Instytut Innowacji w Polityce z dumą ogłasza finalistów tegorocznej edycji prestiżowych nagród przyznawanych w 7 kategoriach. Spośród 334 zgłoszonych projektów politycznych z 26 krajów, 314 uznano za zgodne z kryteriami i przedstawiono jury składającemu się z 1086 obywateli europejskich. Wybrano 70 finalistów, po 10 w każdej kategorii. W finale znalazło się 5 projektów z Polski, z dwóch miast Lublina oraz Rybnika. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas gali wręczenia nagród 2 maja 2024 r. w Muzeum Morskim w Barcelonie w Hiszpanii.
Od 2017 roku Nagrody dla Innowacji w Polityce (Innovation in Politics Awards) są przyznawane corocznie, aby uhonorować odważną i kreatywną działalność w obszarze polityki w całej Europie – niezależnie od przynależności partyjnej lub kraju. Wyróżniane są wyjątkowe inicjatywy samorządowe, które znacząco wpływają na życie ludzi i wzmacniają demokrację. Po raz siódmy 1086 członków Jury Obywatelskiego z całej Europy wybrało dziesięciu finalistów i jednego zwycięzcę z każdej kategorii.
Finaliści z całej Europy reprezentują różnorodny wachlarz innowacyjnych pomysłów, które wprowadzają realne zmiany w swoich społecznościach. Pochodzą oni ze wszystkich szczebli zarządzania, od poziomu lokalnego po krajowy i obejmują wiele obszarów działań.
W 7. edycji konkursu do finału dotarło pięć projektów z Polski zgłoszonych przez Lublin i Rybnik. Finałowe projekty to:
- „Gańba!”[1] – antysmogowa kampania społeczna” – w kategorii Ochrona Środowiska (Rybnik)
- „Wymyślmy wspólnie Lublin. Partycypacyjnie tworzymy Inteligentną strategię Lublin 2030” – w kategorii Demokracja
- „Szkolne Budżety Obywatelskie” – w kategorii Demokracja
- „Młodzieżowy budżet partycypacyjny w Rybniku” – w kategorii Demokracja
- „Edukacja zero waste w Rybniku” – w kategorii Edukacja
Cieszymy się, że możemy ogłosić finalistów tegorocznej edycji Innovation in Politics Awards” – mówi Josef Zehetner, dyrektor ds. nagród i programu. „Tegoroczne projekty biorące udział w konkursie były bardzo zróżnicowane i naprawdę imponujące. Jurorzy mieli trudne zadanie, aby zawęzić ich liczbę do zaledwie 70. Wybrani finaliści pokazują prawdziwą moc innowacji w polityce„.
Finaliści wezmą udział w konferencji i gali w dniu 2 maja w Muzeum Morskim w Barcelonie, gdzie zostaną ogłoszeni zwycięzcy w siedmiu kategoriach. Tego wieczoru spodziewanych jest ponad 500 gości ze świata polityki, biznesu i kultury z całej Europy.
Nagrody Innowacji w Polityce są przyznawane i organizowane przez Instytut Innowacji w Polityce i stanowią część programu Europejskiej Stolicy Demokracji (ECoD) na rok 2023/24. Założony w 2017 r. Instytut stał się wiodącą platformą dla innowacyjnych polityków i obywateli do dzielenia się i wymiany pomysłów na rozwój i poprawę demokracji.
Pełną listę projektów finałowych Innovation in Politics Awards można znaleźć na stronie: www.innovationinpolitics.eu/awards/
O Instytucie Innowacji w Polityce
Instytut Innowacji w Polityce jest międzynarodową, pozarządową organizacją, która identyfikuje, rozwija i wdraża innowacje w polityce w celu wzmocnienia demokracji w Europie i poza nią. Dzięki międzynarodowej sieci biur i organizacji partnerskich w 16 krajach oraz współpracy z liderami politycznymi na wszystkich szczeblach, instytut już dziś buduje politykę przyszłości.
W Polsce pracuje z nami Centrum Stosunków Międzynarodowych i ośrodek THINKTANK, Stowarzyszenie 61, Fundacja Szkoła Liderów, Fundacja Wspomagania Wsi i Ashoka.
[1] Gańba – po śląsku oznacza wstyd
***