Znamy wyniki 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska!

image_processing20231129-2658883-b89zbd

Sprzątanie świata – Polska to największa i najstarsza akcja ekologiczna w Polsce, odbywająca się nieprzerwanie od 30 lat. W tym roku w Akcji udział wzięło ponad pół miliona osób. Tegoroczne efekty – 490 ton zebranych śmieci – pokazują, że niestety nadal mamy problem ze śmieceniem w naturze, ale jednocześnie rośnie grono osób angażujących się w działania na rzecz czystej planety.

W jubileuszowej 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska udział wzięło 542 753 uczestników z całego kraju. To aż 34 procent więcej, niż przed rokiem, co oznacza, że Polki i Polacy chcą włączać się w manifest przeciwko śmieceniu w naturze. To także znak, że Akcja Sprzątanie świata – Polska, zainicjowana w Polsce i koordynowana przez Fundację Nasza Ziemia, cieszy się niesłabnącym zaufaniem. Do Akcji każdego roku tłumnie dołączają szkoły, przedszkola, ale również samorządy, wolontariaty pracownicze, grupy hobbystyczne, sportowe, sąsiedzkie, harcerze, nurkowie, koła gospodyń wiejskich, a nawet… zakłady karne.

Uczestnicy Akcji wspólnymi siłami, ze wsparciem koordynatorów i służb miejskich, zebrali ponad 488 943 kilogramy śmieci! Co martwi najbardziej, wśród zebranych odpadów nadal przeważały tzw. śmieci weekendowe, które z powodzeniem i bez dużego wysiłku mogłyby trafić do najbliższego kosza, takie jak: butelki czy opakowania po żywności. Dużą grupę stanowiły również gabaryty, opony, części samochodowe, czy pozostałości po remontach.

Wyniki 30. Akcji Sprzątanie świata - Polska
Wyniki 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska.

 

W tym roku Fundacja Nasza Ziemia szczególną uwagę chciała zwrócić na skalę problemu związanego z kapslami i niedopałkami oraz wynikające z niego zagrożenia dla środowiska. Wiele grup uczestniczących w Akcji Sprzątanie świata – Polska podjęło się tego nie lada wyzwania w czasie działań terenowych, dzięki czemu łącznie zebrano 635 tys. niedopałków i 167 tys. kapsli! Są to odpady, które z racji rozmiarów trudno posprzątać, a które bardzo szkodzą środowisku, są prawdziwymi bombami ekologicznymi trującymi wodę i glebę. Uczestnicy Akcji znajdowali je głównie w parkach, pod ławkami, czy zakopane w piasku na plaży.

Sprzątanie świata Polska-kapsle i niedopałki.JPG
Sprzątanie świata Polska-kapsle i niedopałki.

Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że koordynowana przez Fundację Nasza Ziemia Akcja Sprzątanie świata – Polska od 30 lat cieszy się zaufaniem Polek i Polaków. Wszystkim, którzy włączyli się do tegorocznej lub tych minionych edycji, by wspólnie z nami przyczyniać się do zdrowszej i czystszej planety, ogromnie DZIĘKUJEMY! – mówi Grzegorz Mikosza, Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata – Polska z Fundacji Nasza Ziemia.

Sprzątanie z Ambasadorami podczas Finału 30. Sprzątania świata - Polska
Sprzątanie z Ambasadorami podczas Finału 30. Sprzątania świata – Polska.

Partnerzy 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska:

Patronat Honorowy:
Ambasada Australii, Prezydent m. st. Warszawy

Partnerzy medialni:
ESKA, ESKA ROCK, Glamour, Głos Nauczycielski, Librus, National Geographic, Onet, Perfect Diver, Polskie Radio Dzieciom, Rzeczpospolita

Partnerzy instytucjonalni:
Miasto Poznań, Zarząd Zieleni m. st. Warszawy, Dzielnica Wisła, Wągrowiec, PIGO, PIORIO, Woliński Park Narodowy, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich

Partnerzy komunikacyjni:
Jetline, Newspoint, Prowly, Sare, Social Lama

Partnerzy:
Lidl Polska, Fundacja Leroy Merlin, Henkel, Hyundai, Kappahl, Sephora, T-Mobile, Okinet

 

Źródło: Informacja nadesłana do redakcji

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!