Rok w lesie – grudzień. Atak zimy / Bartosz Popczyński

wsze

Bartosz Popczyński w kolejnym odcinku cyklu „Rok w lesie” opowiada, co dzieje się w przyrodzie w grudniu. Jak przystało na świąteczny czas, prowadzący tłumaczy m.in. skąd biorą się w sprzedaży choinki oraz jak zadbać o swojego iglaka, żeby nie zakończył życia zaraz po świętach. Radzi też, jakie grzyby zbierać zimą oraz jak zawsze opisuje, co słychać obecnie u zwierząt.

W grudniu rozpoczyna się kalendarzowa zima. W tym roku przesilenie zimowe, czyli najkrótszy dzień w roku, przypada w poniedziałek 21 grudnia. Wschód słońca następuje późno, dlatego grudzień to idealny miesiąc, żeby obserwować to miłe dla oka widowisko bez konieczności zrywania się z łóżka o świcie.

Co jeszcze dzieje się w przyrodzie w grudniu, o czym opowiada Bartosz Popczyński w kolejnym odcinku cyklu „Rok w lesie”? Warto zwrócić uwagę uwagę na pojawiające się na powierzchniach oraz drzewach szron i szadź. Prowadzący tłumaczy, jak odróżnić od siebie te często mylone są ze sobą zjawiska. Drzewa pogubiły już liście, ale na niektórych z nich można dostrzec zieloną jemiołę. Poszukiwacze ciekawych okazów roślin, nierzadko bardzo barwnych, powinni również zwrócić uwagę na porosty, o których mówi Bartosz Popczyński: pustułkę pęcherzykowatą, chrobotka reniferowego i koralkowego, włostkę brazową oraz złotorosta ściennego.

Opowiadając o lesie w grudniu, nie sposób nie wspomnieć, skąd biorą się w sprzedaży choinki. Prowadzący tłumaczy, jakie rodzaje drzew najlepiej nadają się na świątecznego iglaka. Rozwiewa również mity na temat pochodzenia i pozyskania drzewek. Radzi także, jak postępować z choinką, jeśli po świętach chcemy ją z powrotem przesadzić do ziemi.

Wbrew pozorom, sezon dna grzyby nie skończył się wraz z jesienią. Przyrodnik zachęca do zbierania boczniaków oraz… znanych z kuchni azjatyckiej grzybów mun. Te ostatnie to nic innego, uszaki bzowe zwane inaczej uszakami judaszowymi, które powszechnie rosną również w Polsce. Często można je znaleźć wśród topoli.

O czym jeszcze, co dzieje się w przyrodzie w grudniu, opowiada Bartosz Popczyński? Prowadzący mówi o różnych gatunkach ptaków, które przylatują do naszego kraju na zimę. Są wśród nich są gile, jemiołuszki, czeczotki zwyczajne, rzepołuchy (makolągwy żółtodziobe), śnieguły czy myszołowy włochate. Radzi również, jak przygotować karmnik na zimę oraz jakich gości możemy się w nim spodziewać.

Wykład zorganizowany w ramach cyklu Spotkań z Przyrodą – Rok w lesie.

Bartosz Popczyński – przyrodnik, leśnik z wykształcenia i pasji, edukator w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich w Warszawie.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!