Znamy tematykę Europejskiego Forum Rolniczego 2024

EFR_I

 „Wspólnota rolnicza w Europie: współpraca i wyzwania po 20 latach członkostwa Polski w UE” oraz „Ukraina członkiem UE: wpływ na rolnictwo i współpracę międzynarodową” to tematy dwóch głównych debat, które odbędą się w ramach szóstej edycji Europejskiego Forum Rolniczego.

Najważniejsze wydarzenie w branży rolno-spożywczej już niebawem! W dniach 20-21 marca 2024 roku, G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa stanie się areną dla Europejskiego Forum Rolniczego, uznawanego za kluczowe spotkanie branżowe. To coroczne spotkanie gromadzi przedstawicieli zarówno polskiej, jak i międzynarodowej sceny politycznej, a także wybitnych ekspertów z sektora rolnictwa. Forum stanowi nie tylko platformę do ważnych dyskusji, ale oferuje również strefę wystawienniczą, gdzie można zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami i narzędziami dedykowanymi podnoszeniu jakości produkcji rolnej, innowacjom w rolnictwie oraz handlu na rynku rolno-spożywczym. W zeszłym roku wydarzenie to, będące doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i inspiracji, przyciągnęło ponad 3000 uczestników o zróżnicowanym profilu, w tym m.in.: rolników, doradców rolnych, producentów, przetwórców, członków branżowych związków rolniczych, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji naukowych i branżowych. Forum to nieodłączny element kalendarza branżowego, odgrywając kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości rolnictwa i handlu rolno-spożywczego w Europie.

W nadchodzącej edycji Europejskiego Forum Rolniczego (EFR) zaplanowano dwie główne debaty, z których jedna będzie skoncentrowana na ważnej rocznicy. W 2024 roku minie 20 lat od momentu, kiedy Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Jest to znakomita okazja do refleksji nad współpracą i wyzwaniami, jakie nasz kraj przeżył w ciągu dwóch dekad członkostwa w UE. W trakcie tej debaty prelegenci dokładnie przyjrzą się transformacjom, jakie zaszły w polskiej wsi i rolnictwie po 20 latach uczestnictwa Polski w wspólnym rynku europejskim. Dyskusja będzie stanowiła próbę odpowiedzi na takie pytania jak: Jakie zmiany zaobserwowano w strukturze polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich? Jak Polska wpłynęła na rozwój europejskiego rolnictwa w kontekście wspólnego rynku? Jak polityka rolna i społeczna Unii Europejskiej wspierała rolników i lokalne społeczności w Polsce? oraz W jaki sposób kształtuje się współpraca międzynarodowa w sektorze rolno-spożywczym, a jakie perspektywy rozwoju eksportu i importu produktów rolnych stawia przed nami przyszłość?  To tylko niektóre z tematów, które zostaną poddane dogłębnej analizie podczas tej debaty na Europejskim Forum Rolniczym.

Organizatorzy Europejskiego Forum Rolniczego zwracają uwagę na dynamiczne zmiany w polityce Unii Europejskiej, przywiązując szczególną wagę do najnowszych decyzji dotyczących Ukrainy. Ostatnie postanowienia Rady Europejskiej, mówiące o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią, staną się centralnym punktem dyskusji podczas nadchodzącej konferencji. Zalecenia Komisji Europejskiej dotyczące rozpoczęcia rokowań z Kijowem podkreślają istotę przeprowadzenia przez Ukrainę kluczowych reform do marca 2024 roku. Wtedy to Rada UE będzie mogła oficjalnie udzielić mandatu negocjacyjnego, co wymagać będzie jednomyślności państw członkowskich. W kontekście tych strategicznych decyzji, uczestnicy marcowego wydarzenia na Europejskim Forum Rolniczym będą zgłębiać aspekty współpracy między Polską a Ukrainą. Prelegenci podniosą pytania dotyczące konkurencyjności europejskich rolników wobec ukraińskiego rolnictwa oraz efektywnego wykorzystania potencjału współpracy na jednolitym rynku. W ramach tych rozważań Forum stanie się płaszczyzną poszukiwania rozwiązań dla wyzwań związanych z przyszłym partnerstwem i integracją rolniczą między Polską a Ukrainą. Jak UE i jej państwa członkowskie powinny odpowiedzieć na przyjęcie Ukrainy do wspólnoty, zabezpieczając równocześnie interesy własnych rolników? To pytanie, które stanowi kluczowy element dialogu na temat przyszłości europejskiego rolnictwa i współpracy międzynarodowej.

„Tradycyjnie podczas naszego Forum chcemy rozmawiać o tym, co najważniejsze dla krajowego rolnictwa i obszarów wiejskich. 20 lat w Unii Europejskiej to dobry czas na podsumowanie, ale także na dyskusję o przyszłości współpracy międzynarodowej. Oprócz tego, podczas rozmów w Jasionce nie zabraknie tematów dotyczących innowacji w rolnictwie, tematyki ESG czy zielonej energii na obszarach wiejskich. Zachęcam wszystkich do udziału w marcowym wydarzeniu, gdzie razem możemy przyczynić się do kształtowania przyszłości naszej branży.” – powiedział Krzysztof Podhajski, Prezes Zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, głównego organizatora EFR.

 

Podobnie jak podczas poprzednich edycji, także w ramach szóstej odsłony Europejskiego Forum Rolniczego, zostaną wręczone prestiżowe nagrody w konkursie „Innowacyjny Rolnik”. W tym wyjątkowym konkursie doceniane są osiągnięcia rolników, którzy wyróżniają się nowatorskimi praktykami prowadzenia gospodarstwa. Nagroda nie tylko honoruje ich wysiłki, ale również inspiruje do dalszego rozwoju i implementacji innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie. Ponadto podczas EFR, przyznana zostanie Nagroda im. Józefa Ślisza, dedykowana osobom lub instytucjom wyróżniającym się wyjątkowym zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich, demokratycznych oraz szerzenie wartości chrześcijańskich. Nagroda ta honoruje także zasługi dla szeroko pojętego rozwoju obszarów wiejskich. W poprzednim roku wyróżnienie to trafiło w ręce Dmytro Kułeby, ministra spraw zagranicznych Ukrainy, za jego szczególne zaangażowanie w mobilizację krajów europejskich w udzielanie pomocy humanitarnej i wojskowej na rzecz Ukrainy, w reakcji na barbarzyńską i nieludzką agresję ze strony Rosji.

 

Europejskie Forum Rolnicze organizowane jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion.

 

Trwa już rejestracja uczestników na to wydarzenie. Formularz dostępny jest na oficjalnej stronie Forum.

 

Źródło: Informacja nadesłana do redakcji

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!