II Forum Bezpiecznej Żywności. Mapa wyzwań i rozwiązań dla rolnictwa i produkcji żywności

bzf

W sobotę, 18 listopada br., w Ambasadzie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej odbyło się II Forum Bezpiecznej Żywności, wydarzenie organizowanego przez Green REV Institute i koalicję Future Food 4 Climate.

Spotkanie to było wyjątkową okazją do wymiany myśli, pomysłów i doświadczeń związanych z transformacją systemu żywności i rolnictwa.

 

Spotkanie rozpoczęło się uroczystym otwarciem przez Minister-Radcę Jennifer Tyldesley, przedstawicielkę Ambasady Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej,  która podkreśliła znaczenie prowadzenia dyskusji dotyczącej konieczności reformy obecnego modelu produkcji żywności, oraz reprezentanta Green REV Institute Bartłomieja Gawreckiego, który otworzył II Forum Bezpiecznej Żywności, podkreślając, że temat ten dotyczy nas wszystkich, zwracając uwagę na wpływ produkcji żywności na środowisko, zdrowie i klimat oraz apelując o szerszą debatę i działania na rzecz sprawiedliwej transformacji rolnictwa.

 

Sesja Plenarna

 

Sesja plenarna, w trakcie której mieliśmy zaszczyt gościć wybitne postacie ze świata nauki i działalności społecznej, które podzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas konferencji poświęconej kluczowym aspektom sprawiedliwej transformacji.

 

Pani Doktor Miłosława Stępień, reprezentująca CEE Bankwatch Network, kulturoznawczyni, działaczka społeczna i klimatyczna, podkreśliła rolę dialogu społecznego w procesie sprawiedliwej transformacji, skupiając się na transformacji rolniczej i sektorze hodowlanym.

 

Doktor Marta Czapnik-Jurak, reprezentująca Federację Polskich Banków Żywności, wykładowczyni akademicka, socjolożka i kulturoznawczyni, poruszyła kwestię ubóstwa żywnościowego, zarówno pod kątem ilościowym, jak i jakościowym, ukazując złożoność problemu i jego wielowymiarowe aspekty.

 

Następnie głos zabrała Doktor Paulina Sobiesiak-Penszko, Dyrektorka Programu Zrównoważonego Rozwoju i Polityki Klimatycznej, która skupiła się na roli rolników i rolniczek jako sojuszników zielonej transformacji. W swoim wystąpieniu ukazała potencjał społeczny, który tkwi w tym sektorze i zwróciła uwagę na możliwość wykorzystania go w procesie zielonej transformacji.

 

Ostatnim prelegentem był Pan Doktor Andrzej Kassenberg, współzałożyciel Fundacji Instytutu na rzecz Ekorozwoju, laureat Nagrody PAN i „Człowiek Polskiej Ekologii Roku 2005”. Jego wystąpienie podkreśla kluczową rolę transformacji systemu żywieniowego w kontekście zielonej transformacji, a także ocenił postęp implementacji rekomendacji wynikających z EU Green Deal oraz EU Farm2Fork.

 

Anna Spurek, REV: “ Doktor Kassenberg powiedział rzecz najważniejszą. Dzisiaj zjadamy naszą planetę. Wskazał na konkretne rozwiązania w obszarze przechodzenia do systemów roślinnych, zachowania bioróżnorodności. To ważne, żeby tak jak zaznaczyła dr Miłka Stępień transformacja nie zostawiała nikogo z tyłu. Rolnicy i rolniczki to grupa, która jest ofiarą uprzemysłowienia żywności. Dr Paulina Sobiesiak – Penszko mocno wskazała na obawy i wyzwania dla osób, które nadal chcą produkować zrównoważoną żywność.”

 

Bartłomiej Gawrecki, REV: “Ubóstwo żywnościowe to wyzwanie na kolejne lata. Wystąpienie dr Marty Czapnik – Jurak rzuca nowe światło na nieefektywny system żywności.”

 

Panel ekspercki „Rolnictwo Przyszłości”

 

Osobą moderującą wydarzenie była przedstawicielka Green REV Institute, Morgan Janowicz.

 

W panelu poświęconym Rolnictwu Przyszłości, głos zabrały liczne osobistości ze świata nauki, rolnictwa i ekologii: Dr hab. inż. Zbigniew Karaczun, profesor SGGW, specjalista w dziedzinie polityki klimatycznej i ekologicznej, który podsumował dyskusję z punktu widzenia nauki, przynosząc cenne spojrzenie akademickie; Wioletta Olejarczyk, rolniczka, edukatorka agroekologii i członkini Fundacji Agro-Perma-Lab, dzieląca się praktycznym doświadczeniem rolniczym; Anna Chęć, ogrodniczka w Dolinie Bawole Serce, wizjonerka w Fundacji Świat w Naszych Sercach, przedstawiająca praktyczne aspekty rolnictwa dla bioróżnorodności i społeczności lokalnych; Matylda Szyrle, CEO Listny Cud-Future Friendly Farm – farmy wertykalne, prezentująca innowacyjne podejście do rolnictwa w kontekście produkcji żywności w miastach; Iga Czubak, założycielka Roślinnego Qurczaka/ Apollo, prezentująca nowatorskie podejście do produkcji roślinnej żywności opartej na białku fasoli.

 

Morgan Janowicz: “Tematem przewodnim panelu była troska i empatia. Cztery kobiety, producentki, ogrodniczki, rolniczki, przedsiębiorczynie pokazały w dyskusji, że żywność jest dobrem wspólnym, że produkcja naszej żywności musi bazować na wartościach, szanować prawa zwierząt, prawa człowieka i budować lokalne społeczności.”

 

“Wydarzenie przyniosło inspirujące spojrzenia, otwierając drogę do dalszych debat na temat transformacji systemu żywności. Jesteśmy jeszcze bardziej przekonane o konieczności podjęcia zdecydowanych działań w zakresie zrównoważonego rolnictwa i produkcji żywności. Zaangażowanie publiczności, pytania i aktywny udział podczas Forum stanowią solidną podstawę do podejmowania dalszych kroków w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości.” mówi Julia Sawka, Green REV Institute.

 

Transmisję II Forum Bezpiecznej Żywności można obejrzeć pod linkami: Sesja Plenarna oraz Rolnictwo Przyszłości. Wydarzenie było wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation.

 

Źródło: Informacja nadesłana do redakcji

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!