5 projektów z Polski w finale 7. edycji konkursu Nagrody dla Innowacji w Polityce 2024!

innovation

Instytut Innowacji w Polityce z dumą ogłasza finalistów tegorocznej edycji prestiżowych nagród przyznawanych w 7 kategoriach. Spośród 334 zgłoszonych projektów politycznych z 26 krajów, 314 uznano za zgodne z kryteriami i przedstawiono jury składającemu się z 1086 obywateli europejskich. Wybrano 70 finalistów, po 10 w każdej kategorii.  W finale znalazło się 5 projektów z Polski, z dwóch miast Lublina oraz Rybnika. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas gali wręczenia nagród 2 maja 2024 r. w Muzeum Morskim w Barcelonie w Hiszpanii.

Od 2017 roku Nagrody dla Innowacji w Polityce (Innovation in Politics Awards) są przyznawane corocznie, aby uhonorować odważną i kreatywną działalność w obszarze polityki w całej Europie – niezależnie od przynależności partyjnej lub kraju. Wyróżniane są wyjątkowe inicjatywy samorządowe, które znacząco wpływają na życie ludzi i wzmacniają demokrację. Po raz siódmy 1086 członków Jury Obywatelskiego z całej Europy wybrało dziesięciu finalistów i jednego zwycięzcę z każdej kategorii.

 

Finaliści z całej Europy reprezentują różnorodny wachlarz innowacyjnych pomysłów, które wprowadzają realne zmiany w swoich społecznościach. Pochodzą oni ze wszystkich szczebli zarządzania, od poziomu lokalnego po krajowy i obejmują wiele obszarów działań.

 

W 7. edycji konkursu do finału dotarło pięć projektów z Polski zgłoszonych przez Lublin i Rybnik. Finałowe projekty to:

 

  • „Gańba!”[1] – antysmogowa kampania społeczna” – w kategorii Ochrona Środowiska (Rybnik)
  • „Wymyślmy wspólnie Lublin. Partycypacyjnie tworzymy Inteligentną strategię Lublin 2030” – w kategorii Demokracja
  • „Szkolne Budżety Obywatelskie” – w kategorii Demokracja
  • „Młodzieżowy budżet partycypacyjny w Rybniku” – w kategorii Demokracja
  • „Edukacja zero waste w Rybniku” – w kategorii Edukacja

 

Cieszymy się, że możemy ogłosić finalistów tegorocznej edycji Innovation in Politics Awards” – mówi Josef Zehetner, dyrektor ds. nagród i programu. „Tegoroczne projekty biorące udział w konkursie były bardzo zróżnicowane i naprawdę imponujące. Jurorzy mieli trudne zadanie, aby zawęzić ich liczbę do zaledwie 70. Wybrani finaliści pokazują prawdziwą moc innowacji w polityce„.

 

Finaliści wezmą udział w konferencji i gali w dniu 2 maja w Muzeum Morskim w Barcelonie, gdzie zostaną ogłoszeni zwycięzcy w siedmiu kategoriach. Tego wieczoru spodziewanych jest ponad 500 gości ze świata polityki, biznesu i kultury z całej Europy.

 

Nagrody Innowacji w Polityce są przyznawane i organizowane przez Instytut Innowacji w Polityce i stanowią część programu Europejskiej Stolicy Demokracji (ECoD) na rok 2023/24. Założony w 2017 r. Instytut stał się wiodącą platformą dla innowacyjnych polityków i obywateli do dzielenia się i wymiany pomysłów na rozwój i poprawę demokracji.

 

Pełną listę projektów finałowych Innovation in Politics Awards można znaleźć na stronie: www.innovationinpolitics.eu/awards/

 

 

O Instytucie Innowacji w Polityce

Instytut Innowacji w Polityce jest międzynarodową, pozarządową organizacją, która identyfikuje, rozwija i wdraża innowacje w polityce w celu wzmocnienia demokracji w Europie i poza nią. Dzięki międzynarodowej sieci biur i organizacji partnerskich w 16 krajach oraz współpracy z liderami politycznymi na wszystkich szczeblach, instytut już dziś buduje politykę przyszłości.

W Polsce pracuje z nami Centrum Stosunków Międzynarodowych i ośrodek THINKTANK, Stowarzyszenie 61, Fundacja Szkoła Liderów, Fundacja Wspomagania Wsi i Ashoka.

[1] Gańba – po śląsku oznacza wstyd

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Cała Polska
14.05.2024
- 30.09.2024
Cała Polska
16.05.2024
- 23.06.2024
Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024
Cała Polska
14.05.2024
- 30.09.2024
Cała Polska
16.05.2024
- 23.06.2024
Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!