Światowy dzień mokradeł 2024. Spacer w Puszczy Słupeckiej

Tradycyjnie na początku lutego obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł. Ten dzień jest okazją dla wszystkich fanów bagien, mokradeł, torfowisk do spotkań, rozmów i wzajemnego poznania.

W tym roku, oprócz konferencji i seminarium można było też wziąć udział we wspólnym spacerze po Puszczy Słupeckiej.

Rezerwat przyrody „Łęgi Czarnej Strugi” to leśny rezerwat przyrody położony w Puszczy Słupeckiej, na obrzeżach Warszawy, w gminie Nieporęt. Obejmuje około 40 hektarów lasów łęgowych w dawnej dolinie Czarnej Strugi. Nie są to typowe torfowiska powstające przez setki lat, ale łęgi, czyli obszary, które naprzemiennie bywały zalane wodą lub częściowo wynurzone.

Ochroną objęty jest 80-letni drzewostan, na który składają się wiązy szypułkowe, jesiony i olchy. Wszędzie widać zwalone brzozy, które choć wyrosły pierwsze, nie wytrzymały trudnych warunków łęgu. W runie leśnym występują rośliny rzadko spotykane pod Warszawą: wawrzynek wilczełyko i jaskier kosmaty. Rezerwat jest ostoją ptaków, dzików, saren i łosi. Na jego terenie spotkać można także trzy rzadkie gatunki zwierząt: bobra europejskiego, kumaka nizinnego i traszkę grzebieniastą. Obszar rezerwatu podlega ochronie czynnej [pl.wikipedia.org].

Tegoroczny spacer prowadzili Łukasz Kozub i Wiktor Kotowski z Centrum Ochrony Mokradeł. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób.

Obchody Światowego Dnia Mokradeł są organizowane przez Centrum Ochrony Mokradeł, we współpracy z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zapraszamy w przyszłym roku!

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!