1 grudnia rozpocznie się 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie. Podczas tegorocznej odsłony imprezy będzie można zobaczyć ponad 50 wyjątkowych dokumentów, łączących sztukę filmową ze społeczną wrażliwością.
Będą wśród nich dzieła uznanych mistrzów i filmowe eksperymenty wyznaczające nowe trendy w dokumencie. Filmy pokazywane i nagradzane na największych światowych imprezach filmowych i takie, o których dopiero będzie głośno. Filmem otwarcia tegorocznej edycji jest „MUR” w reżyserii Kasi Smutniak – pierwszy pełnometrażowy dokument z tak bliska pokazujący działania aktywistów na polsko-białoruskiej granicy.
W Konkursie głównym zaprezentowanych zostanie trzynaście obrazów, wśród których znalazły się m.in.: „Plan C. Nie będziesz szła sama” – premierowo pokazany na tegorocznym Sundance dokument autorstwa Tracy Droz Tragos o samopomocy kobiet walczących o dostęp do aborcji w USA; opowieść o jamajskiej gwieździe popu zmagającej się z falą hejtu – czyli „Dalton Harris. Cena sławy” – nowy film Kim Longinotto, ikony europejskiego dokumentu zaangażowanego czy „Na krawędzi” Nicolasa Peduzziego, który podgląda przy pracy jedynego psychiatrę obsługującego gigantyczny paryski szpital.
W Zielonym konkursie dla filmów łączących ekologię z wrażliwością społeczną zobaczymy m.in. urzekającą wizualnie „Republikę świerszczy”, „Samotne dęby” – wstrząsający dokument o granicach poświęcenia w obronie środowiska i imponujący podwodnymi zdjęciami obraz poświęcony próbie nawiązania kontaktu z największymi ssakami świata: “O czym śnią wieloryby”.
Wśród filmów, które znalazły się w pozakonkursowej stałej sekcji programu Chcę zobaczyć warto wymienić np. „Tokyo Uber blues”, którego twórca podejmuje pracę kuriera rozwożącego fast food w sparaliżowanej przez pandemię stolicy Japonii, czy „Hongkong Mixtape” przybliżający podziemną sztukę protestu w ogarniętym gorączką masowych protestów mega-mieście.
Gratką dla kinomaniaków będzie nowa stała sekcja programu – poświęcona arcydziełom społecznie zaangażowanego dokumentu europejskiego, w której przypomnimy przełomowe dzieła twórców, którzy wpłynęli na dzisiejsze rozumienie kina dokumentalnego. Ale WATCH DOCS to nie tylko filmy. To także bogaty program imprez towarzyszących: spotkań z reżyserami, dyskusji w których udział wezmą filmowcy, dziennikarze i eksperci, warsztatów i wydarzeń branżowych skierowanych do polskich i zagranicznych twórców.
23. MFF WATCH DOCS odbędzie się w Warszawie w dniach 1 – 10 grudnia. Festiwalowe filmy będzie można oglądać w kinach Muranów i Kinoteka oraz online na terenie całej Polski. Część programu będzie bowiem także dostępna online na platformie MOJEeKINO.pl.
Szczegółowe informacje o programie, biletach, cenach i festiwalowych wydarzeniach można znaleźć na www.watchdocs.pl.
Organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, MEDIA/ Kreatywna Europa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations