrodu!

fot

Już od 1 lutego będziemy wybierać najciekawsze drzewo 2024 roku w Europie. W organizowanym już po raz czternasty konkursie European Tree of the Year bierze udział piętnaście drzew z całego kontynentu, które zwyciężyły w konkursach krajowych. Polskę w tym roku reprezentować będzie 200-letni Buk Serce Ogrodu rosnący w Arboretum Wojsławice – Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Drzewo zwyciężyło w polskiej edycji konkursu Drzewo Roku 2023 organizowanego przez Klubu Gaja. O tym, które drzewo wygra, zadecydują internauci.

 Zapraszamy do głosowania na https://www.treeoftheyear.org/vote

W tym roku plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku potrwa od 1 lutego (godz. 0.00)  do 22 lutego (godz. 16.00) na stronie treeoftheyear.org/vote i będzie się odbywać tylko w języku angielskim. Podczas głosowania wybieramy dwa drzewa spośród 15 finalistów. Każdy może zagłosować tylko jeden raz ze swojego adresu e-mail. Głosowanie przez cały czas będzie tajne i nie będziemy widzieli ile głosów mają poszczególne drzewa. W dniach 8 i 15 lutego zostaną podane cząstkowe wyniki głosowania. Zwycięzcę poznamy już 20 marca podczas ceremonii rozdania statuetek Drzewa Roku 2024 w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Wszystkie drzewa biorące udział w konkursie mają swoje numery. Polskie drzewo Buk Serce Ogrodu – The Heart of the Garden otrzymało nr 8 – COMPETITION NUMBER 8

Serce Ogrodu (Heart of the Garden) to 200-letni buk pospolity(Fagus sylvatica) 'Atropunicea’ rosnący w Arboretum w Wojsławicach (gm. Niemcza, woj. dolnośląskie). Drzewo zwyciężyło w 2023 roku w konkursie Klubu Gaja Drzewo Roku, otrzymując 6643 głosy internautów i tym samym zapewniło sobie start w tegorocznym konkursie europejskim.

Ten niezwykły buk jest jednym z bardziej rozpoznawalnych drzew rosnących w Arboretum Wojsławice. Został posadzony prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku, gdy właścicielem parku był ród von Pritwitz. Jako podkładki do szczepienia użyto rosnącego szybciej zielonolistnego buka pospolitego (Fagus sylvatica), natomiast cześć szlachetną stanowi rosnąca wolniej, czerwonolistna odmiana ‘Atropunicea’. Historia buka jest także nierozerwalnie związana z rokiem 1880, gdy właścicielem majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb. To za jego sprawą powstało Arboretum, a niewielki park zyskał sławę. Drzewo imponuje majestatem i intryguje nietypowo uformowanym, zgrubiałym pniem i szeroko rozpostartymi konarami. Jego liście w trakcie rozwoju zmieniają barwę – wiosną są ciemnopurpurowe, latem rudozielone, a jesienią żółtopomarańczowe. W cieniu jego wielkiej korony nadal spotykają się pasjonaci – tak jak 100, czy 200 lat temu – zjednoczeni podziwem dla Natury. Za sprawą swej popularności buk znalazł się również na wielu pamiątkach promujących to miejsce i w mediach.

 

Wśród kontrkandydatów polskiego drzewa do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2024 znalazło się 14 ulubionych przez lokalne społeczności drzew z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych. Wszystkie je łączą niezwykłe historie i fakt, że są ważną częścią lokalnego życia i dumą mieszkańców.

 

Cedr w kolegium Sainte-Marie to jeden z największych cedrów w Belgii. Każdy, kto wjeżdża do miasta Arlon nie przeoczy tego majestatycznego drzewa.

400 letnia morwa biała – Zielona Dama Parku Narodowego „Krka” w Chorwacji jest symbolem przeszłości i teraźniejszości tego regionu.

110 letnia grusza, przetrwała różne zawirowania dziejów i ciągle rośnie samotnie na środku pola w Gminie Mrákotín w Czechach.

Ponad 300 letni Dąb Viiralt to kultowe drzewo, upamiętnione na srebrnej monecie z okazji 90. rocznicy Estonii, ucieleśnia znaczenie kulturowe i historyczne kraju.

Życie ponad 650 letniej lipy Maria w Oisterwijk w Holandii splata się z wieloma pokoleniami mieszkańców. Pod jej imponującą koroną odbywały się zebrania miejskie, targi, wesela.

Łotewski Wiekowy Dąb Kaņepju w Jērcēni to drugi co do wielkości dąb w tym kraju i w krajach bałtyckich — duma i symbol lokalnej społeczności.

Wielowiekowe drzewo, położone w małej miejscowości Luras na Sardynii we Włoszech, uważane jest za jeden z najstarszych okazów dzikiej oliwki na wyspie. Jego wiek szacuje się na 3000–4000 lat.

300-letnia Kamelia japońska rośnie w Guimarães w obrębie stuletnich ogrodów starożytnej Willi Margaridi w Portugalii.

Dąb Milenijny to najstarsze drzewo Ziemi Lwowskiej, które zapuściło korzenie na terenie miejscowego kościoła Michała we wsi Bardzon na Ukrainie.

Słowacki 500-letni dąb pamięta szlachecką rodzinę Pálffy i może niejedno opowiedzieć o wojnach i dawnych miłościach.

Hiszpański dąb z La Vega liczy około 400 lat i ma niezwykłe rozmiary, pod swoim baldachimem mieści łącznie 2000 osób.

Słodki kasztanowiec Acton Park z Wrexham w Wielkiej Brytanii ma ponad 500 lat i  jest ceniony i kochany przez mieszkańców ze względu na swoje piękno i historię.

Drzewo patriarchalne Litwy to kasztanowiec rosnący w gospodarstwie Jonasa Basanavičiusa, zwanego Patriarchą Narodu.

Płaczący buk z Bayeux we Francji stał się popularny ze względu na swój ogromny baldachim i masywne poskręcane gałęzie.

 

ZAGŁOSUJ NA POLSKIE DRZEWO – NR 8 The Heart of the Garden >>>

 

Konkurs Europejskie Drzewo Roku od 14 lat odkrywa w całej Europie drzewa z najciekawszymi historiami, zwracając tym samym uwagę społeczną na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie biorą udział zwycięzcy etapów krajowych z całej Europy. Organizatorem konkursu jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W Polsce  konkurs Drzewo Roku organizuje Klub Gaja.

 

Polskie drzewa mają już swoje osiągnięcia w tym corocznym europejskim plebiscycie. W 2017 roku zwycięzcą konkursu został Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, w 2022 roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku otrzymał Dąb Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej, a 2023 roku Dąb Fabrykant z Łodzi.

Mogą Państwo pomóc sadzić i chronić drzewa przekazując darowiznę lub 1,5% podatku dla Klubu Gaja. Na stronie Klubu Gaja znajdziecie Państwo Bezpłatny Program PIT lub w deklaracji podatkowej PIT wystarczy wpisać KRS: 0000120069.

 

Na zdjęciu: Buk Serce Ogrodu, fot. Archiwum Klubu Gaja/ Bożka Piotrowska vel Zielona Bombonierka.

Źródło: Informacja nadesłana do redakcji

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!